Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України – Патик Л. Л. – Глава 5. Способи підроблення паспорта громадянина України та їх ознаки

Способи підроблення паспорта, насамперед, зумовлені науково-технічним прогресом у державі та інтелектуальним рівнем підроблювачів. З кожним днем набуває стрімкого розвитку наука і техніка, стають доступними спеціальна технічна література та необхідні матеріали. Рівень освіченості підроблювачів, уміння і навички, а також розвинені здібності уможливлюють використовувати усі перелічені умови для підроблення паспортів.

Способи підроблення паспорта – це система дій, направлених на виготовлення нового документа або внесення у справжній змін, із застосуванням технічного обладнання, матеріалів, використанням умінь та навичок підроблювача.

Говорячи про способи підроблення слід розібратися що ж таке “підроблений документ”. Так, у криміналістичній літературі всі документи за юридичною природою поділяють на справжні та фіктивні (підложні). Справжні документи – ті, що виготовлені уповноваженим підприємством-виробником, у відповідності зі встановленою формою, зміст яких відповідає дійсності. Фіктивні (підложні) – ті, які належним чином виготовлені, але містять у собі неправдиві дані або реквізити, що не відповідають дійсності.

Розрізняють два види підлогу: інтелектуальний та матеріальний. Інтелектуальний – проявляється у правильному складанні документа з формального боку (наявність і правильність усіх реквізитів), але містить у собі завідомо неправдиві дані. Щоб виявити таке підроблення у паспорті, насамперед, необхідно встановити, чи існує вказаний орган, який його видав, чи належить йому проставлений відбиток печатки, чи відповідає зміст штампів, записам, які в нього внесені, чи правильно заповнені графи, чи у відповідних місцях внесені відмітки про сімейний стан, місце проживання тощо. Матеріальний – характеризується внесенням неправдивих даних у зміст документу і встановлюється криміналістичним дослідженням.

Підроблення паспорта – це виготовлення фальшивого документа, цілком імітуючи справжні, або внесення змін у справжній. Іншими словами, підробленими називаються спеціально сфабриковані (повністю імітовані) або навмисно змінені (частково перероблені) паспорти, зміст яких не відповідає дійсності. Тут виділяються два види підроблення – це повне та часткове.

Повне підроблення паспорта Передбачає його виготовлення через повну імітацію справжнього, зміст якого не відповідає дійсності. Умовно виготовлення цілком підробленого паспорта можна поділити на два етапи:

1) виготовлення паспортної книжечки;

2) внесення реквізитів.

Перший етап повного підроблення Паспорта є найскладнішим, оскільки потребує достатніх знань у галузі криміналістики та поліграфічної техніки, наявності спеціальних матеріалів, достатніх умінь та навичок, оскільки необхідно не лише підібрати основні матеріали, з яких виготовляється паспорт, але й імітувати спеціальні засоби захисту.

Для відтворення, наприклад, обкладинки слід мати не лише спеціальний матеріал, але й устаткування для нанесення відповідного виду тиснення та написів. Бланки підробити також нелегко. Особливості паперу, приховані елементи та спосіб нанесення тексту і зображень, одразу вкажуть на невідповідність шрифту та техніки типографського друку. Поряд з цим, виникає проблема наявності пристрою для рівного вирізання країв паспортної книжечки, тому спостерігається кривизна та скошені краї паперу.

На практиці трапляються випадки підроблення бланків кваліфікованими поліграфістами на самому поліграфічному підприємстві. Звичайно, таке підроблення буде виконане на високому рівні, і виявити його буде складно навіть висококваліфікованому експерту-криміналісту.

Підроблення паперу вимагає відтворення захисних його властивостей, які використовує поліграфкомбінат. Оскільки такий папір відсутній у вільному продажі, підроблювачі використовують звичайний папір, який значно різниться зі справжнім за складом паперової маси, будовою волокон, еластичністю, наявністю барвних речовин, товщиною, щільністю, міцністю, гладкістю, ступенем проклейки та розтяжністю, що призводить до тривалої його експлуатації. Спеціальний папір у порівнянні зі звичайним, не дає люмінесценції (яскраво-голубого світіння) під дією УФ променів.

Часто бланки документів підробляються за допомогою різних кліше, засобів репрографії та малювання. Так, “кліше” тлумачиться як друкарська форма високого друку, виготовлена фотомеханічним способом з цинкових, мікроцинкових, магнієвих, мідних, латунних пластинок та створена в основному, для відтворення оригіналу.

Під друкарською формою розуміють носій текстової та зображувальної інформації для багаторазового отримання відбитків. Зовні друкарська форма є плоскою або циліндричною, твердою або еластичною поверхнею з друкуючими та пробільними елементами.

Під репрографією розуміють галузь науки та техніки, що охоплює сукупність способів, процесів та засобів відтворення зображень оригіналів за допомогою отримання копій без використання набірних друкарських форм та заснована на застосуванні носіїв, що змінюють фізико-хімічні властивості під дією випромінювання.

До способів повного підроблення документів із засобами захисту належать такі:

1) з використанням комп’ютерної та копіювально-розмножувальної техніки;

2) з використанням способів поліграфічного друку;

3) з використанням інших способів отримання зображення (графічний або мальований, фотографічний).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України – Патик Л. Л. – Глава 5. Способи підроблення паспорта громадянина України та їх ознаки