Право – Оуенз К. – 2.1.1. Двосторонні контракти

2.1. Що таке контракт?

Контракт – це обіцянка або серія обіцянок, дотримання яких забезпечується правом. Право робить це переважно шляхом присудження відшкодування збитків за невиконання або хибне виконання. Але інколи суд може наказати стороні, яка порушила контракт, виконати домовленість і не розривати контракту.

2.1.1. Двосторонні контракти

Більшість контрактів складається із взаємних обіцянок. Це називається двостороннім контрактом. Якщо будь-яка зі сторін не виконає повністю свою частину угоди або виконає її з вадами, інша сторона може подати позов про порушення контракту.

Приклад

Емі – туроператор. Вона уклала контракт з Бертом, брокером авіакомпанії, за якою Берт надасть літак для здійснення певних польотів до Іспанії в літній період з травня по вересень на загальну суму 250 тис. фунтів стерлінгів, що вноситиметься частинами. Це означає зобов’язання для обох сторін. Якщо будь-яка зі сторін не виконає свого зобов’язання, інша сторона може подати позов про порушення контракту. Якщо порушення достатньо серйозне за своїми наслідками, потерпіла сторона може, крім того, розірвати контракт.

2.1.2. Односторонні контракти

Не виключені контракти, в яких лише одна сторона щось обіцяє, тобто угоди як такої між ними немає. Такі контракти називаються односторонніми. Різниця між двостороннім та одностороннім контрактом полягає в тому, що у двосторонньому контракті кожна сторона дає обіцянку або обіцяє щось іншій. Якщо будь-яку обіцянку порушено, кожна зі сторін може подати позов на іншу.

В односторонньому контракті (який інколи називають “контрактом якщо” на тій підставі, що одна сторона каже іншій “якщо ви зробите те і те, то ми зробимо те і те”), обіцянка однієї сторони залежить від виконання іншою стороною дій, яких вона вимагає, і така угода не працюватиме доти, доки ці дії не буде вчинено.

Приклад

Чарльз гарантує овердрафт Девіда в банку “Істерн Бенк” (тобто Чарльз погоджується заплатити, якщо Девід буде неспроможним це зробити). Це односторонній контракт, з яким Чарльз звертається до банку: “Якщо ви дасте позику Девіду, я гарантуватиму її повернення”. Це не зобов’язує банк надати позику Чарльзу, і Чарльз не може подати позов за порушення контракту, якщо йому не дадуть позики. Але якщо позику дадуть, то банк має право вимагати від Чарльза погасити її, якщо Девід виявиться неспроможним це зробити.

2.1.3. Вимога реституції

Можна мати зобов’язання заплатити іншій стороні за виконану роботу без наявності зобов’язувального контракту. У цьому випадку сторони, ймовірно, намагалися сформулювати контракт, але його так і не було укладено. У такому разі кажуть, що сторона, яка претендує на гроші, висуває вимогу про відновлення попереднього права власності.

Приклад

Едвард – забудовник, йому потрібно вставити шибки у вікна та виконати інші роботи, пов’язані зі склінням, у споруджених ним будинках. Він розпочинає переговори з Фіоною, щоб укласти контракт, за яким Фіона виконає склярські роботи. Переговори відбуваються повільно через незгоди з певних важливих питань. Тим часом Едвард просить Фіону розпочати роботу, не чекаючи, поки вони дійдуть згоди. Після того, як Фіона вже виконала певну роботу, переговори остаточно зайшли в глухий кут і припинилися. Фіона припинила роботу. Не було укладено контракту, тому жодна сторона не може подати позов про порушення контракту. Однак Фіона може подати позов з вимогою quantum meriut (що означає “стільки, скільки це коштує”) за правом реституції за виконаний обсяг робіт. Суд присудить їй відповідну винагороду за працю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Право – Оуенз К. – 2.1.1. Двосторонні контракти