Теорія держави та права – Гіда Є. O. – 2.1.7.1. Поняття та цілі тлумачення норм права

2.1.7.1. Поняття та цілі тлумачення норм права

Правильне розуміння всіма членами суспільства змісту норм права е необхідною умовою функціонування, розвитку та вдосконалення законодавства. Для того, щоб зрозуміти норму права ЇЇ потрібно належним чином розтлумачити. Як зазначалось вище, тлумачення норм права посідає важливе місце в процесі правозастосування, яким займається переважна більшість працівників міліції. Таким чином, тлумачення норм права – запорука їх правильного застосування.

Дослідження практики правоохоронної діяльності в сучасній Україні показує, що різні органи, посадові особи, нажаль, дуже часто тлумачать чинні норми права по-різному, що призводить до створення в суспільстві певного хаосу та соціальної напруги.

Тлумачення норми права — це діяльність щодо з’ясування та роз’яснення змісту норми права з метою її правильної реалізації.

Цілі тлумачення норм права:

– правильне та одноманітне розуміння змісту норм права;

– правильна та одноманітна реалізація приписів норм права. Таким чином, соціальне призначення тлумачення норм права полягає в

Забезпеченні правильного, точного і одноманітного розуміння та реалізації норм права всіма суб’єктами права.

Тлумачення норм права складається з двох процесів:

1. З’ясування значення та змісту правових норм “для себе” особою, яка здійснює тлумачення. Це, так би мовити, процес тлумачення “всередину”.

З’ясовуючи зміст норми, особа, яка здійснює тлумачення досліджує:

– текст зовнішнього вираження норми права;

– юридичні зв’язки норми права з іншими нормами права і принципами;

– позаюридичні зв’язки норми з суспільними явищами.

2. Роз’яснення значення та змісту норм права для інших (процес тлумачення “назовні”). Роз’яснення – це підсумок, виражений суб’єктами тлумачення норм права у відповідних формах, які ми розглянемо нижче. Суб’єктами тлумачення норм права є фізичні та юридичні, але наслідки їх діяльності дещо різні. У той час, як тлумачення норм права, що здійснюється окремим індивідом, має приватний характер, відокремлюється сферою конкретного відношення і не вимагає спеціального аналізу, тлумачення норм права, яке надається уповноваженим на те органом, має особливий авторитет і потребує спеціального аналізу.

Ефективність тлумачення норм права значною мірою залежить від рівня правової свідомості особи, яка здійснює тлумачення. Якщо цей рівень високий, то кількість правопорушень зменшується, більш чітко діють правоохоронні органи, більш повно задовольняються права особи, зміцнюються законність і правопорядок.

Необхідність тлумачення норм права обумовлена:

– швидкою зміною умов життя в суспільстві. Наприклад, можливе виникнення відносин, які не існували на момент оформлення певної норми права. У такому випадку за допомого тлумачення з’ясовується та роз’яснюється: чи підпадають ці відносини під дію існуючої норми чи ні?;

– абстрактним характером норм права, які формулюють правило поведінки лаконічно у загальному вигляді та без конкретизації. Особа, яка здійснює тлумачення норм права повинна з’ясувати та за необхідності роз’яснити: чи підпадає конкретний випадок під дію існуючої норми права чи ні?;

– недоліками в роботі правотворчих органів. У таких випадках волю законодавця можна встановити за допомогою тлумачення норм права;

– наявністю спеціальних правових понять, що мають багатозначний характер. Так, людині, що не має відповідної освіти, досить важко зрозуміти сутність таких понять як “необхідна оборона”, “крайня необхідність”, “джерело підвищеної небезпеки”, “тяжкі наслідки”, “особливо великий розмір” тощо. Таким людям потрібно роз’яснити, що означають ці поняття; – наявністю таких виразів як “і т. д.”, “інші”, “тощо”. За допомогою тлумачення норм права встановлюється відповідність між цими виразами та конкретною ситуацією. Питання тлумачення норм права відносяться до тих проблем, які мають безпосереднє практичне значення. Однією з умов високоякісної роботи працівника правоохоронного органу є належний рівень професійної майстерності, що дозволяє йому повно, точно та швидко тлумачити ту чи іншу норму права”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Теорія держави та права – Гіда Є. O. – 2.1.7.1. Поняття та цілі тлумачення норм права