Судоустрій – Молдован В. В. – 5. Вищі органи суддівського самоврядування. З’їзд Суддів України. рада суддів україни

У період між конференціями суддів функції суддівського самоврядування виконує відповідна рада суддів.

У системі судоустрою утворюються і діють відповідно до системи судів рада суддів загальних судів, рада суддів господарських судів, рада суддів адміністративних судів.

До рад суддів входять по 11 суддів, Обраних відповідними конференціями суддів.

Рада суддів обирає із свого складу голову ради, Заступника Голови і секретаря ради суддів. Судді, які займають адміністративні посади в судах, секретарі судових палат не можуть бути членами

Ради суддів.

Рада суддів у період між конференціями суддів організовує виконання рішень конференції та контроль за їх виконанням, а також вирішує питання про скликання конференції суддів. Повноваження і порядок роботи ради суддів визначаються законодавством та положенням про раду суддів, що затверджується конференцією суддів.

Рада суддів:

O здійснює Контроль За організацією діяльності відповідних судів, заслуховує інформацію голів цих судів про діяльність судів, інформацію Голови Державної судової адміністрації України з питань організаційно-матеріального забезпечення відповідних судів;

O розглядає питання Правового захисту суддів, Соціального захисту і побутового забезпечення суддів та їхніх сімей, заслуховує з цих питань представників Державної судової адміністрації України, приймає відповідні рішення;

O Вносить подання Вищій раді юстиції щодо Призначення суддів На адміністративні посади в судах та звільнення їх з таких посад;

O Визначає на основі поданих зборами суддів пропозицій щодо делегатів на Конференцію Суддів, склад відповідної конференції суддів виходячи з досвіду роботи кандидатів у делегати та їх авторитету;

O Звертається з пропозиціями щодо вирішення питань діяльності відповідних судів До органів державної влади Та органів місцевого самоврядування;

O Приймає інші рішення з питань, віднесених до її повноважень.

Рада суддів звітує про свою діяльність перед відповідною конференцією суддів. Рішення ради суддів є обов’язковими для суддів, які займають адміністративні посади в судах відповідної судової юрисдикції. Рішення ради суддів може бути скасовано конференцією суддів (ст. 122 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).

Рада суддів, як виконавчий орган конференції суддів, утворений нею і їй підзвітний, в період між конференціями суддів виконує функції суддівського самоврядування на рівні адміністративно-територіальної одиниці або відповідної спеціалізації.

Порядок роботи ради суддів, її повноваження, порядок прийняття рішень, періодичність засідань Більш детально Мають визначатись Положенням Про відповідну раду суддів, яке затверджується конференцією суддів. За основу береться Положення про Раду суддів України, затверджене з’їздом суддів України.

Обов’язковість рішень ради суддів для суддів, що займають адміністративні посади у відповідних судах у межах області чи відповідної спеціалізації, забезпечується контрольними функціями щодо цих посадових осіб з боку органів суддівського самоврядування і можливістю ініціювання звільнення суддів з адміністративних посад.

5. Вищі органи суддівського самоврядування. З’їзд Суддів України. рада суддів україни

Найвищим органом суддівського самоврядування є з’їзд суддів України.

З’їзд суддів України:

– заслуховує звіти Ради Суддів України та рад суддів про виконання завдань органів суддівського самоврядування щодо забезпечення незалежності судів і суддів, стан фінансування та організаційного забезпечення діяльності судів;

– заслуховує інформацію Вищої Кваліфікаційної комісії суддів України та голови Державної судової адміністрації України про їх діяльність;

– призначає та звільняє суддів Конституційного Суду України відповідно до Конституції і законів України;

– призначає членів Вищої ради юстиції Та приймає рішення про припинення їх повноважень відповідно до Конституції і законів України;

– призначає членів Вищої Кваліфікаційної комісії суддів України;

Звертається з пропозиціями щодо вирішення питань діяльності судів до органів державної влади та їх посадових осіб;

– обирає Раду суддів України;

Розглядає інші питання суддівського самоврядування відповідно до закону.

З’їзд суддів України приймає рішення, що є обов’язковими для всіх органів суддівського самоврядування та всіх суддів (ст. 123 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).

Черговий з’їзд суддів України скликається Радою суддів України один раз на Два роки. Позачерговий з’їзд суддів України може бути скликаний за рішенням Ради суддів України або конференції суддів відповідних судів.

Відповідна конференція суддів, яка скликає з’їзд суддів України в порядку, передбаченому законодавством, схвалює попередній перелік питань, що виносяться на обговорення з’їзду, та визначає дату, місце проведення з’їзду і загальну кількість делегатів з’їзду. Від конференцій суддів обирається рівна кількість делегатів. У з’їзді суддів беруть участь також по три делегати від Конституційного Суду України та Верховного Суду України.

На з’їзді суддів України можуть бути присутні Президент України, Голова Верховної Ради України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, члени Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Міністр юстиції України.

У разі якщо Рада суддів України не скликає з’їзд суддів України, то на вимогу відповідної конференції суддів у порядку, встановленому законодавством України, ініціатори скликання позачергового з’їзду суддів України утворюють організаційний комітет зі скликання з’їзду суддів України, що має повноваження відповідної ради суддів щодо скликання з’їзду. У такому разі організаційний комітет невідкладно публікує Інформацію Про його утворення в газетах “Голос України” та “Урядовий кур’єр” І призначає дату проведення позачергового з’їзду суддів не раніш як через два місяці з дня утворення організаційного комітету.

Відповідні ради суддів, делегати та особи, запрошені на з’їзд суддів України, повідомляються про день проведення з’їзду та питання, що виносяться на його розгляд, не пізніш як за тридцять днів до початку роботи з’їзду (ст. 124 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).

Делегати на з’їзд суддів України обираються конференцією суддів загальних судів, конференцією суддів господарських судів, конференцією суддів адміністративних судів за принципом рівного представництва від кожної з них по одному судді з кожної області, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя. Від кожного вищого спеціалізованого суду обираються по три делегати з числа суддів цих судів. Збори суддів Конституційного Суду України та Верховного Суду України обирають на з’їзд суддів України по три делегати з числа суддів цих судів.

Делегати на з’їзд суддів України обираються шляхом відкритого голосування на альтернативній основі, при вільному висуненні кандидатур для обрання (ст. 125 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).

З’їзд суддів України є повноважним за умовами присутності на ньому не менш як двох третин від загальної кількості обраних делегатів. Відкриває з’їзд суддів України голова відповідної ради суддів, за рішенням якої скликано з’їзд, а у разі його відсутності – заступник голови цієї ради.

З’їзд суддів України обирає шляхом відкритого голосування президію з’їзду в кількісному складі, що визначається рішенням з’їзду. Президія організовує роботу з’їзду суддів України. З’їзд суддів України обговорює і затверджує порядок денний та регламент роботи з’їзду, обирає лічильну комісію, секретаріат та інші робочі органи з’їзду. Хід роботи з’їзду суддів України протоколюється.

Рішення з’їзду суддів України приймаються більшістю голосів делегатів, присутніх на з’їзді, відкритим або таємним голосуванням. Інші питання порядку проведення з’їзду суддів України регулюються регламентом з’їзду суддів України, прийнятим з’їздом (ст. 126 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).

У період між з’їздами суддів України вищим органом суддівського самоврядування є Рада суддів України. Вона обирається з’їздом суддів України у складі одинадцяти суддів. До складу Ради суддів України входять по три представники від кожної конференції суддів та по одному представнику від Конституційного Суду України та Верховного Суду України. Пропозиції щодо кандидатур до складу Ради суддів України можуть вносити конференції суддів, а також окремі делегати з’їзду. Не можуть бути обраними до складу Ради суддів України судді, які обіймають адміністративні посади в судах, та секретарі судових палат.

Члени Ради суддів України на засіданні Ради обирають зі свого складу голову Ради суддів України, його заступника та секретаря. Рада суддів України у період між з’їздами суддів України організовує виконання рішень з’їзду та контроль за їх виконанням, а також вирішує питання про скликання з’їзду. Повноваження та порядок роботи Ради суддів України визначаються законодавством та положенням про Раду суддів України, яке затверджується з’їздом суддів України.

Рада суддів України

– розробляє та організовує виконання заходів щодо забезпечення незалежності судів і суддів, поліпшення стану організаційного забезпечення діяльності судів;

– розглядає питання правового захисту суддів, соціального захисту суддів та їхніх сімей, приймає відповідні рішення з цих питань;

– призначає та звільняє Голову Державної судової адміністрації України та його заступників;

– здійснює контроль за організацією діяльності судів;

– звертається з пропозиціями щодо питань діяльності судів до органів державної влади та органів місцевого самоврядування;

– затверджує зразки посвідчень судді, судді у відставці, народного засідателя, присяжного;

– здійснює інші повноваження, передбачені законодавством.

Рішення Ради суддів України, прийняті в межах визначених законодавством повноважень, є обов’язковими для всіх органів суддівського самоврядування. Рішення Ради суддів України може бути скасовано з’їздом суддів України.

На засідання Ради суддів України запрошується Міністр юстиції України. При розгляді питань, пов’язаних із фінансуванням судів, на засідання Ради суддів України запрошується Міністр фінансів України (ст. 127 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).

Забезпечення роботи з’їзду суддів України, діяльності Ради суддів України, конференцій суддів та рад суддів здійснюється Державною судовою адміністрацією України та її територіальними управліннями за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 128 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).

Забезпечення діяльності органів суддівського самоврядування полягає в утворенні необхідних для забезпечення діяльності рад суддів структурних підрозділів у центральному апараті та територіальних підрозділах ДСА, організації зазначеними органами ведення діловодства органів суддівського самоврядування.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Судоустрій – Молдован В. В. – 5. Вищі органи суддівського самоврядування. З’їзд Суддів України. рада суддів україни