Охорона праці – Москальова В. М – Які вимоги ставлять до спецодягу?

Яке призначення має спеціальний одяг? Основне призначення спецодягу полягає у забезпеченні надійного захисту тіла людини від різноманітних виробничих чинників при збереженні нормального функціонального стану і працездатності. Крім цього, спецодяг має забезпечувати необхідні гігієнічні умови під час роботи, нормальну терморегуляцію організму, бути зручним,

Легким, не обмежувати рухи, добре очищатись від забруднення і пратися. Ці вимоги найбільш повно задовольняють бавовняні, вовняні і синтетичні тканини, льняні, шовкові, а також тканини з плівковим покриттям і такі, що просочені різними сполуками (водостійкі, водовідбиваючі, термостійкі, вогнестійкі, маслонафтозахисні, кислотостійкі і т. ін.).

Які вимоги ставлять до спецодягу?

Захисні, експлуатаційні і гігієнічні властивості спецодягу, в першу чергу, залежать від матеріалів, з яких вони виготовляються, а також їх конструктивного виготовлення. Тому при створенні спецодягу керуються вимогами, які враховують весь комплекс показників якості і призначення.

Загальні показники якості спецодягу характеризують його експлуатаційні, гігієнічні і естетичні властивості. До них належать: міцність і жорсткість швів, термін носіння, час безперервного використання, відповідність матеріалів і конструкції умовам праці, стійкість до прання, художньо-естетичні показники і т. ін.

Однією з основних загальних вимог, що ставиться до спецодягу, незалежно від його захисних властивостей, є забезпечення нормального теплового стану людини.

Одяг створює навколо тіла відповідний мікроклімат, який залежить з одного боку від тепловиділень людини, а з іншого – від метеорологічних параметрів зовнішнього середовища і властивостей одягу (його конструкції, фізико-хімічних властивостей матеріалів і т. ін.).

Температура підодягового простору є функцією фізичної активності людини тому оптимальне значення цього показника залежить від інтенсивності праці.

Спеціалізовані показники якості характеризують захисні властивості спецодягу. До них належать:

Опір механічному впливу на спецодяг та його частини;

Теплопровідність, повітропровідність і паропровідність;

Коефіцієнт захисту і здатність до дезактивації (від радіоактивній речовин);

Електричний опір і коефіцієнт захисту від електричних розрядів, електромагнітних і електричних полів;

Пилонепроникливість і стійкість до обезпилювання;

Кислотонепроникненість, лугонепроникненість і т. ін.

Для захисту від електромагнітних полів використовуються костюми з тканини, що мають металізований прошарок.

Особливо високі вимоги ставляться до спецодягу, який призначений для захисту при роботах з радіоактивними речовинами, відкритим вогнем, впливом нафти, кислоти, лугів, нафтопродуктів і т. ін.

Як підбирають спецодяг за розміром?

Розмір спецодягу позначається величинами основних розмірних ознак у такій послідовності: зріст – обхват грудей. У спецодязі скорочується кількість розмірів шляхом об’єднання сумісних розмірів в один через те що в спецодязі запропонована певна надбавка на вільність рухів при виконанні трудових операцій (12-19 см). Спецодяг випускається за розмірами вказаними у таблиці 2.11.

При складанні замовлень необхідно правильно визначити зріст і обхват грудей. Зріст вимірюють без взуття від підлоги до найвищої точки голови. Обхват грудей – горизонтально на рівні грудей.

Розміри на товарному ярлику спецодягу наведені у такій послідовності: зріст – обхват грудей. Наприклад, розміри: 170; 176-96,100. Цей одяг підходить працюючим, що мають ріст 174, обсяг грудей 94 см.

Таблиця 2.11. Розміри чоловічого і жіночого спецодягу, см

Охорона праці   Москальова В. М   Які вимоги ставлять до спецодягу?

Який спецодяг рекомендується будівельникам?

Спецодяг призначений для працівників основних будівельних професій, поділяється на такі групи: спецодяг від загальних забруднень, для роботи на відкритому повітрі, для захисту від води, лугів і кислот, для захисту від токсичних речовин і пилу; для захисту від підвищених температур і теплових випромінювань.

Костюм чоловічий, що складається з куртки і штанів, рекомендується машиністам, кранівникам, водіям, робітникам по ремонту техніки, слюсарям – монтажникам та ін.

Костюми з просочуванням ВП рекомендуються робітникам – машиністам, водіям, що виконують меліоративні роботи, машиністам-електрикам насосних станцій, майстрам-наладникам, що працюють у польових умовах (ГОСТ 12.4.109-82).

Костюми жіночі ЗМи (ГОСТ 12.4.108-82) складаються з куртки і штанів, призначені для працівників тих самих професій, що і чоловічі костюми. Жінки-механізатори можуть користуватися блузами і косинками.

Комбінезони чоловічі (ГОСТ 12.4.100-80) і жіночі (ГОСТ 12.4.108-80) призначені для захисту від механічних пошкоджень і загально-виробничих забруднень, рекомендуються електромонтерам, каменярам, вулканізаторам, операторам котельних установок, слюсарям – інструментальникам.

Костюм чоловічий і жіночий утеплений, а також утеплені куртки і штани, жіночі рекомендуються механізаторам та іншим працівникам, яким згідно існуючих норм належить видавати утеплений спецодяг.

Для захисту від води, лугів і кислот застосовують костюми для працівників водного господарства: бурильників, укладачів дренажних труб, працівників по ремонту і обслуговуванню зрошувальних, дренажних і каналізаційних мереж та іншим.

Для захисту від підвищених температур і теплового випромінювання костюм чоловічий (ГОСТ 12.4.045-87) рекомендується будівельникам газозварникам, бензорізальникам, нагрівальникам металу в печах, кочегарам виробничих печей. Костюм з вовняних тканин рекомендується паяльникам, термістам, робітникам гарячих цехів та ін.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Охорона праці – Москальова В. М – Які вимоги ставлять до спецодягу?