Педагогіка – Пальчевський С. С. – Вік старшокласників (15-17 років)

Вершинними досягненням цього періоду є соціальна зрілість як готовність до особистісного і професійного самовизначення. Згідно з концепцією В. Н. Максимової, вона передбачає: системність знань про світ, їхню відповідність стандарту освіти; стійкий професійний інтерес і високу мотивацію досягнення життєвого успіху; здатність до саморегуляції, адаптації та самореалізації соціумі; готовність до збереження свого здоров’я і сімейного життя; стійкість соціально-моральних орієнтацій, громадянської позиції.

Анатомо-фізіологічний аспект глобальної зрілості старшокласника. Закінчення видозмінення організму, пов’язане зі статевим дозріванням. Завершальний етап фізичного розвитку індивіда. Зникнення диспропорцій тіла, незграбності рухів. Подальший розвиток моторики та досконалості координації рухів. Розвиток м’язової тканини, що збільшує м’язову силу. Стабілізація кров’яного тиску, серцево-судинної системи. Удосконалення нервової системи сягає високого ступеня. Установлюється рівновага у функціонуванні ендокринної системи. Усе це приводить до того, що властива для підлітків збудженість та врівноваженість поступово починає зникати.

Психічний аспект глобальної зрілості старшокласника. Продовжуються якісні зміни всіх показників психічної діяльності, які є основою становлення особистості, що пояснюється інтенсивним інтелектуальним розвитком, провідна роль у якому належить мисленню. Удосконалюється спостережливість та самоспостереження, що веде до заглиблення у внутрішню сутність реальної дійсності. Процес самопізнання викликає прагнення до самовиховання. Розвивається як репродуктивна, так і творча уява. Довільне запам’ятовування навчального матеріалу переважає мимовільне. Основою в запам’ятовуванні його стають виявлені логічні зв’язки. Старшокласник стає психологічно готовим до збереження свого здоров’я та саморегуляції.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Педагогіка – Пальчевський С. С. – Вік старшокласників (15-17 років)