Туристичне країнознавство. Європа – Мальська М. П. – Фінляндія

Офіційна назва – Республіка Фінляндія. Столиця Гельсінкі (551 тис. осіб). Площа 338 тис. км2. Населення 5,2 млн. осіб. Час рівний київському. Державні мови: фінська, шведська. Етнічний склад: фіни (93,4 %), шведи (5,7), росіяни (0,4), естонці (0,2). Головні міста (тис. осіб): Гельсінкі, Еспо – 225, Тампере – 200, Вантаа – 186, Турку – 176. Релігійна приналежність: протестанти-лютерани (84 %), православні. Грошова одиниця – євро.

Географічне положення

Розміщена в Північній Європі між 60 і 70 паралеллю. Межує на заході зі Швецією (586 км), з Норвегією на півночі (729), з Російською Федерацією на сході (1269), на півдні і південному заході має вихід до Балтійського моря (1100). Більша частина країни вкрита лісами з невисокими пагорбами, має 187 тис. озер і 179 тис. островів. Південне і південно-західне узбережжя досить сильно порізане. Аландський архіпелаг простягається майже до берегів Швеції. Північна третина території знаходиться за Полярним колом. На крайньому північному-заході знаходиться східний край Скандинавських гір висотою до 1365 м (г. Галтіатунтурі). Клімат помірний, перехідний від морського до континентального, на північному сході континентальний. Річки короткі, багатоводні і порожисті. Взимку в Центральній і Північній Фінляндії створюються ідеальні умови для аматорів зимових видів спорту. У середині літа в Лапландії туристів цікавить полярний день і, відповідно, взимку – полярна ніч.

Державний устрій

За формою правління – президентська республіка, форма устрою – унітарна держава. Законодавча влада здійснюється парламентом спільно з президентом. Однопалатний парламент складається з 200 депутатів, що обираються прямими виборами на 4 роки. Верховна виконавча влада зосереджене в руках президента, що обирається терміном на 6 років. Адміністративно поділяється на 5 губерній (ляни), ляні поділяються на комуни (киптя). Аландські острови з травня 1991 р. мають статус самоврядування.

Історичні факти

Сім століть, починаючи з ХІІ ст. і до 1809 р., Фінляндія була частиною Швеції. Постійні війни з Росією і часті голодомори завдавали Фінляндії значного збитку. У 1696-1697 рр. голод знищив третину населення. Протягом XVIII ст. відбулось декілька воєн із Росією, внаслідок чого у 1809 р. увійшла до складу Росії. В другій половині XIX ст. Фінляндії було надано автономію, з назвою Велике князівство Фінляндське. Падіння Російської імперії та комуністична революція 1917 р. зумовили оголошення фінським Сенатом 6 грудня 1917 р. незалежності. Дії служб безпеки Радянського Союзу щодо території фінської Карелії призвели до війни 1939 р. Після декількох місяців боротьби Фінляндія втратила частину своєї Карелії і деякі прилеглі острови. В Другій світовій війні разом із німецькими збройними силами чинила опір у Лапландії до весни 1945 р. Член ООН з 1955 р., у 1995 – приєдналася до ЄС.

Туризм

За останні роки значного розвитку в країні набула індустрія санаторно-курортного лікування, туризму та відпочинку. Лікуватися на курортах Фінляндії стало не тільки популярним, а й престижним. Тут діє 25 курортних центрів, багато з них – у мальовничих куточках країни, де створено умови для лікування і відпочинку. В цих центрах можна отримати всі види оздоровчого масажу, фізіотерапевтичних процедур, косметологічне лікування.

До складу фінляндських курортних центрів входять сучасні готельні комплекси з лікувальними установами, що здійснюють лікувальні спеціалізовані й терапевтичні процедури. Серед готелів-курортів, тропічним теплом і послугами яких можна насолоджуватися цілий рік, найвідомішими є: аквапарк “Серена” (м. Еспоо), два однойменні готелі-курорти “Еден” (м. Нокіа, м. Оулу), готелі-курорти “Лапінніємі” (м. Тампере), “Тропіклан-дія” (м. Вааса), парк “Сані-Фапі” (м. Калайокі), профілакторій “Іматра” (м. Іматра) та ін.

У країні діє приблизно 200 туристичних баз і понад 10 тис. будиночків-дач для відпочинку, 5 тис. з яких здаються туристам, майже 350 кемпінгів. Відпочити можна і на фінляндській фермі: приблизно 250 фермерських будинків готові прийняти відпочиваючих з повним чи частковим пансіоном. Більшість об’єктів розташовані у фінляндському центральному озерному краї. Названі об’єкти туризму мають все необхідне для забезпечення нормального побуту (меблі, постіль, кухонний посуд, опалення) відпочиваючих. Окремі турбази пропонують найрізноманітніші послуги: катання на човнах, водних лижах, екскурсії, прогулянки, заняття на спортивних майданчиках (гольф, теніс тощо), вечори в кафе чи ресторанах.

Гельсінкі. Місто було засновано за вказівкою короля Швеції Густава в 1550 р. як торгове місто на противагу Таллінну в боротьбі за володіння торгівлею на Балтиці. Гельсінкі стало столицею, коли Росія відвоювала Фінляндію у Швеції в 1809 р. і прийняла її під підданство російського імператора як Велике Князівство Фінляндське.

Майже 25 % площі міста складають парки, Центральний парк пролягає через усе місто. Архітектурний та історичний центр міста – Сенатська площа з величними будинками Кафедрального собору, Університету, палацу Держради, пам’ятником Олександрові II у центрі площі. У літню пору площа використовується для численних заходів, навколо розміщені кафе, ресторани, бутіки і художні галереї.

На узбережжі знаходиться Торгова площа – найяскравіше і людне місце. Тут можна купити все: від фруктів і риби до різноманітних виробів фінляндських майстрів. Від Торгової площі починається парк Еспланади з вуличним освітленням і безліччю бутіків – центр життя літнього Гельсінкі. Екскурсію з центра міста можна продовжити парковою зоною берега затоки Теєленлахті. Тут розташовані палац Фінляндія (концертно-конгресний комплекс) і Національна опера Фінляндії. З морських визначних пам’яток варто оглянути острівну фортецю Суоменлінну (XVIII ст.) і музей під відкритим небом на острові Сеурасаарі. Побудована на Гельсинському рейді морська фортеця Суоменлінна (Свеа-борг) є перлиною міста і внесена в список пам’ятників світової спадщини ЮНЕСКО. Музей під відкритим небом серед зелені острова Сеурасаарі знайомить із традиційною фінляндською дерев’яною архітектурою. У літню пору на території музею проводяться народні гуляння, а також традиційне святкування з багаттями.

До головних туристичних об’єктів зараховують також музеї: міста Гельсінкі, Маннергейма (будинок, у якому жив видатний маршал Фінляндії Г. Маннергейм), Військовий (колекція зброї, обмундирування, предмети мистецтва), Національний музей Фінляндії, Морський музей Фінляндії, Музей пошти (великі колекції поштових марок і мультимедійні демонстрації), Природно-науковий музей; виставкові центри та спортивні споруди.

Турку – одне з найстаріших міст, колишня столиця. У 1640 р. тут відкрився перший у країні університет. На даний час у місті є два університети – фінляндський і шведський. До головних визначних пам’яток зараховують фортецю (найстаріша її частина збудована в ХІІІ ст.) і відомий Кафедральний собор, на хорах якого улаштований музей із унікальною колекцією дерев’яної скульптури, церковного начиння і тканин. Турку є одним з найважливіших портів країни, з міста стартує пором “Сілья Лайн”, який доставляє пасажирів до берегів Стокгольму.

За 50 км від Гельсінкі знаходиться ще одне стародавнє містечко Порвоо, центральна частина міста збережена без істотних змін із XVII-XVIII ст., у головному соборі Порвоо 1809 р. фіни присягали на вірність Олександрові I.

Лапландія. Сніг у Лапландії лежить із жовтня по травень, полярна ніч триває півтора місяця. Повітряними воротами Лапландії є Рованіемі, за 9 км від аеропорту побудована “офіційна резиденція” Санта-Клауса, іменованого в себе на батьківщині Иолло Пуккі.

Активний туризм

Найбільш популярна Фінляндія серед класичних лижників. Вже на початку листопада на півночі країни випадає перший сніг і починається лижний сезон. На гірськолижному курорті Леві (м. Кіттіля) в Західній Лапландії можна зупинитися в готелях чи зручних котеджах та будиночках. Усі вони розташовані на відстані пішохідної прогулянки до витяга. У центрі міста розміщені сувенірні магазини, численні ресторани, СПА-центри, басейни, супермаркети, спортивні магазини, перукарні, дитячий центр Ьа8тептаа з цікавими програмами – пошуками скарбів, сніговою олімпіадою та випіканням млинців на вогнищі. Новинки курорту – шестимісний крісельний витяг та восьмимісна гондола, сервісна гірськолижна база та конгрес-центр, а також нова сімейна екскурсія “У пошуках Снігової Королеви”. Прокладено 44 траси (9 синіх, 22 червоні, 3 чорні, 10 дитячих), найдовша траса 2,5 км. Функціонує 27 витягів.

На гірськолижному курорті Центральної Фінляндії Вуокатті, побудований унікальний тунель довжиною 1,5 км, у якому підтримується постійна температура – 5 градусів, і де лижники можуть тренуватися цілий рік. Обладнано 120 км лижних трас, з них 12 км освітлених, 13 гірськолижних схилів, 6 з них освітлені, перепад висот – 170 м, найдовша траса – 1100 м. Гірськолижні траси обслуговують 8 витягів, пропускна здатність – 104 тис. осіб за рік.

У Фінляндії існує понад 120 гірськолижних курортів, обладнаних витягами, штучним освітленням, спеціальним устаткуванням для обробки схилів. За допомогою снігових гармат гірськолижні траси підтримують у відповідному стані до весни, а в окремих випадках аж до травня. Найбільший перепад висот на трасах пагорбів Центральної Фінляндії – Хімос, Ювяскюля (перепад висот до 200 м, довжина схилів близько 1 км). Найбільша довжина схилів – на курортах Лапландії (до 5 км). Найвідоміші з них – Рованіємі, Юлляс-Коларі, Леві. У фінських лижних школах можна пройти курс навчання і менш розповсюдженим варіантам зимового відпочинку: телемарку (стиль, що припускає катання на устаткуванні із шарнірним кріпленням), сноуборду, катанню нагору по схилі, фрістайлу (лижної акробатики) чи льодовому серфінгу. Окремі туристичні фірми розробляють і організовують спеціальні рибальські тури, що зумовлене наявністю значної кількості видів риб: салака, лосось, судак, сиги, лящ, окунь та ін. Найвідоміша риболовля на ріці Тено – протягом сезону на її берегах з’являється до 50 тисяч рибалок. До рибалок у Фінляндії ставляться з розумінням, у деяких ресторанах, що розташовані поблизу водойм, ваш вилов може будь-якого вигляду – закоптять, засолять чи приготують на грилі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Туристичне країнознавство. Європа – Мальська М. П. – Фінляндія