Основи зовнішньоекономічної діяльності – Зінь Е. А. – 7.3. Митні документи та порядок їх оформлення

Для митного контролю та митного оформлення суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності пред’являються наступні види документів:

– оперативно-зовнішньоторговельні;

– комерційні;

– розрахункові;

– транспортні;

– страхові;

– дозвільні.

До оперативно-зовнішньоторговельних документів відносяться документи, що забезпечують виробництво експортних товарів та підготовку товару до відвантаження. До таких документів належать доручення на купівлю товару, інструкція з виготовлення, наряд на вивіз товару зі складу, таблиця фактурування, інструкція щодо умов упаковки, наряд на внутрішнє транспортування, інші внутрішні адміністративні документи.

Комерційні документи містять вартісну, якісну та кількісну характеристику товарів і транспортних засобів. До них належать зовнішньоекономічний договір (контракт), рахунок (проформа-рахунок, специфікація, рахунок-фактура, пакувальний лист, сертифікат якості тощо).

За допомогою розрахункових (платіжних) документів суб’єкт зовнішньоекономічної діяльності здійснює розрахунки за зовнішньоекономічним контрактом, перерахування сум митних та інших платежів. Такими документами є платіжні доручення, касові ордери, вексель, письмове зобов’язання, письмове підтвердження банку про внесення грошової застави, гарантійний лист, страховий поліс тощо.

До транспортних документів належать документи, які супроводжують товари і транспортні засоби, тобто документи, на підставі яких товари та транспортні засоби переміщуються через митний кордон. До таких документів відносяться товарно-транспортні накладні; Carnet TIR (книжка МДП), якщо вантаж доставляється автомобільним транспортом транзитом через декілька країн Західної Європи; свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення; документи, які застосовуються при підтвердженні витрат на доставку товарів.

Страхові документи свідчать про взаємовідносини між страховиком та застрахованим. До них відносяться: страховий поліс, страховий сертифікат, страховий лист, страхове оголошення, каверпот.

До дозвільних документів відносяться:

– документи, які опосередковують відношення між суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності та митним органом;

– документи, необхідні для переміщення товару через митний кордон.

До першої групи документів відносяться вантажні митні декларації; попереднє повідомлення; декларація-зобов’язання; облікова картка суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності; лист-узгодження; договір про декларування на договірній основі; свідоцтво на право здійснення декларування на договірній основі; кваліфікаційне свідоцтво особи, уповноваженої на декларування; сертифікат походження товару; документи контролю за доставкою вантажу; довідка-розрахунок митної вартості тощо.

Вантажна митна декларація – заява, що містить відомості про товари і транспортні засоби, мету їх переміщення через митний кордон України або про зміну митного режиму щодо цих товарів, а також інформацію, необхідну для здійснення митного контролю, митного оформлення, митної статистики, нарахування митних платежів.

Сертифікатом походження товару є документ, який використовується для підтвердження походження товару, як доказ того, що товар повністю виготовлений або підданий достатній переробці в конкретній державі. Форму сертифіката походження товару визначають умови міждержавних договорів України.

Сертифікати про походження товару видаються у разі вивезення і ввезення товару. При вивезенні товару з митної території України сертифікат про його походження видається у випадках, коли це відображено у національних правилах країни ввезення чи передбачено міжнародними договорами України.

До другої групи документів належать різного виду дозволи органів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (табл. 7.2).

Таблиця 7.2

Види дозволів державних органів України, що вимагаються при митному контролі товарів

Органи державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності

Види дозволів

1

2

Міністерство аграрної промисловості

Ветеринарний сертифікат. Узгодження на ввезення ветеринарних препаратів. Узгодження на ввезення засобів захисту рослин.

Міністерство внутрішніх справ

Дозвіл на ввезення газової, мисливської, спортивної зброї

Міністерство екології

Дозвіл на право ввезення відходів. Дозвіл на ввезення сільськогосподарської продукції. Дозвіл на ввезення (вивезення) підконтрольної продукції.

Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції

Ліцензія на імпорт. Ліцензія на експорт. Разова (індивідуальна) ліцензія на здійснення зовнішньоекономічної операції.

Міністерство охорони здоров’я

Дозвіл по наркотиках. Санітарно-гігієнічний висновок. Дозвіл комісії по новій медичній техніці.

Міністерство фінансів

Висновок гомологічного центру. Ліцензія на ввезення цінних паперів.

Національний банк

Ліцензія на ввезення (вивезення) валюти

Державна служба з карантину рослин

Фітосанітарний сертифікат.

Продовження табл. 7.2.

1

2

Держкомітет з експортного контролю

Дозвіл.

Держкоммедбіопром

Узгодження на ввезення косметичних препаратів. Узгодження на ввезення засобів гігієни. Узгодження на ввезення фармацевтичних препаратів.

Держкомтаємниць

Висновок (дозвіл)

Держстандарт

Сертифікат відповідності. Свідоцтво про визнання. Експортний висновок про вивезення відходів і металобрухту.

Держхлібінспекція

Сертифікат якості.

Комітет по контролю за наркотиками

Сертифікат комітету.

Служба безпеки України

Ліцензія на право реалізації спеціальних технічних засобів негласного контролю.

За необхідності в цій групі документів представляються також довідка про декларування валютних цінностей; дозвільні документи Міністерства культури та Укрчастотнагляду, погодження на експорт спирту через авіаційні пункти пропуску; висновок експертизи з енергозбереження тощо.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Основи зовнішньоекономічної діяльності – Зінь Е. А. – 7.3. Митні документи та порядок їх оформлення