Провідники духовності в Україні – Курас І. Ф. – ЧАПЛЯ Іван Кирилович

Український мовознавець, літературознавець і педагог

Народився 15листопада 1903 р. у с. Миколаївка Ново-московського району Дніпропетровської області в селянській родині.

У 1935 р. закінчив Дніпропетровський університет. З 1935 по 1939 р. очолював кафедру української мови і був деканом філологічного факультету Ніжинського педагогічного інституту. Водночас писав оповідання й нариси, які публікував у журналах “Зоря” (Дніпропетровськ), “Червоний шлях”, “Нова громада”, “Життя й революція”.

З 1939 р. викладав українську мову і літературу в Дніпропетровському університеті.

Брав участь у Великій Вітчизняній війні. У 1945 р. повернувся у Дніпропетровський університет, де завідував кафедрою української літератури. Досліджував граматичну природу словосполучень і фразеологізмів, написав монографію “Прислівники в українській мові” . (1960).

З вересня 1962 р. І. Чапля – доцент, згодом професор кафедри української мови Ніжинського педагогічного інституту. У 1966 р. захистив докторську дисертацію на тему “Українська літературно-демократична і літературна критика”, в 1968 р. йому було присвоєно звання професора.

Наукові праці І. Чаплі з літературознавства присвячені літературній критиці, творчості Т. Шевченка, українсько-російським літературним зв’язкам, літературному процесу ЗО-50-х років XX ст.

Найголовнішими літературознавчими доробками І. Чаплі є його праці: “Публіцистика та літературна критика Лесі Українки” (1958), “Становлення нової української літератури і основоположна роль Т. Шевченка в цьому процесі” (1960), “Павло Грабовський – критик і публіцист” (1965), “Украинская революционно-демократическая литературная критика (последняя четверть XIX – начало XX века)” (1966).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Провідники духовності в Україні – Курас І. Ф. – ЧАПЛЯ Іван Кирилович