Психологія сексуальності – Діденко С. В. – Чоловічий оргазм

На піку сексуального збудження може виникнути момент раптової розрядки накопиченої організмом сексуальної напруги, тобто оргазм.

Оргазм (грец. orgasmos, Від orgaу – палаю пристрастю) – раптові ритмічні скорочення м’язів у зоні таза та інших ділянках тіла, що ефективно знімають сексуальну напругу; психічні відчуття, які супроводжують цей процес.

Оргазм є особливо жагучим відчуттям, що завершує статевий акт або форму статевої активності, яка його замінює. За характером процесів він є результатом складної взаємодії структур, розташованих на тазовому, спинному, діенцефальному (анат. diencephalon – проміжний мозок) та корковому (кора головного мозку) рівнях.

За часом оргазм найкоротша фаза сексуальної реакції і триває зазвичай усього кілька секунд, упродовж яких ритмічні скорочення створюють сильні фізичні відчуття, що змінюються швидким розслабленням. У психологічному аспекті оргазм – період насолоди і безтурботності. Думки людини, яка його переживає, звернені на себе, зосереджені на відчутті всього, що відбувається.

Оргазми протікають по-різному не лише в різних людей, айв однієї людини в різний час Іноді це бурхливий спалах емоцій, що доводить до несамовитості, в інших випадках він буває не таким інтенсивним. Його інтенсивність залежить від часу, що минув від попереднього оргазму, фізичного стану, настрою партнерів, їхнього ставлення один до одного тощо. Інтенсивні м’язові скорочення при оргазмі не означають, що він суб’єктивно “кращий” за менш інтенсивний оргазм.

У фазі оргазму спостерігається високий рівень міотонії по всьому тілу. Наприкінці фази плато чи під час оргазму можна спостерігати міотонію лицевих м’язів, яка проявляється в гримасах чи насупленні брів. Ця мимовільна реакція свідчить про високий рівень сексуального збудження. Наприкінці фази плато чи при оргазмі можуть виникати і спазми м’язів, судоми в руках і ногах. Коли оргазм сягає найвищої точки, все тіло може на мить стати ригідним (заціпенілим).

Біологічне значення оргазму не обмежується роллю мотиву, який спонукає до здійснення коїтусу. Його основою є безумовний рефлекс, який підсилює всю попередню послідовність сексуальних реакцій, створюючи цілісний психофізіологічний акт.

Чоловічий оргазм

У чоловіків оргазм складається із двох чітко виражених етапів. На першому сім’явиносні протоки, простата і сім’яні пухирці починають скорочуватися, проштовхуючи сім’яну рідину до уретри між її внутрішнім і зовнішнім сфінктерами (кільцевими м’язами). При виникненні цих скорочень чоловік починає відчувати неминучість, невідворотність настання еякуляції, тобто що він досяг тієї межі, після якої вже не здатний контролювати процес. Після цього зупинити еякуляцію вже неможливо.

На другому етапі до скорочень простати додаються скорочення м’язів сечовипускного каналу і статевого члена. Інтеграція всіх імпульсів у церебральному (мозковому) центрі сприяє виникненню сильного нервового розряду, який реалізується в серії м’язових спазмів і супроводжуеться сильними відчуттями. Це зумовлює Еякуляцію (лат. еіасшаїло, від еіасиїо – вивергаю) – викидання сперми (еякуляту, що є продуктом діяльності яєчок і придаткових залоз) з кінчика статевого члена. Акт еякуляції є рефлекторним, за своїм механізмом складнішим, ніж ерекція, оскільки в ньому задіяні компоненти рушійної та видільної природи. Вони розгортаються у певній послідовності” яка сприяє змішанню різних секретів.

На відміну від чоловіків у жінок немає чітко вираженого моменту неминучості настання оргазму. Жіночий оргазм може перерватися, якщо жінку щось відволікає, а в чоловіка, який досяг першої фази, оргазм настане в будь-якому разі.

Під час еякуляції шийка сечового міхура щільно закрита, завдяки цьому сперма не змішується із сечею. Ритмічні скорочення м’язів промежини спочатку відбуваються з інтервалами 0,8 с і забезпечують виверження сперми. Після перших 3-4 скорочень проміжки між ними збільшуються, а інтенсивність зменшується.

Чоловічий оргазм та еякуляція – не один і той самий процес, хоча в більшості чоловіків і більшості випадків вони відбуваються одночасно. Оргазм іноді буває за відсутності еякуляції (навпаки). Зокрема, оргазм, що не супроводжується еякуляцією, часто спостерігається в хлопчиків, які ще не досягли статевої зрілості, при захворюваннях простати, прийомі деяких лікарських препаратів. Еякуляція за відсутності оргазму є менш звичною, однак можлива при деяких неврологічних розладах.

Суб’єктивні відчуття чоловіків при оргазмі майже завжди починаються з відчуття всепроникного тепла чи тиску, що іноді супроводжується пульсацією, які свідчать про імперативність (неминучість) еякуляції. Потім настає оргазм, сприймаючись як гостре, надзвичайно приємне скорочення м’язів, у якому беруть участь сфінктер заднього проходу, пряма кишка, промежина і статеві органи. За описом деяких чоловіків, це подібне на “викачування”. Іноді оргазм описують, як стрімкий потік, що стосується власне процесу проходження сперми сечовипускним каналом. Загалом чоловічі оргазми однорідніші, ніж жіночі, хоч і неоднакові в різних чоловіків.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Психологія сексуальності – Діденко С. В. – Чоловічий оргазм