Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України – Патик Л. Л. – Підроблення паспорта з використанням інших способів отримання зображення (графічний або мальований, фотографічний способи)

Не трапляються, оскільки відтворення зображення супроводжується ознаками, які легко вказують на відмінність у якості такого документа. Наприклад, фотографічний спосіб полягає у фотографуванні документа із послідуючим друком на фотопапір, внаслідок чого отримують неякісне та нечітке зображення, а поверхня паперу матиме блиск.

Відтворення спеціальних засобів захисту паспортів потребує відповідних знань та технічного обладнання, яке часто відсутнє у підроблювачів, тому вони імітують їх спрощеними способами, використовують звичайний папір та технічні засоби нанесення зображення, фарби, клеї та нитки.

Наприклад, відтворення ліній захисної сітки може здійснюватися фарбування паперу в тон справжнього бланку паспорта. Іноді вона може мати вигляд звивистих або прямих ліній, що значно різниться від оригіналу. Також досить складним є відтворення непереривного переходу жовтого кольору в голубий і навпаки (ірисовий друк), тому часто спостерігається різка межа між кольорами. Дрібні деталі імітованих зображень та мікротекст, будуть відображатися не чітко, матимуть роз-пливи, зміст тексту не буде проглядатися.

Поряд із відтворенням зображення, необхідно імітувати захисні засоби, які вміщені у структуру паперу бланку: водяний знак, захисні волокна, приховані зображення, які дають люмінесценцію під дією УФ променів. Такий процес є складним, через що якість підроблення погіршується.

Імітація кольорових волокон часто здійснюється малюванням їх за допомогою неонової ручки або нанесенням на папір друкарським способом. Відтворені волокна будуть мати ідентичне розташування на кожній із сторінок паспорта, на відміну від їх хаотичного розміщення у справжньому. Також наклеюють волокна на папір, які на відміну від справжніх, легко відокремлюються від його структури.

Кваліфіковане підроблення бланків паспортів, характеризується імітацією водяних знаків. До найпоширеніших способів імітації водяних знаків належать такі: 1) малювання або аплікації; 2) нанесення зображення за допомогою фарбувальної чи жирової речовини; 3) тиснення зображення на зволожений папір за допомогою кліше; 4) підчищення поверхневого шару паперу.

Так, при імітації зображення водяного знаку малюванням або аплікацією підроблювачі склеюють два чи більше аркуші тонкого паперу, на внутрішню поверхню яких наносять необхідне зображення (малюнок чи аплікацію). Нанесення на папір фарбувальної або жирової речовини дає зображення малюнку водяного знаку, але при огляді аркуша у проникаючому освітленні пофарбовані ділянки будуть темнішими, ніж жирні. При такому способі імітації водяного знаку змінюється оптична щільність паперу. Тиснення зображення на папір полягає у виготовленні металевого рельєфного кліше з відповідним зображенням та притисканні його до зволоженого паперу. У результаті волокна паперу руйнуються та пресуються. Спосіб підчищення паперу полягає у стиранні гострими предметами поверхневого шару, щоб відобразити тонкі (прозорі) ділянки малюнку водяного знаку. Такий спосіб не прийнятний для підроблення паспортів, оскільки їх бланки мають захисну сітку, підчищення якої буде помітне неозброєним оком.

Повне відтворення паспорта потребує й підроблення серійного номеру, який наноситься перфоратором. Відтворити однаковий діаметр, рівну відстань по ширині і по висоті дуже складно, тому в таких серійних номерах будуть спостерігатися ознаки: 1) нерівна лінія рядка; 2) нерівна відстань між отворами; 3) різний діаметр отворів; 4) невідповідність стандартному шрифту букв та цифр тощо.

Завершальною стадією першого етапу виготовлення підробленого паспорта є кріплення паспортної книжечки. На цій стадії виникають проблеми із витримкою кроку однакової довжини та підбором ниток для кріплення аркушів, точніше тих, які б давали світіння під дією УФ променів. У цьому випадку трапляються ознаки: 1) різний крок стібків; 2) наявність зайвих отворів; 3) різний діаметр отворів; 4) часткова люмінесценція ниток під дією УФ променів або її відсутність.

На другому етапі повного підроблення Паспорта, здійснюється внесення реквізитів у виготовлений бланк, що також потребує використання підроблених засобів: кліше печаток та штампів, спосіб внесення даних про особу власника паспорта, клей для вклеювання фотокартки тощо.

Розглянувши основні етапи та способи повного підроблення паспорта, слід зазначити, що не дивлячись на розвиток сучасного технічного обладнання, кваліфіковане повне підроблення трапляється рідко. Відтворити точність малюнків, мікродруку, форм і особливостей букв, цифр типографського шрифту, кольору барвників, якості паперу бланку і матеріалу обкладинки в кустарних умовах дуже складно, тому паспорти виготовляються спрощеними способами, які значно прискорюють виготовлення і водночас збільшують ризик їх виявлення відповідними правоохоронними органами та іншими посадовими особами.

Наступним видом підроблення паспорта є часткове, яке здійснюється внесенням змін до окремих реквізитів справжнього документа, тобто внесення неправдивих відомостей про власника. Об’єктом такого підроблення стають втрачені (загублені або викрадені) паспорти, здобуті шахрайськими діями тощо.

Часткове підроблення сприяє прихованню тих чи інших фактів, як у власних паспортах злочинців, так і у паспортах інших осіб. Зміна даних у власному паспорті злочинців викликана різними потребами у їх життєдіяльності, наприклад, зміна дати народження – з метою уникнення відповідальності (отримання менш суворого покарання), зміна даних прописки/виписки – при влаштуванні на роботу в іншу місцевість, видалення штампу та записів про приватизацію житла – з метою приховання відомостей про належну особі власність, а також заміна фотокартки – з метою вчинення шахрайських дій (продажу нерухомості, оформлення кредиту, отримання поштової кореспонденції, винагороди або готівки у касах банків тощо).

На сьогодні традиційно сформовані найбільш поширені способи часткового підроблення документів, а саме: 1) видалення тексту шляхом підчищенням та зіскобу, травленням, змиванням; 2) внесення нових записів шляхом дописування, вставки, додруковування, домальовування, виправлення; 3) заміна частин документу: вклейка, заміна фотокартки та аркушів; 4) підроблення печаток і штампів; 5) підроблення підписів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України – Патик Л. Л. – Підроблення паспорта з використанням інших способів отримання зображення (графічний або мальований, фотографічний способи)