Соціологія – Кузьменко Т. М. – ТЕМА 1. СОЦІОЛОГІЯ ЯК НАУКА

Курс соціології є обов’язковим навчальним предметом для вивчення у вищих навчальних закладах України. Сучасна освічена людина повинна володіти системою знань про суспільство, в якому вона живе, методологією та методикою проведення соціологічних досліджень. Вивчення цього курсу допоможе сформувати у майбутніх фахівців соціологічне мислення та культуру.

Серед соціальних наук, які мають об’єктом свого дослідження суспільство, соціологія вирізняється складністю предмету – закономірностей функціонування, розвитку і взаємодії соціальних спільнот різного типу.

Мета вивчення соціології сформульована досить чітко одним із провідних соціологів, С. С. Фроловим (С. С. Фролов. Социология. – М., 1994) і полягає в тому, щоб студенти:

– відкрили для себе одну із перспективних наук про суспільство;

– змогли під новим кутом зору побачити знайомі усім буденні стосунки між людьми та їх об’єднаннями;

– оволоділи навичками наукового аналізу, об’єктивного наукового підходу до проблем вивчення суспільних явищ;

– отримали відповіді на питання: що таке влада, чому люди об’єднуються в групи, що таке соціальні інститути, як відбуваються зміни в суспільстві.

Отже, вивчаючи соціологію, студент повинен знати:

– передумови виникнення соціології як науки;

– об’єкт та предмет науки;

– функції та роль соціології у житті суспільства;

– основні етапи становлення соціології;

– основні категорії соціології;

– структуру соціологічного знання;

– компоненти соціальної структури суспільства;

– види соціальних спільнот та форми соціальної взаємодії;

– види, етапи соціологічного дослідження та основні методи збору соціологічної інформації.

По вивченні курсу студент повинен вміти:

– працювати з соціально-політичною та публіцистичною літературою;

– робити власні висновки та готувати доповіді, реферати з питань соціальної проблематики;

– аргументовано обстоювати свою точку зору в обговоренні соціальних проблем, прогнозувати розвиток подій;

– грамотно та критично аналізувати та використовувати статистичні дані, документи, обробляти їх, систематизувати, класифікувати, вирізняти найбільш важливе, основне;

– складати програми соціального дослідження конкретних об’єктів і обирати відповідний інструментарій їх реалізації;

– володіти навичками соціологічного аналізу інформації.

ТЕМА 1. СОЦІОЛОГІЯ ЯК НАУКА

1. Поняття соціології, її об’єкт і предмет.

2. Основні категорії соціології. Зміст поняття “соціальне”.

3. Структура соціології.

4. Функції соціології.

Поняття соціології. Її об’єкт та предмет

Вивчення соціального життя людини, соціальних груп та суспільств – надзвичайно цікаве, адже йдеться про нашу власну поведінку як суспільних істот. Соціологія досліджує і випадкові зустрічі між окремими індивідами на вулиці й глобальні соціальні процеси.

Те, що нам інколи здається очевидним, соціологія ставить під сумнів. Навіть закоханість, одруження в соціології аналізуються не як природнє для людини, а радше сформоване під дією широких суспільних та історичних впливів*1.

*1: {Гіденс Е. Соціологія. – К., 1999.}

“Мистецтву життя не вчить жодна наука. Не вчить цьому і соціологія. Але ця дисципліна, можливо як жодна інша, близька до адекватної інтерпретації того, що відбувається з людьми в безперервному плині часу та подій; того, як індивідам вдається, або не вдається залишатися самими собою, і чи можливо взагалі в такому досить інтенсивному потоці сильних дій та впливів залишатися такими, зберігаючи неповторність перед агресивними уніфікуючими тенденціями; як вони приймають, зберігають, відкидають або змінюють середовище та обставини; наскільки вони незалежні та залежні водночас; того, як вони створюють та підтримують порядок, як взаємодіють один з одним…” *2.

*2: {Человек и общество. Хрестоматия / Под. ред. С. А. Макеева. – К., 1999. С. 3-4.}

На ці та інші запитання прагне дати відповідь соціологія.

Соціологія – від Латинського societas – суспільство та Грецького logos – поняття, вчення.

Термін “соціологія” введений французьким вченим Огюстом Контом (1798-1857 рр.) в праці “Курс позитивної філософії” (1839 р.).

Об’єкт науки і пізнання – оточуючий нас матеріальний чи нематеріальний світ, реальність, яка існує незалежно від нашого знання (чи незнання) про цю реальність. Це можуть бути фізичні тіла, які взаємодіють один з одним, живі організми, люди.

Це те, на що спрямований дослідницький погляд.

Об’єктом соціології є суспільство як сукупність осіб, що взаємодіють між собою. Об’єкт соціології збігається з об’єктами інших суспільних наук – історії, етнографії, демографії, права.

Соціологія розглядає суспільство на трьох рівнях:

O макрорівень – суспільство загалом, як цілісна система;

O мезорівень – соціальні групи, спільноти й соціальні інститути;

O мікрорівень – окремі об’єкти суспільства.

Ядов В. зазначав, що об’єкт та предмет не збігаються, тому що об’єктом будь-якої науки є те, на що спрямований процес дослідження, а предметна її сфера – ті сторони, зв’язки, відносини, складові об’єкта, які підлягають вивченню. Предмет науки – це питання про те, що та як вивчати, чому і як навчати в цій сфері знання і де межі компетентності спеціаліста.

Предмет науки і пізнання – частина об’єктивної реальності, яка аналізується не загалом, а лише та її частина, яка визначається специфікою цієї науки. Це властивий цій науці кут зору.

Огюст Конт

Соціологія – це наука про фундаментальні закони розвитку суспільства – вищої реальності, яка підпорядковується лише природничим законам.

Макс Вебер

Соціологія (в широкому значенні) – це наука, яка прагне, витлумачуючи, зрозуміти соціальну дію і тим самим каузально (причинно) пояснити її процес та вплив.

Нейл Смелзер

Соціологія – один із способів вивчення людей. Соціологи прагнуть з’ясувати, чому люди ведуть себе певним чином, чому вони утворюють групи, йдуть на війну, поклоняються комусь, одружуються, голосують, тобто все, що відбувається у взаємодії один з одним. Якщо коротко, соціологію можна визначити як наукове вивчення суспільства і соціальних відносин.

Питирим Сорокін

Соціологія вивчає явища взаємодії людей один з одним, з одного боку, та явища, які виникають внаслідок цього процесу взаємодії, з іншого боку.

Суспільство – це не сума індивідів, а ансамбль людських відносин.

Тетяна Заславська

Соціологія – наука про закономірності функціонування, розвитку і взаємодії соціальних спільнот різного типу.

Предмет соціології – закони та закономірності функціонування та розвитку особистості, соціальної групи, спільноти та суспільства загалом. Соціальне життя суспільства, тобто взаємодія соціальних суб’єктів із проблем, пов’язаних із їхнім соціальним статусом, роллю та соціалізацією.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Соціологія – Кузьменко Т. М. – ТЕМА 1. СОЦІОЛОГІЯ ЯК НАУКА