Охорона праці – Москальова В. М – Яких заходів безпеки слід дотримуватись при використанні лазерів?

Робота з лазерами залежно від їх конструкції, потужності, умов експлуатації може супроводжуватися на організм працюючих несприятливими виробничими чинниками, які поділяються на основні і супутні.

До основних чинників, що виникають при роботі лазерів, відноситься пряме, дзеркальне, дифузно відбите і розсіяне випромінювання, ступінь вираження яких визначається особливостями технологічного процесу.

До супутніх чинників відноситься комплекс фізичних і хімічних факторів, які мають гігієнічне значення та можуть посилювати несприятливу дію випромінювання на організм, а в деяких випадках навіть мають самостійне значення.

За способом утворення несприятливі чинники поділяються на 2 групи.

До І – ї групи відносяться чинники, що виникають внаслідок власне роботи лазерів, ступінь вираження яких залежить від фізико-технічних параметрів лазерної установки.

До 2-ї групи належать чинники, що утворюються при взаємодії лазерного випромінювання з матеріалами, які обробляються, або з різними елементами системи за ходом променя (табл. 2.8).

Утворення супутніх чинників залежить від потужності випромінювання конструктивних особливостей лазерних установок, фізико-хімічних властивостей матеріалів, що обробляються, санітарно-технічного обладнання технологічних лазерних установок і виробничих приміщень. Робота лазерних установок супроводжується шумом, який може досягати 70-80 дБ, а також мають місце звукові імпульси з рівнем інтенсивності 100-120 дБ, які виникають внаслідок переходу світлової енергії в механічну в місцях дотику променя з поверхнею, що обробляється, або за рахунок роботи механічних елементів установки.

Таблиця 2.8. Виробничо-професійні чинники при роботі з джерелами лазерного випромінювання

Група

Несприятливі чинники

Джерела (причини виникнення)

1-а

Лазерне, пряме випромінювання

Імпульсні світлові спалахи

УФ-випромінювання

Озон і оксиди азоту

Шум

М’яке рентгенівське випромінювання ‘ Електромагнітні поля радіочастот Агресивні і токсичні рідини

Лазер (активне тіло).

Випромінювання імпульсних ламп накачки. Випромінювання імпульсних ламп накачки; кварцові, газорозрядні трубки і кювети. Іонізація повітря при розрядці імпульсних ламп накачки.

Робота допоміжних елементів лазерної установки.

Робоча напруга лазера понад 10 кВ. ВЧ – і УВЧ накачка.

Активне середовище, охолоджуючі рідини

2-а

Дифузно і дзеркально відбите лазерне випромінювання

Розсіяне лазерне випромінювання Світлові спалахи Імпульсний шум

Забруднення повітряного середовища аерозолями і газами Електричні поля високої інтенсивності Високотемпературна плазма, що є джерелом короткочасного рентгенівського і нейтронного випромінювання (у фокусі лазерного променя)

Взаємодія лазерного променя з різними елементами за ходом променя Взаємодія лазерного променя з неоднорідними середовищами

Випромінювання плазмового смолоскипа (факела)

Звукові імпульси внаслідок взаємодії імпульсного лазерного променя з матеріалом, що обробляється

Продукти деструкції матеріалів, що обробляються лазерним променем Взаємодія особливо потужного лазерного випромінювання з речовиною, що обробляється

Розряди ламп накачки, а також взаємодія променя з повітрям супроводжується виділенням озону і оксиду азоту.

Де використовуються лазери?

Завдячуючи своїм унікальним властивостям, лазери мають виключно широке використання у різних галузях промисловості, науки, техніки, зв’язку, сільському господарстві, медицині і т. ін.

В геодезії широко використовуються різні типи лазерних світлодальномірів, в яких застосовуються твердотільні, газові і напівпровідникові лазери.

Невелике розходження лазерного променя, можливість фокусуватися і створювати величезні щільності енергії, дозволяють використовувати їх при будівництві великих інженерних споруд в машинобудівній, електронній, приладобудівній та інших галузях промисловості та медицини.

Газові гелійносонові і аргонові лазери, що працюють у безперервному режимі, використовують в геології для об’ємного відтворення предметів.

В метеорології лазери використовують для контролю забруднення навколишнього середовища.

Лазери також використовуються в багатьох галузях господарювання з технологічною метою. Першою технологічною операцією, яка була виконана з допомогою лазера, було свердління отворів у надтвердих матеріалах (алмазах). Ці операції широко застосовуються у виробництві годинникових рубінових і технологічних каменів.

Концентрація лазерного випромінювання в пучках малого діаметра дає можливість створювати дуже високу щільність енергії, необхідної для різання високотвердих матеріалів – сталей, твердих сплавів, алмазів і т. ін.

Розширення сфери використання лазерів сприяє збільшенню кількості працюючих, які підпадають під дію лазерного випромінювання. Ця умова ставить широке коло завдань з профілактики небезпечного і шкідливого впливу цього чинника оточуючого середовища на організм людини.

Від чого залежить безпека праці на лазерних установках?

Безпечні умови праці з лазерним устаткуванням забезпечуються сукупністю заходів, які залежать в першу чергу від класу лазера.

Для гігієнічної оцінки умов праці за шкідливістю виробничих чинників при роботі з джерелами лазерного випромінювання, керуються нормативними документами, що регламентують величину ГДК або ГДР відповідних чинників.

Основними законодавчими документами при оцінці умов праці з оптичними квантовими генераторами є: “Санітарні норми і правила улаштування і експлуатації лазерів”; методичні рекомендації “Гігієна праці при роботі з лазерами” і т. ін.

Всі лазери мають бути марковані знаком лазерної безпеки за ГОСТ 12.1.040-83 “Лазерна безпека. Загальні положення”.

Методи і апаратура дозиметричного контролю лазерного випромінювання наведені в ГОСТ 12.1.031-81 “ССБТ. Лазери. Методи дозиметричного контролю лазерного випромінювання”.

Профілактика ураження лазерним випромінюванням включає систему заходів інженерно-технічного, планувального, організаційного і санітарно-гігієнічного характеру.

При використанні лазерів П-ІП класів з метою захисту персоналу від опромінення застосовують огородження лазерної зони або екранування пучка випромінювання. Огородження і екрани мають виготовлятися з матеріалів, які мають незначний коефіцієнт віддзеркалювання, високу вогнестійкість і не виділяють токсичних речовин при дії на них лазерного випромінювання.

Лазери IV класу небезпеки розмішують в окремих ізольованих приміщеннях і забезпечують дистанційне управління їх роботою.

У приміщеннях, де розміщені лазери, влаштовують механічну припливно-витяжну вентиляцію для видалення можливих токсичних газів, пари і пилу. Для захисту від шуму використовують заходи звукопоглинання і звукоізоляції установок.

Якщо заходи колективного захисту не дають повної гарантії від опромінення і не забезпечують вимог санітарних правил, вдаються до засобів індивідуального захисту. До 313, що забезпечують безпечні умови праці при роботі з лазерами, відносяться спеціальні окуляри, щитки, що забезпечують зниження опромінення очей до ГДР.

Роботи, щодо обслуговування лазерних установок відносяться до робіт з шкідливими умовами праці. Відповідно до наказу МОЗ, працюючі на цих видах робіт мають проходити попередні і періодичні медичні огляди 1 раз на рік.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Охорона праці – Москальова В. М – Яких заходів безпеки слід дотримуватись при використанні лазерів?