Охорона праці – Третьяков O. B. – 1.4. Громадський контроль за охороною праці

Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснюють професійні спілки, їх об’єднання в особі своїх виборних органів і представників. У разі відсутності професійної спілки на підприємстві громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснює уповноважена найманими працівниками особа.

Професійні спілки та уповноважені з питань охорони праці здійснюють громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту.

Згідно із Законом “Про охорону праці” у разі загрози життю або здоров’ю працівників професійні спілки мають право вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на робочих місцях, виробничих дільницях, у цехах та інших структурних підрозділах або на підприємствах чи виробництвах фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, в цілому на період, необхідний для усунення загрози життю або здоров’ю працівників. Професійні спілки також мають право:

– на проведення незалежної експертизи умов праці, а також об’єктів виробничого призначення, що проектуються, будуються чи експлуатуються, на відповідність їх нормативно-правовим актам про охорону праці;

– брати участь у розслідуванні причин нещасних випадків і професійних захворювань на виробництві та надавати свої висновки про них;

– вносити роботодавцям, державним органам управління і нагляду подання з питань охорони праці та одержувати від них аргументовану відповідь.

Представники профспілок та уповноважені з пишань охорони праці мають право:

– безперешкодно перевіряти стан безпеки і гігієни праці, додержання працівниками нормативних актів з охорони праці на об’єктах підприємства чи виробничого підрозділу, колектив якого його обрав;

– вносити у спеціально заведену для цього книгу обов’язків для розгляду власником (керівником відповідного структурного підрозділу підприємства) пропозиції щодо усунення виявлених порушень нормативних актів з охорони праці, здійснювати контроль за реалізацією цих пропозицій;

– вимагати від майстра, бригадира чи іншого керівника виробничого підрозділу припинення роботи на робочому місці у разі створення загрози життю або здоров’ю працюючих;

– вносити пропозиції про притягнення до відповідальності працівників, які порушують нормативні акти про охорону праці;

– брати участь у перевірках стану безпеки та умов праці, які проводяться посадовими особами органів державного нагляду і громадського контролю за охороною праці, міністерства, відомства, об’єднання, підприємства, місцевих органів державної виконавчої влади;

– бути обраними до складу комісії з питань охорони праці підприємства;

– бути представниками трудових колективів з питань охорони праці в районних (міських), міжрайонних (окружних) та товариських судах.

Законодавство України (КЗпПУ, Закон про “Професійні спілки” тощо) покладає на профспілки чимало повноважень, що стосуються охорони праці. Представники профспілок беруть участь у вирішенні таких питань:

– опрацювання національної, галузевих і регіональних програм покращення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища;

– опрацюванні нормативно-правових актів з охорони праці;

– опрацювання роботодавцем комплексних заходів для досягнення встановлених нормативів з охорони праці;

– розслідування нещасних випадків та профзахворювань;

– підготовка подання про визначення і затвердження трудовим колективом порядку оплати та розмірів одноразової допомоги працівникам;

– розроблення пропозицій для включення їх в угоду з питань охорони праці колективного договору;

– організація соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань;

– визначення Кабінетом Міністрів України порядку перегляду і збільшення тарифів на соціальне страхування від нещасних випадків;

– робота у комісіях із питань охорони праці підприємств, з атестації посадових осіб на знання питань з охорони праці.

Література

1. Жидецький ВЦ. Основи охорони праці / В. Ц. Жидецький. – Л.: УАД, 2006. – 336 с.

2. Закон України “Про охорону праці” від

14.10.1992 р. № 2694-ХП, в ред. Закону № 229-ІУ від 21.11.2002 р., ВВР. – 2003. – № 2. – Ст. 10.

3. Основи охорони праці: підручник. – 2-ге вид. / К. Н. Ткачук, М. О. Халімовський, В. В. Зацарний [та ін.]. – К.: Основа, 2006. – 448 с.

4. Охорона праці в Україні : у 2 т. – К.: Юрінком Інтер, 2000. – 398 с.

5. Положення про Державний комітет України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду : затв. постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 р. №1640.

6. Типове положення про службу охорони праці : затв. Наказом Держнаглядохоронпраці України від 15.11.2004 р. №255.

7. Типове положення про комісію з питань охорони праці підприємства : затв. наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 03.08.1993 р. № 72.

8. Типове положення про роботу уповноважених трудових колективів з питань охорони праці: затв. наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 28.12.1993 р. № 135.

9. Міжнародне законодавство про охорону праці: Конвенції та рекомендації МОП. – К. : Основи, 1997.- 671с.

10. Трудовое право Украины. – X. : Одиссей, 2001. – 512 с.

11. Законодавство України про охорону праці : у З т. – Т. 1. – К., 1995. – 558 с.

12. Законодавство України про охорону праці : у 4 т. – К.: Основи,1995. – 698 с.

13. Науково-практичний коментар до Закону України “Про охорону праці”. – К.: Основи, 1997. – 528 с.

14. Ширшков А. И. Менеджмент охраны труда : учебник. – Ростов н/Д.: Феникс, 2001. – 384 с.

15. Ткачук СЛ. Информационное обеспечение системи управлення охраной труда /СП. Ткачук, В. М. Перлий, В. И. Голинько. – К. : Основы, 1997.- 263 с.

16. Кодекс законів про працю України з постатейними матеріалами // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 1997. – № 11-12.

17. НПАОП 0.00-6.02.-04. Порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві : затв. постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 р. № 1112.

18. Управління охороною праці і навколишнього середовища : навч. посіб. / за ред. М. М. Латишевої.

– К.: НМК ВО, 1992. – 195 с.

19. Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999 р. № ІІОб-ХІУ зі змін, та доп. від 21.12.2000 р. № 2180.

20. Постанова Кабінету Міністрів України № 1423 “Про затвердження порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ та організацій на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання” від 13.09.2000 р.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Охорона праці – Третьяков O. B. – 1.4. Громадський контроль за охороною праці