Судоустрій – Молдован В. В. – Переднє слово

Відповідно до освітньо-професійної програми вищої освіти 6.0601 – “Право”, курс “Судові та правоохоронні органи” належить до циклу фундаментальних і професійно-орієнтованих дисциплін. Правосуддя – це державна діяльність, яку проводить суд шляхом розгляду і вирішення у судових засіданнях в особливій, встановленій законом процесуальній формі кримінальних, цивільних, господарських, адміністративних справ. Зрозуміло, що питома вага викладання українського судоустрою є дещо більшою порівняно з судоустроєм інших країн, бо навчальний посібник розраховано на студентів, які навчаються в Україні.

Суд – це важлива ланка системи будь-якої держави, мета, завдання та функції якої – забезпечення законності й правопорядку в усіх сферах життєдіяльності країни. Це необхідна умова ефективного функціонування всіх суспільних і державних структур, причому їх значення нині надзвичайно важливе. Особливу роль суди відіграють у сфері забезпечення прав і свобод громадян, дають можливість кожній заінтересованій особі реалізувати право на звернення за захистом і на судовий захист, вони забезпечують захист і відновлення порушених прав фізичних та юридичних осіб.

Судова система – найяскравіший виразник правової держави. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в державі найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та її гарантії визначають зміст і спрямованість держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність, а утвердження і забезпечення таких прав і свобод є її головним обов’язком. Інтереси суспільства, права і свободи людини можуть бути захищені лише справді незалежним судом, який діє на засадах законності, змагальності сторін, забезпеченні обвинуваченому права на захист, забезпеченні апеляційного та касаційного оскаржень рішень суду тощо. Все це визначає необхідність глибокого опанування такої навчальної дисципліни, як “Судоустрій”.

Після вивчення курсу студенти мають знати систему, принципи організації та діяльності, структуру, функції суду, джерела навчальної дисципліни, насамперед Конституцію України, Закони України “Про судоустрій і статус суддів”, “Про Конституційний Суд”, “Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів”, “Про міжнародний комерційний арбітраж”, “Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві”.

Уміти чітко визначити поняття та завдання суду, бачити перспективи розвитку правосуддя, вирішувати практичні завдання щодо діяльності суду, складати процесуальні документи, що повністю відповідали б вимогам закону.

У навчальному посібнику у вигляді опорних конспектів висвітлюються питання загальної частини: предмет і основні поняття курсу; начерк історії судоустрою України; принципи правосуддя; статус суддів; органи суддівського самоврядування; забезпечення функціонування суддівського самоврядування; забезпечення функціонування судів; державний захист працівників суду; забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві. В особливій частині: місцеві, апеляційні, господарські суди, вищі спеціалізовані суди, Верховний Суд України, міжнародні комерційні арбітражі, Конституційний Суд України, міжнародні суди та суди зарубіжних країн (Великої Британії, Російської Федерації, Сполучених Штатів Америки, Федеративної Республіки Німеччини та Франції).

Вчені-педагоги вже давно знають, що наші відчуття сприяють процесу вивчення: так, зір на 75 відсотків, слух – 13, дотик – 6, запах – 3, смак – 3 відсотки.

Було встановлено, що чим більше відчуттів використовується в навчальному процесі, тим більш ефективнішим буде навчання. Читайте, грайте, дотикайтесь руками, очима до “Судоустрою” – і результат не забариться.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Судоустрій – Молдован В. В. – Переднє слово