Охорона праці – Москальова В. М – 3.2.3. Безпека праці при експлуатації трубопроводів

Чому виникають аварії трубопроводів?

Безпечна експлуатація трубопроводів залежить від середовища, в якому вони працюють, від величини тиску та температури перегрітої пари та гарячої води.

Аварії трубопроводів пари і гарячої води виникають через низьку якість металу, незадовільне виконання монтажних і зварювальних робіт, фланцевого кріплення або несправність арматури, контрольно-вимірювальних приладів, низьку кваліфікацію обслуговуючого персоналу і т. ін.

Проект трубопроводів має передбачати можливість виконання всіх видів контролю, якого вимагають Правила влаштування і безпечної експлуатації трубопроводів пари і гарячої води. Вказані Правила і нормативи визначають вимоги до влаштування, виготовлення, монтажу, експлуатації огляду трубопроводів, що транспортують водяну пару з робочим тиском понад 0,7 кгс/см2, або гарячу воду з температурою понад 115 С.

Небезпеку аварії можуть спричинити гідравлічні удари, які відбуваються внаслідок конденсації насиченої пари і скупчення води в паропроводі при його прогріванні перед початком роботи.

Для запобігання гідравлічних ударів у паропроводах влаштовують дренажні пристрої, які являють собою відвідні лінії з вентилями і відкритими лійками.

Які критерії визначають категорію трубопроводів?

Категорію трубопроводів визначають за робочими параметрами середовища, що ними транспортується. Усі трубопроводи на які розповсюджуються Правила, поділяються на чотири категорії.

Для визначення категорії трубопроводів потрібно знати:

А) для паропроводів від котлів – тиск і температуру пари за їх номінальним значенням на виході з котла;

Б) для трубопроводів водяних, теплових мереж, що забезпечують подачу і відведення, – найбільший тиск на трасі і максимальну температуру у трубопроводі, що подає воду

Категорію трубопроводів визначають робочі параметри незалежно від їх довжини.

Складність при експлуатації трубопроводів полягає у тому, що вони мають різноманітну конфігурацію та велику кількість з’єднань трубної арматури (фланців, трійників, переходів, заглушок).

Конструкція і геометричні розміри трубопроводів мають відповідати вимогам галузевих стандартів та технічних умов.

За вибір раціональної схеми трубопроводів і їх конструкцію, правильність розрахунків на міцність, вибір способу прокладки і системи дренажу відповідає організація, яка розробляла проект.

Які вимоги ставляться до монтажу трубопроводів?

Монтаж трубопроводів, як правило, здійснюється окремими вузлами, які збираються в блоки за монтажними і аксонометричними схемами.

Перед початком монтажу лінії трубопроводів комплектують вузлами, елементами і деталями, арматурою і допоміжними матеріалами.

Арматуру розташовують у місцях, зручних для обслуговування і ремонту. Засувки і вентилі, що вимагають великих зусиль при відкриванні, забезпечуються механічним або електричним приводом.

Прокладка трубопроводів буває підземною, надземною і безканальною. Трубопроводи, а також металеві несучі конструкції, мають надійно захищатися від корозії.

Для захисту обслуговуючого персоналу від опіків, а також для зменшення тепловтрат, трубопроводи підлягають ізоляції. Трубопроводи з гарячими теплоносіями при їх нагріванні до 250 °С азбестзильгуром, від 250 °С до 450 °С сумішшю азбесту (15-20 %) і магнезії (80-35 %).

Усі елементи трубопроводів з температурою поверхні стінок понад 45 °С, які доступні обслуговуючому персоналу, покривають тепловою ізоляцією, температура якої мас не перевищувати 45 °С.

Горизонтальні ділянки паропроводів прокладають так, щоб вони мали нахил не менше 0,002, з улаштуванням дренажу.

Відповідальність за якість монтажних робіт і його відповідність правилам несе монтажна організація.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Охорона праці – Москальова В. М – 3.2.3. Безпека праці при експлуатації трубопроводів