Українське цивільне право – Заіка Ю. О. – 1.1. Поняття цивільного права

За роки роботи у вищих навчальних закладах автор прийняв (або йому, принаймні, пробували складати) десятки тисяч іспитів і з жалем констатує, що ідеальних студентів, про яких мріють усі вищі навчальні заклади і кожний викладач, студентів, які відвідують усі лекції й уважно все конспектують, а потім на крилах науки летять у бібліотеки ретельно опрацьовувати товстелезні академічні підручники, мудрі монографії та новинки періодики у житті зустрічається, на жаль, досить мало…

Оскільки сьогодні ринок навчальної літератури надзвичайно насичений, автор поставив за мету – написати такий навчальний посібник, який би поєднував доступність викладання курсу із встановленою програмою цивільного права і визначеними канонами викладання цієї дисципліни.

Навчальний посібник також може бути корисним студентам, які мають багато термінових та невідкладних справ, працюють і відвідують “не всі лекції”, у кого “неділя” не завжди вихідний день, кому не вистачає “однієї ночі” перед іспитом, проте вони встигають дивитися телевізор, ходити на футбол, посидіти із друзями у кав’ярні, без зайвих балачок допомагати батькам садити картоплю, відводити дочку чи сина до дитячого садка, терпляче лагодять старенький автомобіль та сподіваються мати окрему квартиру в пихатому районі міста, пройтися у червоному піджаку “попід руку” Хрещатиком.

При висвітленні теоретичних питань наводяться традиційні точки зору, які панують у науковій літературі, якщо інше спеціально не застережене.

У зв’язку з елементарно-навчальним характером книги посилання, як правило, відсутні. Проте, допитливий читач має можливість ознайомитися із спеціальними джерелами у списку рекомендованої літератури.

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Глава 1. Загальні положення
1.1. Поняття цивільного права

Щоденно ми з вами, навіть не здогадуючись про те, що постійно вступаємо у правовідносини, тобто у відносини, що регулюються нормами права. Із кримінальним, кримінально-процесуальним, адміністративним, виправно-трудовим правом, ми, на щастя, зустрічаємося досить рідко, проте є галузь права, з якою наше життя нерозривно пов’язане.

Зранку ми купляємо хліб, а на Новий рік – шампанське, звично користуємося автобусом чи “маршруткою”, даруємо квіти, будуємо дачі, беремо на прокат весільні сукні, здаємо в гардероби картузи і парасолі, приватизуємо квартири, ремонтуємо годинники, позичаємо приятелям гроші і змушені брати в борг, клеїмо шпалери, видаємо довіреності і, на жаль, складаємо заповіти…

Ми стаємо учасниками цивільних відносин і в тих випадках, коли придбали телевізор, що працював лише три дні; постраждали від образи чи в дорожньо-транспортній пригоді, коли рахуємо збитки, заподіяні нашим курчатам сусідським котом чи “потопом” з верхнього поверху.

Цивільне право регулює широкий спектр суспільних відносин. Це і побутові майнові, і комерційні, й особисті відносини, які виникають із участю фізичних осіб, організацій та держави.

Цивільне право є однією із найважливіших галузей права, а Цивільний кодекс України – другий за значенням після Конституції України законодавчий акт, який є законом для всіх.

Цивільне право, як і будь-яка галузь права, характеризується двома основними ознаками:

O предметом правового регулювання;

O методом правового регулювання.

Предмет і метод – це ” обличчя ” будь-якої галузі права, оскільки предмет правового регулювання відповідає на питання: щ о саме регулює ця галузь права, тобто, яке коло суспільних відносин нею регулюється; а метод правового регулювання – на питання-яким чином, на яких засадах здійснюється таке регулювання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Українське цивільне право – Заіка Ю. О. – 1.1. Поняття цивільного права