Охорона праці в авіації – Буріченко Л. А. – Глава 9. ВИРОБНИЧЕ ОСВІТЛЕННЯ

9.1. Загальні відомості

Одним із чинників, які визначають сприятливі умови праці, є раціональне освітлення робочої зони і робочих місць. Якщо освітлення виробничих приміщень правильно розраховане і виконане, очі працівника протягом тривалого часу зберігатимуть здатність добре розрізняти предмети і знаряддя праці, не втомлюючись. Це сприяє зниженню виробничого травматизму і професійного захворювання очей.

У авіації під час оперативного технічного обслуговування в нічний час незадовільне освітлення зони обслуговування може призвести до погіршення якості виконуваних робіт.

Наприклад, можуть залишитися непоміченими розриви, потертості, які з’явилися, теча пального і мастил, механічні домішки і вода в пальному, що, в свою чергу, призводить до зниження безпеки польотів. Погане освітлення перону, стоянки літаків, руліжних доріжок при збільшенні кількості ПС і засобів механізації, які пересуваються з великою швидкістю, може стати причиною багатьох випадків травматизму.

Недостатнє освітлення робочих місць є однією з причин низької продуктивності праці. У цьому випадку очі працівника сильно напружені, важко розрізняють оброблювані предмети, у людини знижується темп і якість роботи, погіршується загальний стан.

На органах зору негативно позначається як недостатнє, так і надмірне освітлення. Надмірна освітленість призводить до засліплюваності, яка характеризується різкою подразнювальною дією і різзю в очах, при цьому очі працівника швидко втомлюються і зорове сприймання погіршується.

Освітлення виробничих приміщень і робочих місць характеризується світловим потоком, силою світла, освітленістю, яскравістю.

За одиницю освітленості установлено люкс (лк) – освітленість поверхні площею 1 м2 при світловому потоці, що дорівнює одному люмену (лм), який падає на неї (1 лк = 1 лм/м2).

Для кількісної оцінки освітленості робочих місць і поверхонь користуються поняттям “освітленість”:

Охорона праці в авіації   Буріченко Л. А.   Глава 9. ВИРОБНИЧЕ ОСВІТЛЕННЯ

За одиницю світлового потоку Ф беруть люмен (лм) – світловий потік, який випускається точковим джерелом силою світла в одну канделу (кд) в тілесному куті один стерадіан (ср).

Сила світла – величина, що характеризує світіння джерела в деякому напрямку і дорівнює відношенню світлового потоку (і до малого тілесного кута dw, в якому він поширюється:

Охорона праці в авіації   Буріченко Л. А.   Глава 9. ВИРОБНИЧЕ ОСВІТЛЕННЯ

Силу світла І вимірюють у канделах (кд).

Яскравість L у канделах на квадратний метр (кд/м2) характеризує світіння джерела світла в даному напрямку. Вона визначається відношенням сили світла dI в розглянутому напрямку до площі проекції елемента на площину, перпендикулярну до того ж напрямку:

Охорона праці в авіації   Буріченко Л. А.   Глава 9. ВИРОБНИЧЕ ОСВІТЛЕННЯ

Раціональне освітлення має задовольняти ряд вимог: бути достатнім, щоб очі без напруження могли розрізняти деталі; постійним у часі, для цього напруга в мережі живлення не повинна коливатися більше ніж на 4 %; рівномірно розподіленим по робочих поверхнях, щоб очам не доводилось відчувати різкого світлового контрасту; не викликати сліпучої дії на органи зору людини як самого джерела світла, так і відбиваючих поверхонь, що знаходяться в полі зору працівника (зменшення блискучості джерел світла досягається застосуванням світильників, які розсіюють світло); не викликати різких тіней на робочих місцях, в проїздах, проходах у разі правильного розташування світильників (прожекторів); бурі безпечними – не викликати вибуху, пожежі в приміщеннях.)

Викликає інтерес також характеристика біологічної дії випромінювань оптичного спектра (рис. 9.1) і зміни ступеня втомленості при заміні частини природного світла штучним (рис. 9.2).

Охорона праці в авіації   Буріченко Л. А.   Глава 9. ВИРОБНИЧЕ ОСВІТЛЕННЯ

Рис. 9.1. Біологічний вплив на організм людини випромінювання оптичного спектра


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Охорона праці в авіації – Буріченко Л. А. – Глава 9. ВИРОБНИЧЕ ОСВІТЛЕННЯ