Політична економія – Федоренко В. Г. – 9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції

Пропозиція – це загальна кількість товарів і послуг, які представлені на ринку за певною ціною.

Тобто, це обсяг товарів (послуг), який продавці хочуть і можуть продати за існуючою ринковою ціною. Пропозиція, як і попит, залежить від ринкової ціни. Вона змінюється прямо-пропорційно до ціни: чим нижча ринкова ціна певного товару, тим менша кількість його пропонується, і навпаки. Таку залежність називають законом пропозиції. Отже, за незмінності всіх інших чинників, підвищення рівня ринкових цін дає можливість збільшити обсяг пропозиції певного товару чи послуги. Цю залежність демонструє крива пропозиції ВС (рис. 9.3).

Головним чинником, що впливає на пропозицію, є витрати на виробництво продукції. Товаровиробники хочуть відшкодувати свої витрати і одержати оптимальний прибуток. Тому ринкова ціна не може бути нижчою, ніж ціна пропозиції товару. Чим нижча ціна пропозиції, тим менша кількість товару надійде на ринок для продажу. Це зумовлено тим, що у багатьох виробників витрати будуть більшими, ніж ринкова ціна товару, що робить неможливим його виробництво

Політична економія   Федоренко В. Г.   9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції

Товаровиробники мають вжити конкретних заходів щодо зміни асортименту певного виду товару або щодо зниження витрат виробництва. Закон пропозиції, по суті, змушує виробників привести пропозицію (обсяг товарів, що пропонуються для продажу) у відповідність з реально існуючим попитом або знизити витрати виробництва, узгодити їх з новою ринковою ціною.

Крива пропозиції ВС на графіку (рис. 9.3) ілюструє дію закону пропозиції: якщо ціна відповідає значенню Політична економія   Федоренко В. Г.   9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції то обсяг пропозиції певного товару визначатиметься точкою Політична економія   Федоренко В. Г.   9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції Чим вища ціна товару, тим більший обсяг пропозиції: ціні Політична економія   Федоренко В. Г.   9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції відповідає значення Політична економія   Федоренко В. Г.   9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції, ціні Політична економія   Федоренко В. Г.   9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції – значення Політична економія   Федоренко В. Г.   9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції кривої пропозиції ВС.

Отже, крива пропозиції відображає залежність між двома змінними – ринковою ціною товару і його кількістю або обсягом для продажу на ринку. Рухаючись по кривій пропозиції вгору (рис. 9.3) від точки В до точки Су ми відзначаємо зростання обсягу товарів, представлених до продажу під впливом цін, що зростають, на них, і рух вниз по кривій пропозиції від точки С до точки В означає зниження товарного обсягу на ринку під впливом цін, що знижуються на ці товари. Отже, у причинно-наслідковому зв’язку закону пропозиції на відміну від закону попиту існує прямий зв’язок.

У кожній конкретній ситуації, як правило, зниження рівня цін означає, що обсяг продукції виробляється за тих самих витрат виробництва, але цей самий обсяг товарів через зниження цін реалізовано дешевше. Різниця між грошовою сумою продажу та витратами виробництва зменшиться. Це означає, що підприємство одержало меншу масу прибутку. Тому воно має вжити заходів щодо зміни асортименту продукції або щодо зменшення витрат виробництва. Отже, механізм дії закону пропозиції вимагає привести пропозицію у відповідність з ринковим попитом, що існує, або знизити витрати виробництва на одиницю продукту, узгодити їх з новою ціною.

Обсяг ринкової пропозиції, як і попиту, може змінюватися під впливом не тільки ринкової ціни, а й нецінових чинників. Головними серед них є такі: рівень технологій, застосованих при виробництві однойменних товарів, ціни на виробничі ресурси, кількість виробників (продавців) на ринку, очікувана зміна ринкових цін у майбутньому.

Взаємозв’язок між пропозицією і чинниками, що її визначають, виражено в загальній функції пропозиції і може бути представлено у вигляді:

Політична економія   Федоренко В. Г.   9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції

Де, Q – обсяг пропозиції товару x за одиницю часу;

Рх – ціна товару х;

Py…Pz – ціни на товари-конкуренти;

К – рівень технології виробництва;

L – державна політика в галузі оподаткування;

N – плата за ресурси (сировину, матеріали);

Q – кількість продавців певного товару на ринку.

Отже, обсяг ринкової пропозиції залежить не тільки від ціни, а й від багатьох нецінових чинників. Зменшення впливу одного або кількох названих чинників пропозиції призводить до зміни обсягу пропозиції.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Політична економія – Федоренко В. Г. – 9.2. Сутність пропозиції та чинники, що її визначають. Закон пропозиції