Основи ринкової економіки України – Селезньов В. В. – 3.3.6. Об’єднання підприємств

Підприємства мають право на добровільних засадах об’єднувати свою виробничу, наукову, комерційну та інші види діяльності, якщо тільки це не суперечить антимонопольному законодавству.

Підприємства в Україні відповідно до законодавства можуть об’єднуватися в асоціації, корпорації, консорціуми, концерни та інші об’єднання, передбачені законом.

Асоціація – договірне об’єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об’єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об’єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. У статуті асоціації повинно бути зазначено, що вона є господарською асоціацією. Асоціація не має права втручатися у господарську діяльність підприємств – учасників асоціації. За рішенням учасників асоціація може бути уповноважена представляти їх інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями.

Корпорацією визнається договірне об’єднання, створене на основі поєднання виробничих, наукових і комерційних інтересів підприємств, що об’єдналися, з делегуванням ними окремих повноважень централізованого регулювання діяльності кожного з учасників органам управління корпорації.

Консорціум – тимчасове статутне об’єднання підприємств для досягнення його учасниками певної спільної господарської мети (реалізації цільових програм, науково-технічних, будівельних проектів тощо). Консорціум використовує кошти, якими його наділяють учасники, централізовані ресурси, виділені на фінансування відповідної програми, а також кошти, що надходять з інших джерел, в порядку, визначеному його статутом. У разі досягнення мети його створення консорціум припиняє свою діяльність.

Концерном визнається статутне об’єднання підприємств, а також інших організацій, на основі їх фінансової залежності від одного або групи учасників об’єднання, з централізацією функцій науково-технічного і виробничого розвитку, інвестиційної, фінансової, зовнішньоекономічної та іншої діяльності. Учасники концерну наділяють його частиною своїх повноважень, у тому числі правом представляти їх інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями. Учасники концерну не можуть бути одночасно учасниками іншого концерну.

Об’єднання підприємств утворюються на невизначений строк або як тимчасові об’єднання і діють на основі договору або статуту, що затверджується їх засновниками або учасниками. Підприємства, що входять до складу об’єднань, зберігають права юридичної особи і мають право виходу з його складу зі збереженням взаємних зобов’язань і укладених договорів з іншими підприємствами й організаціями.

Об’єднання є юридичною особою, може мати самостійний і зведений баланси, розрахунковий та інші рахунки в банках, печатки зі своїм найменуванням.

На Заході існують також такі монополістичні форми об’єднань, як картель, синдикат і трест. Картель (англ. cartel) – об’єднання низки підприємств однієї галузі, що не ліквідує їхню виробничу і збутову самостійність, але передбачає узгодження між ними низки важливих питань – ціни, обсягу виробництва, поділу ринків збуту тощо. Синдикат (лат. syndicatus від syndicare – розглядати, перевіряти) – об’єднання підприємств однієї галузі за умови збереження їх виробничої самостійності, але ліквідації збутової. Синдикат бере на себе здійснення всієї торговельної діяльності (встановлення цін, збут продукції тощо). Трест (англ. trust) – об’єднання власності й управління низки підприємств однієї або кількох галузей з повною ліквідацією їх самостійності як у збутовому, так і у виробничому відношенні. Трест не тільки реалізує продукцію, а й цілком розпоряджається підприємствами, що ввійшли до його складу.

Підприємство може бути учасником промислово-фінансової групи (або транснаціональної промислово-фінансової групи, якщо до складу групи входять вітчизняні та іноземні юридичні особи).

Промислово-фінансова група є об’єднанням, яке створюється за рішенням Кабінету Міністрів України на певний строк з метою реалізації державних програм розвитку пріоритетних галузей виробництва і структурної перебудови економіки України, включаючи програми згідно з міжнародними договорами України, а також з метою виробництва кінцевої продукції.

До складу промислово-фінансової групи можуть входити промислові та інші підприємства, наукові і проектні установи, інші установи й організації усіх форм власності. У складі промислово-фінансової групи визначається головне підприємство, яке має виключне право діяти від імені промислово-фінансової групи як учасника господарських відносин.

Промислово-фінансова група не є юридичною особою і не підлягає державній реєстрації як суб’єкт господарювання.

Підприємства можуть об’єднувати і координувати свою діяльність без створення юридичної особи також на основі договору про спільну діяльність. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об’єднання вкладів учасників – просте товариство – або без об’єднання вкладів учасників. При цьому один з учасників спільної діяльності відкриває окремий рахунок у банку, на якому ведеться облік результатів спільної діяльності і за її результатами провадяться розрахунки з бюджетом і розподіляється отриманий прибуток.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Основи ринкової економіки України – Селезньов В. В. – 3.3.6. Об’єднання підприємств