Охорона праці – Москальова В. М – Як здійснюється принцип нормування параметрів мікроклімату?

В умовах низьких температур людина може відчувати конвекційний або радіаційний дискомфорт. В умовах охолоджуючого мікроклімату в організмі людини діє в основному хімічна терморегуляція за рахунок чого починає дещо збільшуватися виробіток тепла через мобілізацію глікогену печінки і підвищеної активності щитовидної залози.

Коли в організмі виробляється тепло, холодові терморецептори передають імпульси судинам шкіри, внаслідок чого вони скорочуються. Скорочення периферійних судин чергується з їх розширенням, а при подальшому охолоджені спостерігається стійкий судинний спазм, що веде до порушення їх живлення, а відтак до підвищення кров’яного тиску та зменшення числа серцевих скорочень, зниження больової та температурної чутливості шкіри, яка стає припухлою та має синюшний відтінок.

Спазми судин супроводжуються болісними відчуттями, що є сигналом організму про небезпеку і якщо не вживати заходів для кровопостачання то це призведе до місцевого обмороження, а при зниженні температури тіла до 24″С настає смерть людини від загального переохолодження. При загальному переохолодженні організму змінюється функціональний стан центральної нервової системи, що пояснюється з медичної точки зору наркотичною дією холоду.

Місцеве переохолодження, особливо кінцівок, веде до розвитку простудних захворювань периферійної нервової і м’язової системи, захворювань суглобів, ураження вух і носа, веде до захворювання місцевого і трійчастого нерва, розвивається радикуліт, неврит, міозит і виникають респіраторні вірусні інфекції.

Наведені явища можуть виникати не тільки від сильного холоду. Причиною переохолодження можуть стати так звані субнормальні температури: від 0 С до +10 С. Ці явища залежать не тільки від ступеня холоду і тривалого впливу його на певну ділянку тіла, але і від зволоження шкіри або одягу. Тому особливо небезпечним в умовах низьких температур є поєднання субнормальних температур із значною вологістю і рухомістю повітря.

Вологе повітря надзвичайно тепломістке. Вода вбирає в 11 разів більше тепла, ніж сухе повітря тієї ж температури. Встановлено, що при температурі повітря – 20 С та швидкості вітру 5 м/с тепловіддача збільшується на 20 %, а при вітрі до 10 м/с – на 50%.

До захворювань призводить радіаційне охолодження, коли людина працює в оточенні предметів, температура яких значно нижча від температури тіла, що знижує загальну опірність організму і веде до появи вірусних інфекцій і т. ін.

Гострі місцеві переохолодження призводять до обмороження, хронічні, до розвитку поліневритів, тяжких нервово-судинних захворювань (спонтанна гангрена).

Для професійних поліневритів характерним є скарги на тупі болі в руках, оніміння пальців, поколювання та “бігання мурашок” особливо вночі, порушення сну, посилене потіння або, навпаки, сухість шкіри. У більш виражених випадках знижується сила рук через атрофію дрібних м’язів.

Як здійснюється принцип нормування параметрів мікроклімату?

Принцип нормування параметрів мікроклімату враховує диференційну оцінку оптимальних та допустимих метеорологічних умов у робочій зоні залежно від:

Категорії робіт (легка, середня, тяжка);

Пори року (холодна – < +10°С, тепла – + 10°С);

Виду приміщень (з незначними чи значними надлишками тепла до 20 ккал/м3/год або більше). Оптимальні мікрокліматичні умови – це такі, які при тривалому впливі забезпечують збереження нормального теплого стану організму без напруги процесу терморегуляції.

Допустимі мікрокліматичні умови – це такі параметри мікроклімату, за яких при тривалому та систематичному впливі можуть виникати зміни теплового стану організму, що супроводжується напруженням терморегуляції в межах фізіологічної адаптації, що скоро минає та нормалізується. Допустимі параметри встановлюються лише у тих випадках, коли у робочій зоні неможливо забезпечити оптимальні умови мікроклімату через технологічні вимоги або інших міркувати”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Охорона праці – Москальова В. М – Як здійснюється принцип нормування параметрів мікроклімату?