Платіжні системи – Пиріг С. О. – 6.5. Європейська міжнародна асоціація (ЄМЛ)

Європейська міжнародна асоціація (ЄМА) – це асоціація міжнародного карткового бізнесу Eurocard, Mastercard і Maestro, створена 18 травня 1999 року в Україні. Засновниками її стали: Перший український міжнародний банк, Укр-ексімбанк, Приватбанк, Укрінбанк, Ощадний банк, “Аваль”, АКБ “Україна”.

Основне призначення ЄМЛ:

– об’єднання зусиль щодо розширення сфери використання І визнання продукту Europay;

– створення локального форуму для спілкування Й співробітництва між банками-членами Europay;

– відповідальність за зв’язки НБУ з місцевими органами влади.

Головним напрямком діяльності асоціації стала проблема мінімізації ризиків міжнародних карткових розрахунків.

Створивши ЄМА, Україна приєдналася до інших національних організацій Europay, зробивши, таким чином, ще один крок на шляху самостійного обслуговування національної системи безготівкових розрахунків на основі платіжних карток. Власникам пластикових карток Eurocard, Mastercard і Maestro створення асоціації насамперед збільшить комфорт і прибутки.

Розширення інфраструктури, збільшення кількості точок з обслуговування карток, збільшення кількості банкоматів – усе це приноситиме відповідний прибуток банкам – учасникам Europay.

Основним завданням Асоціації міжнародних платіжних систем є спільне вирішення проблем карткового бізнесу. Європейська платіжна карткова система Europay – важливий стратегічний партнер у сфері міжнародних платежів.

Корпорація Europay призначила своїм розрахунковим банком в Україні Український експортно-імпортний банк. У червні 1999 року банки-учасники на чолі з НБУ розпочали експериментальну діяльність щодо використання національних пластикових карток.

Асоціація ЄМА передусім повинна створити сприятливе правове поле як для карткового бізнесу, так І для його клієнтів, вирішити питання безпеки, ризиків, шахрайства. Банкам необхідно об’єднати зусилля ft створити базу даних карткового бізнесу, а не демпінгувати, що гарантуватиме безпеку бізнесу і збільшить його дохідність.

Національний банк України проаналізував інформацію, яка була надана банками України згідно з вимогами Інструкції про порядок складання та оприлюднення фінансової звітності банків України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 07.12.2004 № 598, про збитки (витрати), завдані банкам внаслідок шахрайських дій за операціями з платіжними картками, і були зроблені висновки щодо безпеки ринку платіжних карток в Україні.

Інформація, надана банками, свідчить про те, що за останні два роки значно збільшились збитки банків від шахрайських дій за операціями з платіжними картками. Так у 2005 році порівняно з 2004 роком кількість шахрайських операцій з використанням платіжних карток зросла в п’ять разів, а сума таких операцій – більш ніж у два рази. При цьому майже всі збитки банків внаслідок шахрайських дій (понад 99%) пов’язані з використанням платіжних карток міжнародних платіжних систем, а саме: VISA INTERNATIONAL та MasterCard, (1%- одноемітентні (внутрішньобанківські), інші банківські та небанківські платіжні системи). Така ситуацій здебільшого пояснюється тим, що банки емітують платіжні картки міжнародних платіжних систем з магнітною смугою і не переходять на чілові технології.

З метою запобігання втрат населення та банків від шахрайський дій з використанням платіжних карток, керуючись пунктами 7, 8 статті 7 Закону України “Про Національний банк України*”, НБУ рекомендує банкам вжити заходи щодо запобігання і протидії шахрайству з використанням платіжних карток міжнародних платіжних систем, зокрема:

1) прискорити перехід на використання платіжних карток з чіпами (емісія, еквайринг);

2) відповідно до вимог міжнародних платіжних систем забезпечити використання у термінальному обладнанні шифрування алгоритмом Triple DBS;

3) забезпечити належний моніторинг операцій за платіжними картками;

4) за згодою клієнтів (відповідно до умов договору) забезпечити встановлення добових лімітів отримання готівки в банкоматах як на території України, так і за її межами;

5) впровадити систему інформування клієнтів про рух коштів на карткових рахунках шляхом надсилання SMS-повідомлень на мобільні телефони з метою прискорення та належного контролю клієнтами обігу власних коштів;

6) забезпечити зміну номеру картки та Пін-коду в разі закінчення терміну дії платіжної картки;

7) здійснювати належний обмін інформацією за результатами моніторингу, авторизаційними історіями, відео-матеріалами тощо на міжбанківському рівні в разі наявності випадків несанкціонованого використання платіжних карток;

8) постійно проводити серед клієнтів роз’яснювальну роботу щодо дотримання правил безпеки при користуванні платіжними картками.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Платіжні системи – Пиріг С. О. – 6.5. Європейська міжнародна асоціація (ЄМЛ)