Теорія нотаріального процесу – Фурса С. Я. – ПЕРЕДМОВА

Створенню кафедри нотаріального па виконавчого процесу і адвокатури присвячується…

Шановні читачі!

Взявши до рук цю наукову працю Ви стали відрізнятися від інших тим, що шукаєте способи вдосконалення своєї професійної майстерності і це бажання підштовхує Вас до пошуку спеціальної літератури.

Дана книга є продовженням серії книг “Процесуальні науки “, але кожного разу ми намагаємося створювати новий, випробуваний на практиці, доброякісний інтелектуальний продукт, який має зацікавити вдумливого і вимогливого читача.

Цю книгу представляє авторський колектив вчених новоствореної кафедри нотаріального та виконавчого процесу і адвокатури Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Вона є очевидним свідченням розвитку Київської наукової думки учених-процесуалістів у даній галузі знань. Нам не має потреби доводити переваги нашої школи, оскільки достатньо проаналізувати книги інших наукових шкіл, щоб впевнитися, що теорію нотаріального процесу на такому рівні не було досліджено ні в Україні, ні у інших країнах.

Витоки цієї праці можна знайти у монографії “Нотаріальний процес. Теоретичні основи”, яка вийшла під моїм авторством у 2002 p., де вперше було поставлено питання про нотаріальний процес як самостійну галузь правової науки. Книга за вагомий внесок у розвиток процесуальних наук на V Всеукраїнському конкурсі “На краще юридичне видання” (2002-2003 p. p.) була удостоєна диплому Спілки юристів України, а серія книг “Процесуальні науки” – диплому Президії Національної академії наук України імені М. П. Василенка (2011 p.).

З часу видання даної монографії пройшло майже 10 років. Відбулися значні зміни як у матеріальному, так і процесуальному праві, у законодавстві про нотаріат. Тому нині необхідно на новому науковому рівні переосмислити сутність нотаріального процесу як одного із самостійних видів юрисдикційного процесу та назріла нагальна потреба удосконалити зазначену працю з урахуванням останніх досягнень наукової думки.

Потужний науковий потенціал авторів даного видання, які тривалий час викладають у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка нотаріальну науку, дав можливість розвинути та удосконалити теорію нотаріального процесу. У цій праці знайшла своє подальше втілення та розвиток запропонована свого часу теоретична модель нотаріального процесу, класифікація його проваджень, стадій, суб’єктів нотаріального процесу тощо. Сьогодні можна стверджувати, що виник новий інститут нотаріального процесу – теорія доказів та доказування, оскільки до останнього часу процес доказування в нотаріальному процесі сприймали лише як чітко регламентований законом перелік необхідних документів, які надаються нотаріусу для вчинення нотаріальної дії.

Як керівник авторського колективу можу засвідчити, що при створенні цієї книги намагалася не рецензувати матеріал авторів, а створювала умови для їх натхненної та самостійної праці.

Хочу подякувати своїм колегам – членам кафедри за участь у створенні цієї книги, за їх розуміння, підтримку та той вклад, який вони вносять у розвиток нотаріальної науки, за ті безсонні ночі, які вони подумки разом зі мною, провели кожний за своїм письмовим столом, розуміючи, що без професійних знань нині не можна говорити про майбутнє нашої держави.

Для скептиків і опонентів, які не здатні сприйняти нову книгу без критики, зауважу, що ми раді будемо почути їх обгрунтовані зауваження, які мають бути спрямовані на поліпшення наукової думки.

Не зважаючи на критику, не сприйняття авторських наукових концепцій нотаріальний процес існує і розвивається. Порівнюючи теорію нотаріального процесу з іншими галузями правової науки, можна пересвідчитися, що обсяг І якість наукової інформації, присвяченої нотаріальному процесу, значно перевищує інформацію в деяких інших галузях правової науки, які офіційно визнані такими. Але офіційне визнання нотаріального процесу не потребується для тих, хто розуміє значення цієї науки як для фахівців, так і пересічних громадян – користувачів нотаріальних послуг.

На жаль, останнім часом з’являється багато “авторів”, які без будь-яких попередніх досліджень беруться за написання книг з нотаріату і тим самим нівелюють розуміння даної процесуальної матерії. Однак, сподіваємося, що наш читач пересвідчився в очевидних речах – товарів багато, а їх вибір має бути правильним….

Сьогодні об’єктивно можна стверджувати, що не зважаючи на теоретичний характер досліджень, книги з нотаріального процесу користуються значним попитом у практикуючих нотаріусів, яким доволі часто потрібно діяти у межах аналогії закону та права, а також і у інших фахівців.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Теорія нотаріального процесу – Фурса С. Я. – ПЕРЕДМОВА