Підприємництво – Гой І. В. – 6.3 Організація маркетингу

Діяльність сучасних підприємств має грунтуватися на концепції маркетингу, врахуванні потреб споживачів та інтересів суспільства.

Маркетинг (англ. marketing – торгівля, продаж) – система організації та управління діяльністю підприємства щодо розроблення нових видів товарів, їх виробництва та збуту на основі вивчення ринку та потреб споживачів з метою задоволення цих потреб та отримання прибутку

Важливим для підприємницького успіху є знання корисних властивостей товару, які треба враховувати, аби його купували. До таких властивостей можуть бути віднесені економічність товару та його оцінка в інтересах споживача, гнучке реагування на важливі для споживача параметри товарів, їх модифікація для певних регіонів, популярність серед покупців товарів. З метою кращої орієнтації в ринковому середовищі підприємець аналізує структуру товарних ринків, визначає насиченість ринку товарами та послугами, потенціал попиту та пропозиції. Важливим елементом ринкової стратегії фірми є сегментація ринку – структурування споживачів, зацікавлених у відповідних товарах та послугах. [54]

Маркетингова діяльність вимагає створення на підприємстві спеціалізованої структури. Це може бути група маркетологів, відділ або сектор у складі іншої управлінської структури.

Зміни в конкурентному середовищі вимагають від підприємця вміння швидко зорієнтуватися в ринковій ситуації. На думку відомого фахівця у сфері маркетингу Ф. Котлера, передусім необхідно враховувати зміни в поведінці споживача, які здатні вплинути на кон’юнктуру ринку. Під час кризи падає платоспроможний попит населення, загострюється конкурентна боротьба за ринки збуту, знижується попит на товари, що не належать до предметів першої необхідності, визначальним фактором стає ціна; зникає інтерес до престижних торгових марок; покупець менше уваги приділяє зовнішній привабливості товару, його упаковці; змінюється структура каналів надходження товарів до споживача. За несприятливих умов вірним рішенням буде збереження кількості покупців за рахунок зниження ціни. Одночасно підприємці застосовують оптимізацію структури споживачів. Тому дієвим заходом може стати звуження асортименту шляхом виявлення найбільш рентабельних товарів та зосередження уваги на них. Тому маркетинг визначає загальну спрямованість підприємницької діяльності та його використання є надійним засобом підвищення конкурентоспроможності фірми.

Найважливішою складовою маркетингової діяльності підприємства є ефективна реклама. Реклама забезпечує поширення інформації з метою посиленого впливу на свідомість, що викликає заплановану реакцію обраної споживацької аудиторії. Реклама здатна принести як успіх, так й закінчитися провалом. Рекламодавці та виконавці мають опанувати всі елементи мистецтва реклами, а саме: висловлюватися просто, цікаво, ствердно; завжди керуватися здоровим глуздом; бути стислим у висловлюваннях, правдивим, пристойним, оригінальним; знаходити найбільш важливі комерційні аргументи; уникати прямих порівнянь з продукцією конкурентів; обов’язково враховувати національні звичаї і традиції. Слід дотримуватися випробуваних світовою практикою принципів створення ефективної реклами: для того, щоб рекламу помітили, потрібна гарна ідея; текст реклами дуже важливий, але ще важливе обгрунтування, аргументація; добрими аргументами можуть стати якість товару, швидке постачання, безпечність в експлуатації; в рекламі потрібно вказати вартість товару; не перебільшувати, не розхвалювати товар [54].

Засобами реклами може бути виготовлення фірмової атрибутики, проспектів і плакатів, фірмових каталогів, брошур інших друкованих видань, оголошень приватними підприємцями. Реклама повинна бути узгоджена з чинними законами, усталеними звичаями, бути достовірною, правдивою. Рекламна кампанія повинна проводитися з почуттям соціальної відповідальності і не суперечити високим моральним принципам, яких необхідно дотримуватись при конкуренції між підприємцями [121]. Засади рекламної діяльності в Україні визначає закон “Про рекламу”, він регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами. Дотримання основних правил та рекомендацій у створенні реклами дозволить посилити ефективність маркетингу; що позитивно вплине на розвиток підприємницької діяльності.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Підприємництво – Гой І. В. – 6.3 Організація маркетингу