Основи зовнішньоекономічної діяльності – Зінь Е. А. – Міжнародні перевезення залізничним транспортом
В складних економічних умовах працівники залізничного транспорту здійснює магістральні перевезення між країнами, регіонами держави, окремими підприємствами; забезпечують транзитні перевезення через територію України. Обсяги транспортних послуг у здійсненні експортно-імпортних операцій залізничним транспортом щорічно зростають (табл. 6.1, 6.2).
Для залізничного транспорту характерними є значна дальність і висока швидкість перевезень. Виступаючи як надійний партнер, задовольняє потреби відправників вантажів, забезпечує високу ефективність перевезень. Аналіз тенденцій у зростанні обсягів транспортних послуг свідчить, що за 2000-2006 рр. обсяг експорту послуг збільшився в 2,6 рази, обсяг імпорту послуг – в 2,8 рази. Залізничний транспорт займає провідне місце у забезпеченні надходжень: від експорту послуг – 11-16% від загального обсягу транспортних послуг, від імпорту – відповідно 43-47%.
Для виконання транспортних операцій використовують вдосконалену матеріально-технічну базу. Перевезення вантажу здійснюють в універсальних (криті напіввагони, платформи, цистерни) та спеціалізованих вагонах, що пристосовані для перевезень відповідного виду вантажу (ізотермічні, цементовози, кислотні та ін.). Криті вагони використовуються для перевезень цінного вантажу, що важливо для його збереження та захисту від атмосферних опадів, напіввагони – для перевезень масових навалочних вантажів та лісу, платформи – для довгомірних і громіздких вантажів; цистерни – для наливного вантажу. Впроваджуються заходи по покращенню рухомого складу залізничного транспорту, призначеного для перевезення пасажирів.
Поряд із досягненнями існують труднощі та недоліки, які ускладнюють транспортний процес. До однієї із основних проблем, яка стримує зростаючого за обсягами та якістю попиту на транспорті послуги, є старіння основних фондів, невідповідність їх технічного рівня перспективним вимогам. Недостатніми темпами здійснюється поповнення залізничного транспорту електровозами, електропоїздами, дизель-поїздами, вантажними та пасажирськими вагонами. Відсутні пасажирські вагони міжнародного сполучення, які відповідали б європейським стандартам за рівнем комфортабельності та санітарних норм.
Незважаючи на труднощі та недоліки в роботі залізничного транспорту, продовжується реформування існуючої системи управління транспортом, впроваджується ефективна і гнучка система управління, яка охопила стрімку модернізацію, впровадження економічних методів стимулювання роботи працівників, економічні методи господарювання. Програмами розвитку залізничного транспорту передбачено створення сучасної телекомунікаційної мережі та впровадження новітніх технологій, реформування системи управління галуззю тощо.
Міжнародні перевезення автомобільним транспортом
Особливе місце серед різних видів транспорту займає автомобільний. Він більш мобільний по своїй природі і менш залежить від зовнішніх факторів. До характерних ознак, позитивних якостей автомобільного транспорту належить високий рівень його маневреності, рухомості, висока швидкість руху. Доставка вантажу здійснюється від складу вантажовідправника до складу вантажоодержувача без проміжних перевантажень.
Для організації перевезень пасажирів та вантажу використовуються різноманітні транспортні засоби. До складу рухомого складу автомобільного транспорту для міжнародних перевезень входять сідельні тягачі з напівпричепом, вантажні автомобілі з причепом. Напівпричепи європейського стандарту розраховані на перевезення 33 європакетів (1200×800 мм). Типи напівпричепів: тентові, термічні (без холодильної установки), рефрижераторні (з холодильною установкою, І=-20^0), спеціалізовані для перевезень негабаритних, надтяжких та інших спеціальних вантажів, цистерни. Об’єм напівпричепів від 82 до 106 м, вантажопідйомність – від 20 до 24 т. Вантаж, який має довжину більше 6 метрів, наприклад, метал, ліс навантажується за допомогою крану через верх напівпричепа із зняттям тенту. Для розміщення в автомобілі інших вантажів використовують дерев’яні піддони. При перевезенні крихких вантажів, таких як електроніка, меблі, посуд, напівпричіп обладнують пневматичною підвіскою, яка забезпечує плавність руху і збереженість вантажу.
Кількість автомобілів в Україні щорічно зростає, що відповідає існуючому світовому досвіду збільшення загальної кількості вантажних та легкових автомобілів. Прогнозні розрахунки свідчать про те, що високі темпи зростання кількості автомобілів збережуться на майбутнє. В найбільш розвинутих країнах прогрес в автомобільному транспорті буде виражатися в якісному вдосконаленні транспортних засобів, досягненні високо екологічних та ефективних рішень, швидкій зміні моделей. Крім того, буде продовжуватися вдосконалення автошляхів, підвищення безпеки руху і т. д.
Значні зміни у системі управління роботою автомобільного транспорту були здійсненні в процесі впровадження ринкових відносин. У процесі приватизації і демонополізації транспортного процесу утворилася велика кількість приватних перевізників і малих автотранспортних підприємств, які очолили не завжди кваліфіковано підготовлені для цих цілей керівники. Виникли певні труднощі у змінах методів управління транспортним процесом. Виникла необхідність у налагодженні транспортних зв’язків національних виробників продукції з іноземними підприємствами, у формуванні нового складу матеріально-технічної бази транспорту, у вирішенні низки складних кадрових, технологічних, організаційних, комерційних, економічних, соціальних, екологічних та інших проблем.
Досвід останніх років свідчить, що автомобільний транспорт постійно збільшує обсяг перевезень пасажирів та вантажів на маршрутах міждержавного значення, що позитивно впливає на подальший розвиток міжнародних економічних зв’язків України.