Політична економія – Щетинін А. І. – 10.2. Підприємство як первинна ланка економіки. Соціально-економічна характеристика підприємства

Підприємницька діяльність, як правило, реалізується через певну соціально-економічну форму. У сучасній ринковій економіці такою найбільш загальною формою є підприємство.

Підприємство – це первинна ланка суспільного виробництва, яка забезпечує виготовлення певних товарів чи надання послуг і здійснює процес відтворення на основі самоокупності й самостійності. Для створення підприємства передбачено певний порядок. Він включає акт державної реєстрації підприємства як юридичної особи. Останнє означає, що господарюючий суб’єкт отримує права й обов’язки щодо всіх самостійних дій. Водночас реєстрація підприємства як юридичної особи передбачає отримання ним певних атрибутів господарюючого суб’єкта. До них слід віднести:

O найменування підприємства, а у випадку промислового виробництва – ще й власний товарний знак;

O печатку даного підприємства;

O самостійний баланс;

O розрахунковий та інші рахунки в банку.

За законами України, підприємницьку діяльність можна здійснювати і без створення юридичної особи. У цьому випадку громадянин реєструє себе як фізичну особу, що займається підприємницькою діяльністю, і отримує відповідне державне свідоцтво на здійснення вказаної в ньому підприємницької діяльності.

Підприємство створюється власником для здійснення підприємницької діяльності з метою отримання прибутку. Саме отримання прибутку і є головним стимулюючим фактором створення і функціонування підприємства. Для досягнення цієї мети необхідна певна організація діяльності підприємства як господарюючого суб’єкта. Ця організація, як правило, передбачає визначення місії підприємства, конкретних завдань його діяльності тощо.

Місія підприємства формулює основну мету діяльності господарюючого суб’єкта з погляду її місця в житті суспільства. Як правило, вона втілюється в тому чи іншому гаслі. Скажімо, така відома у світі фірма, як Макдональдс, свою мету зводить до девізу: “Сервіс, якість, чистота”. Фірма “Філіпс” формулює свою місію у гаслі: “Змінимо життя на краще!”

Більш конкретно місія підприємства реалізується в його цілях. Вони можуть бути різними, залежно від конкретних умов господарювання і вже досягнутих підприємством рубежів. Найчастіше вони пов’язані з досягненням високого рівня прибутковості, продуктивності функціонування підприємства, нарощуванням обсягів виробництва, вирішенням проблем якості продукції та послуг, рентабельності виробничої діяльності тощо. Цілі підприємства мають бути конкретними, кількісно вимірюваними, реалістичними, чітко зорієнтованими в часі. Тільки за таких умов підприємство може успішно здійснювати свою діяльність і забезпечувати певний розвиток.

Повсякденна діяльність підприємства здійснюється за його статутом, який регламентує всі види діяльності і визначає права й обов’язки як усього трудового колективу, так і його окремих працівників. У цьому статуті обумовлюються основні принципи та характер взаємодії тих підсистем, з яких складається підприємство. До їх складу входять: технічна, технологічна, фінансова, соціальна та інші підсистеми.

Як первинна ланка суспільного виробництва, підприємство характеризується певними моментами. До найважливіших з них слід віднести такі:

O на підприємстві здійснюється процес поєднання робочої сили і засобів виробництва;

O тут відбувається процес виготовлення товарів та надання різноманітних послуг;

O виникають і реалізуються виробничі відносини;

O на підприємстві зосереджується основна частина суспільного капіталу;

O виникають, поєднуються і взаємодіють усі види інтересів (індивідуальних, колективних, суспільних);

O результатом функціонування підприємства є товари та різноманітні послуги, що надаються цими підприємствами;

O на ринку кожне підприємство виступає, з одного боку, як товаровиробник, що пропонує свої товари та послуги, а з іншого – як споживач, що потребує для своєї діяльності різноманітних матеріальних, фінансових та трудових ресурсів.

Процес функціонування підприємства здійснюється за певними принципами. Найважливішими з них в умовах ринкової організації економіки є:

– самостійність;

– самофінансування;

– самоокупність;

– матеріальна зацікавленість виробників у результатах роботи підприємства;

– економічна відповідальність за свої дії в межах, визначених чинним законодавством.

Кожне підприємство має власний трудовий колектив, який характеризується наявністю відповідного колективного інтересу, що є інтегральним показником сукупності індивідуальних інтересів членів даного колективу, але не може бути зведений до їх простої суми. Між колективним інтересом та інтересом окремої особи можуть бути розбіжності і навіть суперечність, що вимагає відповідних дій з удосконалення виробничих і соціальних відносин, які виникають на підприємстві.

В узагальненому вигляді діяльність підприємства реалізується у двох основних його функціях: Виробничій, яка пов’язана з виробництвом товарів та наданням послуг, і відтворювальній, що виявляється в забезпечені розширеного відтворення продукту, виробничих відносин і робочої сили самого виробника.

Поряд з підприємствами виділяють ще установи. Вони відрізняються від підприємств за двома основними ознаками.

По-перше, діяльність, яку виконують установи, зосереджується в управлінській та соціально-культурній сфері.

По-друге, вони працюють не за господарчим розрахунком, а знаходяться на бюджетному фінансуванні. Проте це не є абсолютно чіткою ознакою, бо в умовах ринкової економіки установи можуть функціонувати і на засадах самоокупності або ж надавати деякі послуги за плату поряд з бюджетним забезпеченням їх функціонування. Прикладом можуть бути бібліотеки, що мають бюджетне забезпечення і водночас надають окремі послуги за плату.

Підприємство має певну організаційно-правову форму, яка базується на тих чи інших відносинах власності і на певних особливостях організації та функціонування. Згідно з відповідними законами України, у нашій господарчій практиці виділяють такі види підприємств.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Політична економія – Щетинін А. І. – 10.2. Підприємство як первинна ланка економіки. Соціально-економічна характеристика підприємства