Охорона праці в авіації – Буріченко Л. А. – 2.3.10. Забезпечення трудової та виробничої дисципліни

Комплекс цих завдань досягають за рахунок:

– якості проектних рішень щодо безпечних і нешкідливих умов праці, а також пожежної безпеки;

– відповідності об’єктів і змонтованого устаткування проектам;

– прийняття новостворених і реконструйованих об’єктів в експлуатацію приймальними комісіями за участю органів державного нагляду і громадського контролю;

– контрольного обстеження новостворених підприємств органами державного нагляду перед одержанням від Держнаглядохоронпраці дозволу на початок роботи підприємства;

– вхідного контролю нового обладнання на відповідність його вимогам безпеки;

– систематичного обстеження стану будинків, споруд, устаткування, систем захисту і управління ними;

– своєчасного проведення діагностики, технічних оглядів (випробувань), ремонту устаткування і споруд, заміни фізично і морально застарілих засобів виробництва;

– виконання технічних регламентів, правил експлуатації, інструкцій, карт тощо;

– відповідності професійної кваліфікації працівників і посадових осіб профілю виробництва і наявності в них необхідних знань і навиків із безпеки праці.

Проведення діагностики устаткування, експертизи стану діючих будинків, споруд, машин і механізмів, технічних оглядів і технічних обмежень під час експлуатації на котли, посудини під тиском, вантажопідіймальне, електро – та інше устаткування доручено експертно-технічним центрам Держнаглядохоронпраці.

2.3.8. Забезпечення санітарно-гігієнічних умов праці, санітарно-побутового, лікувально-профілактичного і медичного обслуговування

Забезпечення санітарно-гігієнічних умов праці, санітарно-побутового, лікувально-профілактичного і медичного обслуговування передбачає:

– створення оптимальних з погляду психології режимів праці та відпочинку;

– організацію та функціонування санітарно-промислових лабораторій;

– виконання заходів, які стосуються полегшення й оздоровлення умов праці;

– виконання вимог:

– гігієнічної регламентації небезпечних факторів фізичної, хімічної, біологічної природи, наявних на виробництві;

– граничних норм навантаження жінок, неповнолітніх;

– обмежень застосування роботи жінок і неповнолітніх на важких роботах і на роботах зі шкідливими і небезпечними умовами праці;

– правомочності нічних понаднормових робіт і робіт у вихідні дні працівників деяких категорій;

– регулювання роботи деяких категорій працівників у районах з особливими природними умовами й умовами підвищеного ризику для здоров’я;

– охорони праці інвалідів.

У сфері санітарно-побутового обслуговування забезпечення санітарно-гігієнічних умов праці, санітарно-побутового, лікувально-профілактичного і медичного обслуговування полягає у наданні працівникам:

– необхідних санітарно-побутових приміщень;

– спецодягу, спецвзуття, засобів індивідуального захисту;

– миючих і знезаражувальних засобів.

Діяльність у сфері лікувально-профілактичного обслуговування спрямована на зменшення наслідків несприятливого впливу виробничого середовища і трудового процесу на здоров’я людей.

Це – організація пунктів безкоштовної видачі молока або рівноцінних продуктів харчування, передбаченої колективним договором для працівників деяких категорій; лікувально-профілактичного харчування відповідно до переліку виробництв, професій і посад, робота на яких надає право на безкоштовне отримання такого харчування у зв’язку з особливо шкідливими умовами праці, фотаріїв, інгаляторів, водолікувальних процедур, кімнат для масажу, лікувальної гімнастики та інших процедур.

Для забезпечення виконання цих функцій у деяких службах охорони праці передбачена посада санітарного лікаря.

Медичне обслуговування у виробничій сфері полягає у проведенні:

– попереднього (при зарахуванні на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах і роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, або таких, де є необхідність у професійному доборі;

– щорічних обов’язкових медичних оглядів осіб у віці до 21 року;

– забезпечення засобами надання першої допомоги;

– забезпечення функціонування медичних пунктів (лікарень), медичних частин, аварійно-рятувальних бригад, центрів реабілітації постражлалих, медико-соціальних експертних комісій з питань установлення стійкої втрати професійної працездатності й інших медичних установ.

2.3.9. Попередження про виникнення небезпечних ситуацій

Виникнення небезпечної ситуації може бути пов’язане з виробничим середовищем або з внутрішнім станом працівника і сприяти нещасному випадку. Недооцінка небезпеки – одна з найпоширеніших психологічних причин виникнення нещасних випадків.

Серед засобів попередження варто виділити такі, які є складовою частиною устаткування, а їхня працездатність – умовою, що забезпечує їхню безпечну експлуатацію. При відмовах устаткування вони подають звукові або світлові сигнали або здійснюють автоматичне відключення. На підприємствах з підвищеною небезпекою функціонують: система аварійної сигналізації й оповіщення про аварії, пожежної сигналізації, контролю небезпечних факторів виробничого середовища.

На виробництві дієвими є попередження про наявність місць з високою потенційною небезпекою, передача повідомлень про конкретні нещасні випадки, інформаційні листки, видані у зв’язку з цим.

Важливу роль відіграють плакати-попередження, які є засобом привертання уваги, правильного розуміння або появи бажаної емоційної реакції. Плакати можуть бути позитивними, які нагадують спрямованість правильних дій, або негативними (що залякують), на яких зображені результати невиконання правил безпеки.

У промисловості Й особливо в сфері дорожнього руху для попередження про небезпеку широко використовуються світлофори і знаки безпеки.

Попередження про небезпечний стан здоров’я людини, яка може цього і не відчувати, дається на підставі попередніх, періодичних, помісячних або позачергових оглядів.

Попередження про небезпеку і недоліки на робочих місцях, які необхідно усунути, є складовою частиною захисної системи, цільових інструктажів і діяльності посадових осіб при інспектуванні ними робочих місць.

2.3.10. Забезпечення трудової та виробничої дисципліни

Як відомо, від додержання на підприємстві трудової та виробничої (технологічної) дисципліни залежать не тільки економічні фактори, а й імовірність виникнення нещасних випадків, професійних захворювань, аварійних ситуацій.

На жаль, про це не завжди пам’ятають керівники і тому охороні праці не приділяють належної уваги. .

Сучасні психологічні дослідження наводять багато доказів того, що від стану трудової дисципліни перш за все залежить обов’язковість виконання вимог охорони праці, які І гарантують високий рівень безпеки праці. А рівень виробничої (технологічної) дисципліни, крім того, безпосередньо пов’язаний з можливістю виникнення аварійних ситуацій. Разом з цим відомо, що дотримання високих вимог до дисциплінарної практики на підприємстві неможливе, якщо неефективно діє система контролю

Над нею, або вона зовсім відсутня. У такому разі помилки в діях працівників, які можуть призвести до травм, найвірогідніші.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Охорона праці в авіації – Буріченко Л. А. – 2.3.10. Забезпечення трудової та виробничої дисципліни