Політична економія – Щетинін А. І. – 6.4. Форми і системи заробітної плати

Заробітна плата з боку її організації виступає у вигляді Почасової і Відрядної плати. Почасова плата Являє собою заробітну плату, яку отримує працівник за певний робочий час. Вона виникає в процесі становлення капіталістичних відносин і переважає на перших етапах розвитку капіталізму. У подальшому на перше місце виходить Відрядна, Яка передбачає залежність заробітної плати від обсягу виробленої за певний час продукції. Ця форма заробітної плати в певних умовах мала свої переваги, бо вона забезпечувала контроль за якістю продукції та праці, давала можливість підтримувати певний рівень інтенсивності праці, значно зменшувала функції контролю з боку роботодавця, бо цей контроль здійснювався за допомогою виготовленої продукції, від кількості і якості якої залежала заробітна плата.

Проте з розвитком продуктивних сил і суттєвими змінами в організації виробництва та праці відбулись певні зміни у співвідношенні почасової та відрядної праці. Сьогодні в найбільш розвинених країнах, таких, наприклад, як СІЛА, переважає почасова заробітна плата. Вона поширилась через те, що широке застосування автоматизованих процесів перенесло акцент у виробництві з кількості продукції на її якість. Одночасно зросла потреба в застосуванні не стільки фізичних (енергетичних, транспортних тощо) функцій робітника, скільки потреба у використанні його інтелектуального потенціалу. Важливою передумовою поширення почасової оплати праці стало й те, що застосування конвеєрів давало змогу встановлювати примусовий ритм (інтенсивність) праці.

Окрім форм заробітної плати існують різні системи заробітної плати, які характеризують певну організацію заробітної плати, як правило, пов’язану тією чи іншою формою мотивації праці. Перші наукові розробки в галузі нормування та організації заробітної плати пов’язані з американським інженером Ф. Тейлором, який на рубежі ХІХ-XХ ст. розробив тарифну систему, що отримала назву системи Тейлора. Використовуючи хронометраж операцій, які виконував робітник, та аналізуючи організацію праці, він установив два види тарифних ставок. Одна для тих, хто виконував і перевиконував установлену норму. Вона, як правило, на 20-30 % перевищувала звичайну ставку. Інша була на 20-30 % нижче від звичайної. Вона встановлювалась для робітників, які не виконували норми. По суті, це була штрафна система заробітної плати, яка базувалась на науковому підході, але була відкрито спрямована проти найманих працівників, бо примушувала їх значно посилювати інтенсивність праці. Саме це викликало незадоволення й опір профспілок і змусило економістів шукати більш м’які системи організації виробництва і заробітної плати. Унаслідок цього на зміну системі Тейлора прийшли системи Меррика, Ганта та ін. Але загалом вони були досить жорсткими щодо робітників, тому на сьогодні майже не застосовуються.

У сучасних умовах, які дуже відрізняються рівнем організації виробництва і суспільства від тих, що були на початку минулого століття, відбувся перехід до нових, більш гнучких систем заробітної плати. Основними принципами їх організації є:

O залучення робітників за допомогою відповідної організації заробітної плати до досягнення цілей, що стоять перед фірмою, шляхом поширення їх участі в організації виробництва, його плануванні, управлінні тощо;

O використання широкого набору мотиваційних стимулів, які пов’язані не тільки безпосередньо з матеріальним заохоченням працівника через заробітну плату та її відповідну організацію, а й з широким використанням різноманітних систем соціальних гарантій для працюючих. Сюди слід віднести приватні програми соціального страхування, корпоративного пенсійного забезпечення, різноманітних пільг, пов’язаних з лікуванням, підвищенням кваліфікації і т. ін.;

O застосування значної диференціації в заробітній платі, яка дозволяє враховувати індивідуальні кваліфікаційні особливості працівника;

O значне зростання тих елементів у заробітній платі, які не є стабільними і використовуються для посилення мотивації найманого працівника.

Серед багатоманіття різних систем заробітної плати можна виділити кілька характерних систем, а саме: Тарифні, преміальні, колективні.

Тарифна система заробітної плати Будується на розробці тарифних ставок, які диференційовані від розрядів. їх може бути досить багато, що залежить від галузі, особливостей професії тощо. Так, в автомобільній промисловості СІНА для робітників передбачено від 14 до 18 розрядів. У колишньому Радянському Союзі панувала шестирозря-дна система рівня кваліфікації робітників.

Тарифна система націлена на стимулювання робітників до сумлінного виконання своїх операцій, забезпечення високої якості робіт, оволодіння суміжними професіями, забезпечення раціонального використання устаткування.

Тарифна система, як вона склалась у СРСР та в інших соціалістичних країнах, у своїй організації включала три основних елементи:

1. Тарифну ставку. Це ставка заробітної плати працівника, який виконує роботу за першим розрядом.

2. Тарифно-кваліфікаційні довідники. Це документ, що містить опис характеру операцій, які здійснює працівник відповідної професії і відповідної кваліфікації, вираженої у розрядах. У цих довідниках уміщені також вимоги до знань і вмінь працівника конкретного (за розрядом) рівня кваліфікації.

3. Тарифну сітку. Вона містить тарифні коефіцієнти, що показують різницю в тарифних ставках розрядів, вищих за перший.

Для стимулювання інженерно-технічного та управлінського персоналу система тарифних ставок базується на так званій аналітичній оцінці робочого місця. її суть полягає в тому, що за допомогою бальної системи оцінюються численні фактори, які відображають обсяги роботи працівника, її складність, умови, за яких виконується конкретна робота, індивідуальні риси виробника (сумлінність, досвід роботи, рівень професійної підготовки тощо). Поширеним методом при цьому також є ранжування цілей компанії чи фірми і встановлення матеріальної винагороди працівнику відповідно до його внеску в досягнення конкретної мети.

Преміальні системи Найчастіше застосовуються в тих випадках, коли характер роботи дозволяє чітко визначити внесок конкретного працівника. Однією з видів такої системи є відрядно-преміальна, яка передбачає сплату певної надбавки за виготовлену понад норму продукцію. Ця система спрямована на посилення інтенсифікації праці і найчастіше застосовується в тих випадках, коли підприємцю необхідно збільшити кількість продукції, що виробляється.

Досить часто використовується преміальна форма організації заробітної плати й у вигляді погодинно-преміальної системи. У тих випадках, коли фірма має складне устаткування і зацікавлена в його збереженні та сумлінному використанні, встановлюються премії за дотримання технологічної дисципліни, дбайливе обслуговування обладнання тощо. При цьому вважається за доцільне застосування преміальних надбавок у розмірі не менше 3-5 % від основної заробітної плати. Нижчий відсоток надбавки, як показує досвід багатьох фірм, не має чітко визначеної стимулюючої функції.

Значне місце займають також колективні системи заробітної плати. Вони є певною реакцією в організації суспільного виробництва на подальший розвиток відносин власності, що, у свою чергу, пов’язано з посиленням усуспільнення виробництва. Серед таких систем чи не найбільш поширеною є система участі в прибутках. Вона спрямована на те, щоб зацікавити працівників у кінцевій меті функціонування підприємства, а саме в одержанні прибутку. З цією метою з прибутку виділяється частина для створення спеціального преміального фонду, з якого працівники отримують винагороду за підвищення продуктивності праці, зменшення витрат виробництва, внесення раціоналізаторських пропозицій і т. ін.

Премії можуть видаватись у вигляді акцій того підприємства чи компанії, на якій працює робітник. Це певною мірою залучає його не тільки до участі в розподілі частини продукту, але деякою мірою і до управління підприємством.

З розвитком системи трудових відносин їх удосконалення відбувається не тільки в напрямі поліпшення організації заробітної плати, але й створення різноманітних систем соціального страхування та соціального забезпечення. Прикладом останнього можуть бути системи корпоративних пенсійних фондів, у формуванні яких беруть участь роботодавці і наймані працівники. Такі системи недержавного пенсійного забезпечення дуже поширені в багатьох країнах. До цих систем часто розробляються також різноманітні системи охорони здоров’я, коли робітники, а нерідко і члени їх сімей, обслуговуються за рахунок фірми.

Пошук нових і вдосконалення існуючих систем заробітної плати дозволяє пом’якшити протилежність економічних інтересів найманого робітника і роботодавця, залучити творчий, інтелектуальний потенціал працівника і, урешті-решт, сприяє збільшенню прибутку власника засобів виробництва.

Нові категорії та питання

Капітал

Загальна форма руху капіталу Суперечності загальної форми капіталу

Первинне нагромадження капітулу Вартість товару робоча сила Споживна вартість робочої сили Технічна будова капіталу Постійний капітал Змінний капітал Додаткова вартість Необхідний продукт Додатковий продукт Необхідний робочий час

Додатковий робочий час Норма додаткової вартості Кругообіг капіталу і його фази Заробітна плата Номінальна заробітна плата Реальна заробітна плата Мінімальна заробітна плата Почасова заробітна плата Відрядна заробітна плата Система Ф. Тейлора Тарифна система заробітної плати Преміальні системи заробітної плати Колективні системи заробітної плати

Питання для самоконтролю

1. Якими двома метаморфозами може бути визначено рух товару і грошей?

2. Що є спільним між метаморфозами Т-Г-Т і Г-Т-Г?

3. У чому відмінності між такими формами товарного обігу, як Т-Г-Т і Г-Т-Г?

4. Чому метаморфоз Г-Т-Г повинен бути записаний як Г-Т – Г, де Г=Г+АГ?

5. Як можна в найбільш стислому вигляді визначити капітал?

6. Які особливості капіталу як самозростаючої вартості відзначає К. Маркс?

7. Чому метаморфоз Г-Т-Г К. Маркс називає загальною формою руху капіталу?

8. У чому суть суперечності загальної формули руху капіталу?

9. Які аргументи доводять той факт, що приріст вартості не може відбутись у сфері обігу?

10. Які факти підтверджують те, що капітал (приріст вартості) не може виникнути і поза обігом?

11. Як формулюється суперечності загальної форми капіталу?

12. Чому самозростання вартості не порушує дії закону вартості?

13. Що таке робоча сила?

14. Які два рівня поєднання робочої сили і засобів виробництва існують у капіталістичному виробництві?

15. За яких умов робоча сила перетворюється на товар?

16. Що означає термін “первісне нагромадження капіталу”?

17. Чому раб або кріпак не мали можливості продавати свою робочу силу?

18. Що є основними наслідками процесу первинного нагромадження капіталу?

19. У чому особливість товару робоча сила?

20. У чому полягає вартість товару робоча сила?

21. Чи входять у вартість робочої сили найманого робітника витрати на споживання його сім’ї?

22. Від яких чинників залежить вартість робочої сили?

23. Чи можна говорити про національні відмінності у вартості робочої сили?

24. Які чинники впливають на зростання вартості робочої сили?

25. Які фактори можуть вести до зменшення вартості товару робоча сила?

26. У чому суть споживчої вартості товару робоча сила?

27. На яких ринках капіталіст (підприємець) купує елементи продуктивного капіталу?

28. Чи може мінова вартість (ціна) товару робоча сила відхилятись від вартості і якщо так, то під впливом яких факторів?

29. В якій сфері здійснюється перша стадія перетворення грошей на капітал?

30. Чим визначається пропорція, в якій буде поєднано робочу силу і засоби виробництва?

31. Що таке технічна будова капіталу?

32. Які реальні втрати може понести найманий робітник уже в процесі першої стадії кругообігу капіталу

Навіть за умови, що ціна на його товар буде збігатися з вартістю його робочої сили?

33. У чому суть авансування найманим робітником покупця (капіталіста, підприємця) уже в момент купівлі робочої сили?

34. На якій стадії кругообігу капіталу відбувається процес створення додаткової вартості?

Політична економія   Щетинін А. І.   6.4. Форми і системи заробітної плати

35. Чому частину капіталу і на якій підставі К. Маркс називає постійним (С) капіталом?

36. Що таке додаткова вартість?

37. Яку частину капіталу і у зв’язку з чим К. Маркс називає змінним (V) капіталом?

38. Що таке необхідний і що таке додатковий продукт?

39. Що таке необхідний і що таке додатковий робочий час?

40. Що К. Маркс називає експлуатацією найманих робітників?

41. Що таке норма додаткової вартості і що вона показує?

42. В якій сфері (обігу чи виробництва) реалізується остання стадія (фаза) кругообігу капіталу?

43. Чому капітал не можна ототожнювати із засобами виробництва?

44. Які відносини відображає категорія “капітал”?

45. В якій країні найбільш рельєфно (певною мірою показово) відбувався процес первинного нагромадження капіталу?

46. Які особливості процес первинного нагромадження капіталу мав місце в Україні в перші десятиріччя її незалежності?

47. Чому на поверхні явища створюється ілюзія того, що робочий продає капіталісту не робочу силу, а працю?

48. Які аргументи наводить К. Маркс, стверджуючи, що праця не може бути товаром?

49. Чому заробітна плата виступає формою вартості товару робоча сила?

50. Які функції притаманні заробітній платі?

51. Що таке номінальна заробітна плата?

52. Що таке реальна заробітна плата?

53. Який взаємозв’язок існує між номінальною і реальною заробітною платою?

54. З чим пов’язано зростання реальної заробітної плати найманих робітників у розвинених країнах в другій половині XX ст. і на початку XXI ст.?

55. Яку роль відіграє держава в сучасних умовах у здійсненні купівлі-продажу товару робоча сила?

56. Що таке мінімальна заробітна плата і як визначається її розмір?

57. Яким законом України регулюється розмір мінімальної заробітної плати?

58. Хто і з якою періодичністю в Україні встановлює розмір мінімальної заробітної плати?

59. Чому в західних державах поступово відмовляються від індексації мінімальної заробітної плати у зв’язку з інфляцією?

60. Як змінювалась мінімальна заробітна плата найманих робітників у незалежній Україні з 1991 р. до сьогодні?

61. Що являє собою почасова заробітна плата?

62. Що таке відрядна заробітна плата і які переваги вона дає підприємцю (капіталісту)?

63. Чому у високорозвинених країнах (наприклад, у США) у сучасних умовах почасова заробітна плата більш розповсюджена, ніж відрядна?

64. Що таке система заробітної плати?

65. Що являла собою система заробітної плати Ф. Тейлора і чому вона і схожі на неї системи (Ганта, Мерріка тощо) сьогодні практично не застосовуються?

66. Які базові принципи лежать в основі сучасних систем організації заробітної плати?

67. Що таке тарифна система заробітної плати і які складові цієї системи?

68. У чому суть преміальних систем організації заробітної плати і коли вони найчастіше застосовуються?

69. Що являють собою колективні системи організації заробітної плати?

70. Які непрямі напрями стимулювання найманого робітника до високоефективної праці мають місце сьогодні у високорозвинених країнах?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Політична економія – Щетинін А. І. – 6.4. Форми і системи заробітної плати