Охорона праці – Москальова В. М – Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Передмова

Сьогодні кожне рішення інженера-виробника, менеджера повинно підтверджуватися відповідними розрахунками. Не є винятком і прийняття заходів щодо поліпшення умов праці. Набуття досвіду розрахункових робіт з охорони праці є вимогою часу.

У даному посібнику зроблена спроба подати методики розрахунків з прикладами розв’язання типових задач та необхідні довідкові матеріали для виконання розрахунків з виробничого освітлення, вентиляції виробничих приміщень, виробничого шуму, екранування джерел випромінювання електромагнітної енергії, заземлення та замулення електроустановок, визначення категорії вибухонебезпечності приміщень, блискавкозахисту будівель і споруд.

Методики розрахунків, наведені у розділі, можуть використовуватися студентами різних спеціальностей інженерно-технічного профілю під час практичних занять з охорони праці та студентами-заочниками при виконанні контрольних робіт з охорони праці, а також при виконанні розділу “Охорона праці” дипломних проектів (робіт).

Розділ може бути корисним не тільки студентам і викладачам для навчальних цілей, а й виробничникам, інженерам з охорони прані, слухачам системи підвищення кваліфікації, приватним підприємцям.

5.1. Як забезпечити нормальні метеорологічні умови виробничого середовища?

Приклад 1. Визначити метеорологічні умови виробничого середовища для приміщення, де працюють конструктори апаратури.

Робота користувача ПК відноситься за важкістю до легкої 1а категорії робіт. З метою створення нормальних умов для персоналу обчислювального центру встановлені наступні норми виробничого мікроклімату, згідно ДСН 3.3.6.042 – 99 “Державні санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень”, які наведені в табл.5.1,

Таблиця 5.1. Необхідні і допустимі метеорологічні умови

Охорона праці   Москальова В. М   Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Таблиця 5.2. Необхідні і допустимі метеорологічні умови

Охорона праці   Москальова В. М   Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Для забезпечення дотримання постійності параметрів мікроклімату приміщення лабораторії обладнано системою опалення та кондиціонування повітря відповідно до СНИП 2.04.05- 91 “Опалення, вентиляція і кондиціонування”.

Підтримання відповідних температурних умов у холодний та перехідний періоди року проводиться за допомогою водяного опалення. Метеорологічні параметри найчастіше забезпечуються застосуванням кондиціонера, наприклад, “Samsung FGP – 15Е”, з його наступними технічними характеристиками:

Площа приміщення 30 м ;

Потужність (охолодження) 3,20 кВт;

Потужність (обігріву) 2,10 кВт;

Споживана потужність (охолодження) 1,35 кВт;

Споживана потужність (обігріву) 1,80 кВт;

Вентиляція 330 м3/год;

Струм (охолодження) 5,2 А;

Струм (обігріву) 9,0 А;

Ємність для конденсату 4 л;

Живлення 220- 240В / 50Гц /1 фаза;

Рівень шуму 51/49/47 дБ;

Продуктивність по вологовиведенню 2,3 л/год;

Розмір (висота) 750 мм;

Розмір (ширина) 390 мм;

Розмір (глибина) 500 мм;

Маса 40 кг;

Виробник SAMSUNG (Корея)

Приклад 2. Визначити метеорологічні умови приміщення з обчислювальною технікою.

Обчислювальна техніка є джерелом істотних тепловиділень, що може привести до підвищення температури і зниження відносної вогкості в приміщенні. В приміщеннях, де встановлені комп’ютери, повинні дотримуватися певні параметри мікроклімату, величини яких встановлені санітарними нормами залежно від пори року, характеру трудового процесу і характеру виробничого приміщення.

Параметри мікроклімату можуть мінятися в широких межах, тоді як необхідною умовою життєдіяльності людини є підтримка постійності температури тіла завдяки терморегуляції, тобто здатності організму регулювати віддачу тепла в оточуюче середовище. Принцип нормування мікроклімату-створення оптимальних умов для теплообміну тіла людини з навколишнім середовищем (табл.5.3; 5.4; 5.5.).

Таблиця 5.3. Нормовані параметри мікроклімату для приміщень з ПК

Охорона праці   Москальова В. М   Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Таблиця 5.4. Норми подачі свіжого повітря в приміщення, де розташовані комп’ютери

Охорона праці   Москальова В. М   Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Для підтримки допустимих значень мікроклімату та концентрації позитивних та негативних іонів передбачені прилади зволоження (штучної іонізації) і кондиціювання повітря. Для підтримання оптимальних метеоумов використаний кондиціонер типу DAIKIN марки FAQ 100BW1В (рис. 5.1.):

Охорона праці   Москальова В. М   Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Рис. 5.1. Кондиціонер типу DAIKIN

Функції кондиціонера:

Енергоефективність: клас А. Функція автоматичного горизонтального розподілу повітря переміщує заслінки вгору і вниз для ефективного поширення повітряного потоку по приміщенню. На пульті дистанційного керування програмується 5 різних кутів нахилу. Легко знімаються та миються горизонтальні жалюзі і лицьова панель. Всі операції по обслуговуванню виконуються з передньої частини блоку. Використання зовнішніх блоків інверторного типу дає високий рівень енергосфективності та низький рівень шуму. Компресор з інверторним управлінням забезпечує точне регулювання продуктивності відповідно до змін температури повітря в приміщенні і ззовні. Під час роботи приміщення дуже швидко охолоджується або розігрівається; при досягненні в приміщенні заданої температури система працює в режимі низької продуктивності для економії енергії. Спеціальне антикорозійне акрилове покриття теплообмінника забезпечує кращу корозійну стійкість до поганих погодних умов.

Таблиця 5.6. Технічні характеристики кондиціонера

Охорона праці   Москальова В. М   Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Охорона праці   Москальова В. М   Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Охорона праці – Москальова В. М – Розділ 5. РОЗРАХУНКИ З ОХОРОНИ ПРАЦІ