Платіжні системи – Пиріг С. О. – 2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express

American Express – американська диверсифікована корпорація, яка надає послуги фізичним та юридичним особам на ринках міжнародного ділового і приватного туризму, фінансових послуг і електронної комерції. Одна із перших компаній, яка створила платіжну систему на основі пластикових карток і перша в світі компанія – емітент дорожніх чеків.

Компанія American Express (AmEx) на початковому етапі своєї діяльності стає відомою у 1850 році як надійна кур’єрська служба (кур’єрська доставка в межах Америки) що займається перевезеннями товарів і невеликих грошових переказів між приватними особами, компаніями і банками. Поскільки перевозити готівку дорогами Дикого Заходу було небезпечно (це стосувалося як кур’єрських диліжансів, так і простих мандрівників), уряд США прийняв закон про поштові грошові перекази, що значно скоротило доходи кур’єрських служб.

У 1891 році компанія випускає в обіг перший дорожній чек American Express. Використання чека було досить оригінальним – достовірність чека визначався шляхом порівняння двох підписів. Перший проставлявся власником на чекові у момент здійснення покупки, другий – у момент пред’явлення його до оплати. Якщо підписи достатньо схожі, оплата чека гарантована. Чеки почали користуватися великою популярністю серед мандрівників, тому що рятували їх від необхідності брати в дорогу готівку. Надійність і простота використання чеків сприяли їх розповсюдженню в Європі. До того ж мережа офісів American Express швидко розширювалася і до початку двадцятого сторіччя охоплювала всю Америку і частину Західної Європи.

Платіжні системи  Пиріг С. О.  2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express

Платіжні системи  Пиріг С. О.  2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express

Успіх дорожніх чеків компанії (велике число клієнтів, величезні фінансові засоби, що дозволили їх кредитувати, розгалужена мережа обслуговування) став хорошою основою для переходу на кредитні картки. Не бажаючи відставати від конкурента (Diners Club), у 1958 році American Express випускає перші персональні картки. Компанія пропонувала своїм клієнтам картки двох типів – “purple” (пурпурові, рис. 2.10) та “GOLD” (золоті), так звані елітні картки “EXECUTIVE CREDIT” (“адміністративна довіра”). Обслуговування таких карток коштувало $15 на рік (на той час це було дуже дорого). За кожною з цих карток власник одержував повний спектр туристичних послуг. Рекламу “EXECUTIVE CREDIT’ ‘ 1968 року можна побачити на рис. 2.11., [20].

Через рік, у 1969 році компанія “American Express” кардинально змінює дизайн своїх карток, і на зміну “purple” приходить традиційна “зелена” картка “American Express”.

У цьому ж році для своїх клієнтів “American Express” випустила навіть спеціальні інформаційні плакати (рис. 2.12), які так і називались -“Why we’re changing your card from purple to green. Money green” (“Чому ми змінюємо вашу картку American Express з пурпуру на зелене. Гроші зелені.”).

У 1957 році American Express відкриває перший офіс у СРСР.

Завдяки активній діяльності компанії, великій кількості офісів у всьому світі і довірі з боку клієнтів у 1964 році в світі вже налічувалося понад 1 мільйон власників карток American Express.

Банк “Надра” став першим банком в Україні, який отримав право проводити навчання персоналу та укладати договори з підприємствами на обслуговування карток American Express та проводити активну роботу з просування елітних платіжних карток в Україні, а нині він – єдиний, хто пропонує своїм клієнтам найбільш привілейований продукт компанії American Express – картки

Платіжні системи  Пиріг С. О.  2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express

В Україні через агентські угоди з платіжною системою American Express працюють такі банки, як “ПриватБанк”, “Укрексімбанк”, “Укрінбанк” “ВАбанк”, “Україна”.

Картки American Express є п’яти видів:

– зелена персональна картка (Personal Card, рис. 2.13.);

– корпоративна картка (Corporate Card, рис. 2.14.);

– золота персональна картка (Gold Card, рис. 2.15.);

– платинова персональна картка (Platinum Card, рис.2.16);

– персональна картка Центуріон (Centurion Card, рис.2.17), [34].

Картки American Express є корпоративні та особисті. До корпоративних відносяться картки типу Large Corporate (такі бізнес-картки видаються тільки співробітникам найбільших світових корпорацій і підприємств, з якими головні офіси American Express укладають спеціальну угоду) і картки малого бізнесу (які діють на основі локальної програми, яка має на увазі договір між офісом American Express і компаніями, що діють у межах країни).

Корпоративні картки призначені для оплати відрядних витрат співробітниками компаній, з наданням керівництву звіту про зроблені витрати.

Платіжні системи  Пиріг С. О.  2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express

Персональні картки American Express є чотирьох типів “Зелені”, “Золоті”, “Платинові” і “Центуріон”. Залежно від типу вони розрізняються вартістю і сервісом. У пакет для власників особистих карток входить різного роду страхування (від нещасного випадку, втрата багажу і т. п.), участь у Зелена персона дисконтних програмах, Global Assist – картка цілодобова координаційна підтримка клієнтів (мед Юридична консультація), бонусна програма Membership Rewards (l$/Euro=l бал), і т. д.

Платіжні системи  Пиріг С. О.  2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express

Платіжні системи  Пиріг С. О.  2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express

Заохочувальна програма MEMBERSHIP REWARDS може використовуватися власником картки для отримання безкоштовних квитків і проживання у готелях за рахунок набраних балів, де кожний доллар/євро, витрачений з картки American Express, перетворюється на бал. Це означає, що за кожний сплачений за допомогою картки долар/євро власник картки отримує бал, який реально можна “конвертувати” в реальні послуги і навіть у речі (наприклад, якщо власник картки набрав 2500 балів, то він може отримати 50% знижки на обід на двох у ресторані-партнері American Express, за 7500 балів можна отримати безкоштовне перебування в готелях, а за 20000 балів безкоштовний квиток Європою в обидва кінці). Не нараховуються тільки бали на отримання готівки, покупку дорожніх чеків, обмін валюти і деякі інші платежі. Чим вищий рівень картки, тим більше додаткових послуг.

Платіжні системи  Пиріг С. О.  2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express

Власник будь-якої картки може знімати готівку, але залежно від типу картки компанія American Express встановила визначені ліміти на ці трансакції. Незалежно від того, яку суму потрібно зняти з рахунку чи яку б велику покупку власник не зробив, заборгованість що картці необхідно погасити протягом місяця, інакше компанія нараховує штраф. Фактично це означає, що за допомогою картки клієнт оплачує товари та послуги в кредит, і, хоча кредит цей досить короткостроковий (тобто клієнт не може залишатися “у мінусі” тривалий час, а лише до 49 днів), він абсолютно безкоштовний і безвідсотковий. У цьому АmЕх принципово відрізняється від карток міжнародних платіжних систем.

Картки American Express не вимагають попереднього внесення ні депозиту, ні грошових коштів на поточний рахунок. Утримувач картки може почати користуватися нею відразу ж після отримання та активації. Передбачена можливість отримання додаткових карток для своїх близьких. У кінці року утримувачі карток одержують річний звіт (за винятком утримувачів зелених карток), в якому відображений докладний перелік витрат за категоріями, наприклад: “Готелі”, “Ресторани”, “Авіаквитки” і тд.

Особа, яка оплатила подорож карткою American Express, автоматично одержує міжнародні програми різного рівня страховок, а також можливість надання у разі потреби термінової медичної або юридичної допомоги в будь-якій країні світу.

Унікальність і перевага карток American Express полянає в тому, що оплатити покупку можна в більш ніж 6 млн. підприємств торгівлі та послуг у 200 країнах світу, 3700 туристичних офісів і представництв по всьому світу, можливість отримання готівки в більш ніж 500 тис. банкоматах по всьому світу, а також скористатися широким набором додаткових привілеїв на основі цілого ряду бонусних програм, які проводить компанія American Express разом із великими міжнародними сервісними організаціями. Наступна перевага – це автоматична страховка від нещасних випадків при покупці авіаквитка за карткою. Будь-яка купівля квитків за допомогою зеленої картки American Express означає безкоштовну страховку на суму $100000, золотою карткою – $200000, платиновою карткою – $400000, а за карткою центуріон – $500000. “Радянська” людина не завжди по-справжньому оцінює важливість страховки, але лише раз потрапивши в екстремальну ситуацію за. кордоном без страховки на руках, можна зрозуміти переваги таких послуг і такого якісного сервісу, який надає компанія American Express.

Страхування від незручностей в дорозі від AmEx Gold Card

– У разі затримки рейсу більш ніж на 4 години, утримувач картки може витратити до US$/6 350 з подальшим відшкодуванням від AmEx (покриття витрат за їжу і прохолоджувальні напої).

– У випадку, якщо утримувач картки не встиг на рейс при пересадці з вини перевізника, він може витратити до US$/? 350 за оплату готелю з подальшим відшкодуванням від AmEx.

– У разі затримки багажу більш ніж на 6 годин, утримувач картки може витратити до US$/? 350 на покупку необхідних особистих речей з подальшим відшкодуванням від AmEx.

– У разі втрати або крадіжки багажу утримувач картки може витратити до US$/? 750 на покупку одягу й особистих речей з подальшим відшкодуванням від AmEx.

* Діє тільки за умови подорожі з країни/місця постійного проживання регулярним рейсом, оплата якого була проведена картою AmEx.

Вступні внески та річне обслуговування карток American Express станом на 06.01.2006 р.

Вступний внесок (для усіх карток) – US$/? 80 Річний внесок:

– зелена картка – US$/? 100, додаткова картка – US$/? 50;

– золота картка – US$/? 200, додаткова картка – US$/? 100;

– корпоративна картка малого бізнесу – US$/Ђ 100, додаткова картка – US$/? 70;

– платинова картка основна – US$/? 400, включаючи безкоштовно: одну додаткову картку для основного утримувача, одну додаткову платинову картку, чотири золотих або зелених додаткових карток. Вартість картки понад вказану кількість US$200 кожна;

– картка центуріон основна – US$/? 1000, включаючи безкоштовно: одну додаткову картку для основного утримувача, одну додаткову картку центуріон, чотири – платинові, золоті або зелені додаткові картки. Вартість картки понад вказану кількість – US$500 кожна [34].

В Україні картки компанії American Express широкого розповсюдження не набули, оскільки за стереотипом, який склався, таку картку може дозволити лише дуже заможна людина, але потенційним власником картки American Express може бути будь-який пересічний бізнесмен, якому доводиться часто бувати за кордоном,


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Платіжні системи – Пиріг С. О. – 2.2.2. Міжнародна платіжна система American Express