Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України – Патик Л. Л. – Глава 3. Правове регулювання та технічний опис паспорта громадянина України

Паспорт громадян України законодавчо закріплений Постановою Верховної Ради України № 2503-ХІІ від 26.06.1992 р. “Про затвердження положень про паспорт громадян України та свідоцтво про народження”. На сьогодні, назву зазначеної постанови змінено Постановою Верховної Ради України від 23.02.2007 р. № 719 “Про затвердження положень про паспорт громадянина України, про свідоцтво про народження та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон”.

Як і кожен документ, паспорт має реквізити, без яких він втрачає свою чинність. Сам термін “реквізит” походить від латинського слова requisium, який перекладається як необхідне та потрібне.

Відповідно ДСТУ 2732-2004 “Діловодство й архівна справа. Терміни та визначення понять” – це “інформація, зафіксована в службовому документі для його ідентифікації, організування обігу і (або) надання йому юридичної сили”.

Під Реквізитами паспорта громадянина України Слід розуміти сукупність обов’язкових даних чи відомостей, які містяться у паспорті для надання йому юридичної сили, а також у подальшому можливості його ідентифікації, обліку та здійснення певних операцій.

До реквізитів паспорта відносять: 1) сукупність необхідних позначень документу: текст, відбитки печаток і штампів, нумераторів тощо; 2) сукупність даних, які індивідуалізують документ: найменування “паспорт”, перфорація серії та номера, коли і ким виданий, прізвище, ім’я, по батькові власника, дата і місце його народження, особистий підпис, фотографія власника паспорта тощо.

Для зручності реквізити паспорта можна розділити на: заповнення, засвідчувальні та реквізити захисту від підроблення.

До реквізитів заповнення паспортів відносяться: 1) рукописний або друкований текст, що надає відомості про документ, особу власника та орган його видачі; 2) записи прописки/виписки громадян тощо).

До засвідчувальних реквізитів відносять: 1) позначення, що засвідчують факт виготовлення та видачі паспорта (назва документу та поліграфічного комбінату); 2) підпис посадової особи та відбиток печатки органу, що його видав; 3) фотокартка особи власника паспорта та відбиток рельєфної печатки на ній; 4) відбитки штампів із записами прописки/виписки.

До реквізитів захисту паспортів від підроблення відносяться такі: бланк, захисна сітка, захисні волокна, водяні знаки, мікротекст, перфорована серія і номер тощо.

Реквізити не лише паспорта, але й будь-якого документа, мають встановлений порядок їх заповнення. Так, порядок оформлення та видачі паспорта, регулюється наказом МВС України від 15.06.2006 р. № 600 “Про затвердження Порядку оформлення і видачі паспорта громадян України”.

Видається паспорт територіальними підрозділами у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь (відділів) МВС (територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку на необмежений строк, а у разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого. Бездомним громадянам паспорти видаються за місцем реєстрації їх переважного місцезнаходження.

Матеріальним відображенням паспорта є бланки, виготовлення яких становить кропітку працю підприємства-виробника. Оскільки паспорт є документом суворого обліку та звітності, то під його бланком розуміють поліграфічну продукцію з текстовою інформацією, затвердженою нормативно-правовим актом відповідного центрального органу виконавчої влади, з обов’язковою нумерацією і елементами захисту від підроблення, яка виготовляється, розповсюджується, використовується, обліковується та знищується за порядком, встановленим чинним законодавством.

Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 283 “Про встановлення порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку” та Положенням, затвердженим наказом МВС України від 20.08.2002 р. № 830 “Про Державний центр виготовлення паспортних документів”, відповідно до яких виготовлення бланків здійснюється на державному спеціалізованому підприємстві – Поліграфічному комбінаті “Україна”, який охороняється органами внутрішніх справ, з контролем Міністерства фінансів України.

Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80х60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім’я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Такий паспорт заклеюється плівкою з обох боків, а термін його дії, визначається Кабінетом Міністрів України.

Виготовлення бланків паспортів та інших документів суворого обліку здійснюється на державному рівні – централізовано під її контролем. Тобто, на державних спеціалізованих поліграфічних підприємствах та їх дільницях за допомогою спеціального поліграфічного обладнання, спеціальних технологічних процесів, технологій та матеріалів, а також при наявності фахівців основних професій (ретушерів, друкарів, палітурників тощо), спеціальних технічних та організаційних засобів охорони, ліцензії Міністерства фінансів України.

Встановлено вимоги до гатунку паперу та фарб, якими друкується зображення. Тираж бланків має друкуватися на одному підприємстві та папері одного гатунку, одним номером та однією серією фарб. Загалом друк проводиться цільними фарбами, але можливе використання двох і більше з кратністю змішування 10 %. Щодо захисних фарб, то вони мають бути цільними, виготовленими на спеціалізованих підприємствах.

Убезпечення від викрадення готової продукції до передачі її замовнику, здійснюється у спеціальному ізольованому приміщенні. Облік та зберігання бланків паспортів організовується таким чином, щоб запобігти втраті або крадіжці. Для передачі бланків використовується пакувальний папір, картон, ящики з гофрованого картону. З метою захисту бланків від несанкціонованого відкриття упаковки використовується клейка стрічка одноразового використання, якою обклеюється пакувальна одиниця з усіх боків. Кожна пакувальна одиниця має свій паперовий маркірувальний ярлик з реквізитами і штампами.

При надходженні бланків до територіальних органів здійснюється їх реєстрація за книгами прибутків та видатків бланків паспортів, а при розпечатуванні упаковок з бланками – за книгами обліку, які мають бути прошиті, пронумеровані та скріплені печаткою та підписом осіб, які відають обліком документів. Значна увага приділяється розпаковуванні пачок, перегляду та перевірці бланків, яка здійснюється комісійно. Про нестачу бланків паспортів або виявлення в них дефектів, складаються акт, на підставі якого здійснюється списання бланків за книгами обліку.

Як видно з викладеного, до виготовлення бланків паспортів держава ставиться вкрай серйозно, створено суворі технічні та технологічні умови, підібрано відповідного рівня спеціалістів та організована надійна, на перший погляд, охорона від несанкціонованого їх виготовлення.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Техніко-криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України – Патик Л. Л. – Глава 3. Правове регулювання та технічний опис паспорта громадянина України