Українська мова за професійним спрямуванням – Галузинська Л. І. – 4.1.5. Користувацький інтерфейс операційної системи Windows

Зручність Windows для користувача значною мірою полягає у зручності його інтерфейсу, тобто в тих засобах, за допомогою яких машина і людина взаємодіють. Як вже було зазначено, у Windows використовується його новий тип, який називається “графічний користувацький інтерфейс”.

Для спрощення роботи на персональному комп’ютері при розробці графічного інтерфейсу сучасних операційних систем використовується метафора “робочий стіл”, яка з’явилась ще у 70-х роках XX ст. у дослідному центрі фірми “Xerox”. Основним її елементом є поверхня робочого стола, на якій знаходиться усе інше, порівнюється вона з графічним фоном, на якому розміщено піктограми (значки), що символізують різні папки, програми і документи – подібно до того, як справжні папки й документи лежать на справжньому столі.

Усі папки, програми, документи та інші об’єкти представлені у Windows у вигляді або окремих піктограм, або вікон, панелей та кнопок із зображенням їхніх графічних образів. Майже кожна кнопка чи піктограма зрозуміла, оскільки на ній є зображення, яке пояснює її призначення.

У сучасних версіях Windows у нижній частині екрану знаходиться Панель задач – смуга, на якій знаходиться кнопка Пуск і годинник. Панель задач – це основний засіб взаємодії користувача із системою. На ній відображаються всі завдання й документи, з якими у поточний момент працює користувач. Кнопка Пуск розміщена у лівому кутку Панели задач або зверху (якщо панель зміщена до лівого або правого краю Рабочего стола).

Якщо клацнути (натиснути лівою кнопкою миші) цю кнопку, то на екрані з’явиться Главное меню, яке забезпечує швидкий доступ до усіх програм, а також до документів, з якими користувач працював останнім часом. Щоб перейти до потрібного елемента, досить один раз клацнути мишею. Крім того, Главное меню дозволяє значно полегшити пошук програм і документів на локальних і мережевих дисках, налаштування зовнішнього вигляду Рабочего стола й отримання довідкової інформації.

Вихід з системи також здійснюється за допомогою Главного меню. Для цього використовується команда Завершение работы. Вона допомагає завершити сеанс роботи з Windows, перезапустити комп’ютер або просто вийти з системи. У процесі виконання команди виходу операційна система готує комп’ютер до вимкнення. Оскільки вихід із системи контролюється, можливість втрати даних виключена, стан робочої оболонки зберігається, усі об’єкти, відкриті на момент закриття системи, підчас наступного запуску Windows автоматично відкриваються й відображаються у тих самих позиціях, що й під час виходу із системи. Вимкнення комп’ютера без виконання операції закриття може призвести до втрати даних. Це може статися й у разі, якщо при закритті системи було відкрито прикладні програми, дані яких не було збережено.

Замість термінів “каталог” чи “директорія” Windows використовується термін “Папка”.

Локальні диски і диски мережевих серверів організовані у вигляді ієрархії папок. Для переміщення з одного місця цієї ієрархічної структури в інше потрібно послідовно двічі клацнути на відповідних папках. При цьому у вікні буде відображатися вміст вибраних папок. Заголовок вікна папки за замовчуванням такий самий, як і назва цієї папки. Властивості вікна папки нічим не відрізняються від властивостей інших вікон: його можна збільшувати і зменшувати, змінювати межі, згортати та розгортати, використовуючи кнопки у правій частині заголовка, тощо. Усі вікна мають стандартний набір команд меню.

Крім значків документів і програм, на Рабочем столе розташовані три стандартні значки: Мой компьютер, Сетевое окружение та Корзина. Кожен з них можна розкрити, два рази клацнувши на нього лівою кнопкою миші.

Значок Мой компьютер дозволяє ознайомитися зі станом ресурсів машини. Якщо його відкрити, то з’явиться вікно, в якому будуть зображені значки для позначення дисковода для дискет, локального диска й усіх мережевих каталогів, до яких підключено комп’ютер. Крім того, у цьому вікні можна побачити додаткові системні папки для доступу до панелі керування, принтерів і програм віддаленого доступу до мережі, яка призначена для зв’язку з мережевими ресурсами за телефонними каналами за допомогою модема. Клацнувши двічі на будь-якому значку лівою кнопкою миші, можна відкрити відповідні папки.

Якщо комп’ютер підключено до мережі, то на Рабочем столе є значок Сетевое окружение, який відкриває папку із зображенням усіх серверів та комп’ютерів робочої групи, до якої належить цей комп’ютер. Крім того, у цій папці знаходиться значок Вся сеть, за допомогою якого можна отримати доступ до інших робочих груп мережі.

Корзина є місцем тимчасового збереження вилучених файлів. Якщо якийсь файл було вилучено до Корзины передчасно або помилково, то його ще вдасться відновити. При цьому він повернеться у ту саму папку, з якої його вилучили. В Корзине зберігаються ім’я, вихідне місцезнаходження, дата вилучення, а також тип і розмір вилучених об’єктів. Відповідна команда меню дозволяє відновити файл.

Крім зазначених стандартних об’єктів, на Рабочем столе можуть знаходитись ярлики, які створює сам користувач. Ярлики – це маленькі файли, пов’язані з програмами, документами і папками. Вони відображаються значками з чорною стрілкою у лівому нижньому кутку. Об’єкт, для якого створено ярлик, може розміщуватися будь-де – на локальному диску, дискеті або на мережевому сервері. Ярлик може відповідати навіть усьому жорсткому диску, дисководу для дискет або серверу. Він може зберігатись у будь-якій папці або на Рабочем столе.

Може здатися, що ярлик – це копія обраного об’єкта, але це не так, він лише вказує на нього. Це означає, що можна створювати і вилучати ярлики, не змінюючи самі об’єкти. Ярлики мають невеликий обсяг – менш ніж два кілобайти, тому навіть велика їх кількість майже зовсім не займає місце у пам’яті комп’ютера.

Якщо ярлик вказує на певну програму, то запустити її можна, двічі клацнувши на цьому ярлику лівою кнопкою миші.

Тому для програм, що часто використовуються, зручно мати їхні ярлики на Рабочем столе. Створити їх дуже просто: досить відкрити папку, в якій знаходиться потрібна програма, знайти її значок, натиснути на ньому правою кнопкою миші і, не відпускаючи її, перетягнути на будь-яке місце на Рабочем столе. Після відпускання кнопки Windows виведе на екран меню, в якому необхідно вибрати команду Создать ярлык. Знайти об’єкт, для якого потрібно створити ярлик, можна за допомогою команди Поиск: запустити її можна, клацнувши правою кнопкою миші на значку або ярлику будь-якої папки. Коли потрібний об’єкт буде виявлено, ярлик для нього можна створити навіть шляхом перетягання безпосередньо з вікна команди Поиск.

Для будь-якої організації, що веде активний документообіг, актуальною є проблема упорядкування та контролю за проходженням інформації. Для цього встановлюються правила роботи з документами (зокрема й у цифровій формі), яких повинен дотримуватися кожен співробітник. Водночас користувач зустрічається з проблемою збереження на своєму комп’ютері документів, потрібних для роботи саме йому. Якщо при цьому не дотримуватись ніяких правил, то дуже швидко на диску буде знаходиться безліч документів, про призначення яких ніхто не знатиме. Тому навіть тоді, коли йдеться про документи, цінні лише для одного користувача, потрібно виконувати такі дії:

O для кожного глобального розділу документів потрібно створювати папку (каталог) і підпапки (підкаталоги) для дрібніших структурних частин, які входять у розділ;

O потрібно структурувати дані відповідно до конкретних робіт. З самого початку не можна допускати хаотичного розміщення документів, оскільки надалі буде не просто в них зорі” єнтуватись;

O при створенні декількох версій одного й того самого документа треба давати їм однакові назви, які відрізнятимуться лише додатковими цифровими символами;

O треба називати файли документів найбільш зрозумілими іменами, які буде легко згадати;

O треба вибудувати систему найменування документів і потім суворо дотримуватись її;

O потрібно періодично проводити ревізію (оновлення) папок (каталогів) документів і знищувати непотрібні. Документи, які треба зберегти, але які не будуть використовуватись для роботи протягом тривалого часу, потрібно переносити в архів. Для архіву можна використовувати як певні папки на жорсткому диску, так і інші носії інформації – дискети або спеціальні пристрої (наприклад, стример);

O під час роботи у середовищі Windows документи, з якими потрібно часто працювати протягом певного періоду, зручно розміщувати на Рабочем столе, створивши для кожного з них свій ярлик, а якщо таких документів багато – ярлики можна створити для кількох папок.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Українська мова за професійним спрямуванням – Галузинська Л. І. – 4.1.5. Користувацький інтерфейс операційної системи Windows