Судоустрій – Молдован В. В. – 1. Особливості забезпечення функціонування судової влади

1. Особливості забезпечення функціонування судової влади

Фінансування та належні умови функціонування судів і діяльності суддів забезпечуються державою відповідно до Конституції України.

Забезпечення функціонування судової влади передбачає:

– визначення в Державному бюджеті України видатків на фінансування судів не нижче рівня, що забезпечує можливість повного і незалежного здійснення правосуддя відповідно до закону;

– законодавче гарантування повного і своєчасного фінансування судів;

– гарантування достатнього рівня соціального забезпечення суддів (ст. 140 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).

Організаційне забезпечення діяльності судів покладене на Державну судову адміністрацію та її структури в центральному апараті і на місцях. Це комплекс заходів фінансового, матеріально-технічного, кадрового, інформаційно-методичного, організаційно-технічного характеру, спрямованих на створення умов для повного і незалежного здійснення правосуддя.

Фінансова незалежність є однією з головних засад самостійності судової влади і має як міжнародно-правовий, так і національний, зокрема, конституційно-правовий аспект. Держава забезпечує функціонування судів і діяльності суддів. У державному бюджеті окремо визначаються видатки на утримання судів. Під фінансовою незалежністю розуміємо, перш за все, фінансове та інше матеріальне забезпечення діяльності судової системи в такому обсязі, який дозволив би їй незалежно, ефективно і повною мірою здійснювати правосуддя. Фінансування судової влади залежить від Верховної Ради України, яка затверджує обсяги її фінансування. Забезпечення приміщеннями та іншими основними фондами – прерогатива виконавчої влади, оскільки тільки Кабінет Міністрів України має право розпоряджатися і здійснювати управління об’єктами державної власності.

Видатки Державного бюджету України на утримання судової влади захищені безпосередньо Конституцією України і не можуть бути скорочені органами законодавчої або виконавчої влади нижче того рівня, який забезпечує можливість повного і незалежного здійснення правосуддя, що і є конституційною гарантією повного і своєчасного фінансування функціонування судів і діяльності

Суддів.

Дотримання принципу повного і своєчасного фінансування судової гілки державної влади у повному обсязі значною мірою залежить від економічних можливостей держави, від рівня правосвідомості і правової культури вищих посадових осіб держави і від ряду інших факторів об’єктивного і суб’єктивного характеру. Інколи у ставленні до судової гілки влади дається взнаки залишковий принцип розподілу бюджетних коштів.

Правовий статус суддів є похідним від правового статусу судової влади в державі, а засади фінансової самостійності судової гілки державної влади тісно пов’язані із принципами незалежності самих суддів.

Незалежність суддів здійснюється системою гарантій, в тому числі і матеріальних, до яких належать гарантії, пов’язані з оплатою праці, наданням щорічних відпусток, соціальним забезпеченням, забезпеченням житлом, соціально-побутовим, медичним і транспортним обслуговуванням, обов’язковим державним страхуванням життя і здоров’я.

2. Система забезпечення функціонування судової влади

В Україні діє єдина система забезпечення функціонування судової влади – судів загальної юрисдикції та Конституційного Суду України. Судові органи, інші органи державної влади беруть участь в організаційному забезпеченні діяльності судів у випадках і порядку, передбачених законодавством.

Порядок організаційного забезпечення діяльності Конституційного Суду України встановлюється Законом “Про судоустрій і статус суддів”, Законом України “Про Конституційний Суд України” та іншими законами (ст. 141 Закону “Про судоустрій і статус суддів”).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Судоустрій – Молдован В. В. – 1. Особливості забезпечення функціонування судової влади