Спеціальні та галузеві соціології – Пилипенко В. Є – Передмова

Останнім часом розвиток системи соціологічного знання характеризується тенденціями більш ефективного й результативного використання як загальносоціологічних теорій, так і теорій середнього рівня. Власне кажучи, подальше “удосконалення” аналітичних і прогностичних можливостей соціологічної науки значною мірою грунтується на теоретичних засадах соціологій середнього рівня. Це зумовлює значну роль останніх у розбудові сучасної соціологічної науки.

Спеціальні та галузеві соціологічні теорії не мають такого широкого пізнавального ракурсу, як загальносоціологічні. Загальна мета спеціальних та галузевих соціологій – отримання цілісного уявлення про економічну, соціальну, політичну та духовну сфери суспільного життя. Саме завдяки можливостям соціологічних теорій середнього рівня відбувається нагромадження соціальної інформації, аналіз і прогнозування динаміки розвитку соціуму. Крім того, спеціальні та галузеві соціології (як соціологічні теорії середнього рівня) мають своїм завданням удосконалення діяльності різних соціологічних інституцій та спільнот, вирішення актуальних і перспективних проблем життєдіяльності останніх.

Пропонований посібник є, по суті, першим в Україні, котрий у “чистому” вигляді розглядає спеціальні та галузеві соціологічні теорії (не “відволікаючись” на аналіз інших складових системи соціологічного знання, які досить детально репрезентовані в багато-чисельних підручниках та посібниках кінця XX – початку XXI століття). Даний навчальний посібник рекомендований Міністерством освіти і науки України для студентів вищих навчальних закладів. Він буде цікавим і корисним також для наукових працівників, аспірантів, викладачів, а також широкому загалу читачів, котрі цікавляться актуальними питаннями соціологічної науки. При підготовці посібника також було враховано той факт, що в переліку Вищої атестаційної комісії МОН України з’явилась нова спеціальність 22.00.04 – спеціальні та галузеві соціології. Тому автори прагнули максимально зорієнтувати матеріал посібника на програму кандидатського іспиту із зазначеної вище спеціальності (у посібнику можна відшукати дев’ять із тринадцяти тем програми кандидатського іспиту). Крім того, до навчального посібника увійшли розділи (теми), які майже не представлені у соціологічних виданнях: “Електоральна соціологія” та “Соціологія злочинності”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Спеціальні та галузеві соціології – Пилипенко В. Є – Передмова