Стратегічний менеджмент – Осовська Г. В. – Маркетингова активність підприємства

Згідно з маркетинговою теорією, в господарській практиці підприємств розрізняють два відокремлених напрямки просування товарів: агресивні дії та вплив на покупця. В переважній більшості випадків на ВАТ “Молочник” використовується агресивне просування товару: продаж через чисельних торгових агентів; надання значних знижок за кількість та сезонність придбання товару; застосування практики укладання довгострокових договорів; намагання створити розгалужену дистриб’юторську мережу в усіх регіонах України. Одночасно безпосередній вплив на покупця з метою стимулювання покупки продукції підприємства практично відсутній. Навіть такий засіб стимулювання продажу, як рекламна кампанія в засобах масової інформації, є новим для підприємства.

Така схема маркетингової діяльності є неприпустимою за сьогоднішніх умов і впливає на прибутковість підприємства, знижує його потенційні резерви росту. Зрозуміло, що проведення потужної рекламної компанії вимагає значних фінансових витрат, однак кошти, витрачені на рекламу, та інші засоби просування продукції не будуть марними, а якісно покращать збутову політику підприємства й забезпечать величезні прибутки в довгостроковій перспективі.

Маркетингова активність підприємства

Кількісна оцінка ділової активності підприємства при традиційному підході здійснюється за двома напрямками: ступенем виконання плану (темпи росту, відхилення) та за рівнем ефективності використання ресурсів підприємства. Проте ці показники в основному оцінюють внутрішні фактори, Що впливають на економічний розвиток системи. При цьому якісні складові ділової активності, такі, як ширина ринків, збут, наявність продукції, репутація підприємства залишаються поза увагою.

Останнім часом знаходить застосування оцінка маркетингової активності. Під маркетинговою активністю розуміють комплексну характеристику поведінки підприємства в конкурентному середовищі, що відображає рівень гнучкості та ступінь використання його потенціалу.

Авторами запропонований наступний підхід до визначення маркетингової активності на базі розрахунку таких показників (табл. 5.5).

Таблиця 5.5. Аналіз маркетингової активності підприємства

З/п

Показник

Формула для розрахунку

Бажані зміни

1

2

3

4

1.

Величина товарообороту

Обсяг продажу продукції (ТО)

Постійне зростання

2.

Частка загального товарообороту на одного зайнятого

Товарообіг / К-ть працівників

Зростання кількості замовлень

3.

Частка товарообороту на одного працівника

Товарообіг/ К-ть ПВП

Зростання

4.

Частка товарообороту на одного клієнта

Товарообіг / К-ть клієнтів

Зростання кількості клієнтів

5.

Частка товарообороту на одну рекламацію

Товарообіг / Обсяг повернутої продукції

Зменшення кількості рекламацій

Б.

Відсоток рекламацій у

Загальному

Товарообороті

Загальна сума рекламацій / Товарообіг

Зменшення

7.

Обсяг продукції на складі

Продукція на складі / Товарообіг

Зменшення

8.

Відсоток нових замовлень у загальному обсязі

Нові замовлення / існуючі

Зростання

Використаємо наведені показники для оцінки маркетингової активності ВАТ “Молочник”. Результати виконаних розрахунків з відповідними значеннями вихідних показників наведені в таблиці 5.6.

Таблиця 5.6. Аналіз маркетингової активності ВАТ “Молочник”

№ з/п

Показник

Од.

Виміру

1-й рік

2-й рік

2-й рік в % до 1-го року

1

2

3

4

5

6

1.

Величина товарообігу

Тис. грн.

3915,5

11273,7

2,9 р.

2.

Кількість працівників

Чол

111

165

148,6

3.

Чисельність ПВП

Чол.

99

99

100 .

4.

Кількість постійних клієнтів

Од.

86

174

202,3

5.

Обсяг повернутої продукції

Тис. грн.

391,55

1352,8

3,5 р.

6.

Величина товарних запасів

Тис. грн.

188,1

123,5

65,6

7.

Кількість нових клієнтів

Од.

30

88

2,9 р.

8.

Частка загального товарообігу на одного працівника

Тис.

Грн./чол.

35,27

68,33

193,5

9.

Частка товарообігу на одного робітника

Тис. грн./чол.

39,55

113,88

2,9 р.

10.

Частка товарообігу на одного клієнта

Тис. грн./од.

45,53

64,79

142,3

11.

Відсоток рекламацій в загальному товарообігу

%

0,10

0,12

70,02

12.

Обсяг продукції на складі

%

4,80

1,10

3,7

13.

Відсоток нових замовлень у загальному обсязі

%

34,9

50,9

16,0 “

Наведені підрахунки дозволяють стверджувати таке:

– за період, що аналізується, ВАТ “Молочник” майже в 3 рази збільшило обсяги товарообігу, що безперечно вплинуло на величину отриманого прибутку і забезпечило розширене відтворення виробничого процесу;

– спостерігається збільшення управлінського штату підприємства, що знижує ефективність управлінської роботи на підприємстві;

– збільшення кількості покупців продукції підприємства в 2рази визначає як обсяги товарообігу, так і майбутній потенціал підприємства і дозволяє обгрунтовано нарощувати обсяги виробництва продукції;

– більш ніж 3-кратне зростання величини повернутої продукції на ВАТ “Молочник” вказує на недоліки якісної оцінки готової продукції та потребує аналізу причин, що спонукають клієнтів повертати продукцію;

– зниження величини товарних запасів позитивно позначається на ефективності господарювання підприємства і дозволяє вивільнити оборотні засоби;

– показники ефективності маркетингової активності в переважній більшості мають позитивні тенденції змін і характеризують високий рівень маркетингової активності на підприємстві.

Отже, незважаючи на вищевказані труднощі щодо організації маркетингової діяльності на ВАТ “Молочник”, підприємство здатне розробляти та реалізовувати цілеспрямовану маркетингову політику та на теперішній момент володіє необхідним потенціалом для застосування інших засобів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Стратегічний менеджмент – Осовська Г. В. – Маркетингова активність підприємства