Політична економія – Ніколенко Ю. В. – § 4. МЕТОДИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ

Економічна теорія, як і будь-яка інша наука, має властиві їй методи економічних досліджень. Методи економічного аналізу Являють собою сукупність способів і засобів вивчення та прогнозування як економіки в цілому, так і окремих її складових елементів.

У цілому методи економічного аналізу наведені на рис. 1.3.

Політична економія   Ніколенко Ю. В.   § 4. МЕТОДИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ

Рис. 1.3. Методи економічного аналізу

Об’єктивний і суб’єктивний аналіз

В економічному аналізі, насамперед, необхідно розрізняти два підходи до трактування самої системи економічних відносин: об’єктивний і суб’єктивний підходи. Об’єктивний підхід означає трактову економічних відносин як таких, що складаються і розвиваються незалежно від волі і свідомості людини. Суспільство, щоб досягти максимального результату, має вивчати дію економічних законів і, відповідно до їх механізмів, будувати свою господарську практику. Така методологія характерна для марксистської політичної економії. Наприклад, одним з важливих законів цієї науки є закон відповідності виробничих відносин рівню і характеру продуктивних сил. Розвиток останніх неминуче обумовлює вдосконалення виробничих відносин. Цим пояснюється поступальний розвиток суспільства: починаючи від первісного суспільства до сучасної цивілізації.

Суб’єктивний метод економічного аналізу виходить з того, що будь-яка економічна ситуація визначається суб’єктивною діяльністю людей. Якщо підприємство працює рентабельно, то це означає, що ним керує талановитий менеджер, який вдало генерує нові ідеї і вміло організовує колектив на їх реалізацію. І навпаки, якщо справи на підприємстві складні, то причини цього треба шукати не в якихось об’єктивних обставинах, а в методах господарювання.

Відповідно до цього підходу економічна теорія являє собою науку про людську діяльність, що визначається обмеженістю ресурсів і необмеженістю потреб, задоволення яких є метою цієї людської діяльності. Економіка стає, таким чином, теорією вибору, здійснюваного господарюючим суб’єктом з різних варіантів і способів використання виробничих ресурсів.

Індукція і дедукція

У процесі аналізу економісти можуть просуватися як від теорії до фактів, так і від фактів до теорії. Це означає, що економісти застосовують і індуктивний і дедуктивний методи.

Під індукцією розуміють виведення, принципів із фактів. Починаємо з нагромадження фактів, які потім систематизуються і аналізуються таким чином, щоб можна було вивести узагальнення або принципи. Індукція означає шлях від фактів до теорії, або від одиничного до загального.

Наприклад, щоб передбачити тенденції продуктивності праці на підприємстві, треба проаналізувати всі фактори, які на неї впливають (технічний прогрес, кваліфікацію працівників, організацію виробничого процесу та ін.), визначити рівень впливу кожного з них і лише тоді одержимо загальний показник динаміки продуктивності праці в тому періоді, який нас цікавить.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Політична економія – Ніколенко Ю. В. – § 4. МЕТОДИ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ