Основи держави і права України – Ортинський В. Л. – 10.4. Правові засади бюджетного процесу в Україні

Відносини, які виникають щодо бюджетного процесу, регулюються Бюджетним кодексом України, ухваленим Верховною Радою України 21 червня 2001 р. Державний бюджет затверджується Верховною Радою України шляхом прийняття Закону України про Державний бюджет на відповідний рік. Місцеві ж бюджети затверджуються рішенням відповідних місцевих рад. Ці акти мають тимчасовий характер, оскільки чинні протягом одного бюджетного року, який триває з 1 січня до 31 грудня того ж року.

Бюджетний процес – це регламентована нормами права діяльність державних органів щодо складання проекту бюджету, його розгляду, затвердження бюджету, виконання бюджету, а також складання, розгляду і затвердження звіту про його виконання. Поняття бюджетного процесу, по суті, охоплює стадії бюджетного процесу. Ці стадії проходять усі бюджети, що складають бюджетну систему України: державний бюджет, республіканський бюджет Автономної Республіки Крим, місцеві бюджети. І скільки існує бюджетів, стільки існують і ці стадії – вони повторюються кожного бюджетного року. Проте не можна ототожнювати бюджетний процес із законодавчим процесом з приводу ухвалення Закону про Державний бюджет. Бюджетний процес не завершується із прийняттям закону, оскільки власне бюджет, як і акт про бюджет, необхідно ще й виконати. Саме виконання бюджету є центральною стадією бюджетного процесу, під час якого відбувається реалізація правових норм закону.

10.5. Основи правового регулювання державних доходів в Україні

Необхідно розрізняти поняття “державні доходи” і “фінансові ресурси” держави. Фінансові ресурси держави – поняття більш широке, а державні доходи є елементом, складовою фінансових ресурсів держави. Державні доходи – це грошові кошти та інші цінності, що надходять до держави і переходять у її власність без будь-яких умов і обов’язків стосовно інших осіб. Усі передбачені законодавством доходи за соціально-економічною ознакою поділяють на доходи від підприємств та інших організацій різних форм власності; державного майна; доходи від зовнішньоекономічної діяльності; надходження від особистих доходів громадян. Кожне з цих груп являє собою сукупність окремих видів платежів та надходжень. Серед них основна роль належить податкам, які стягуються з юридичних і ({язичних осіб.

Державні доходи – це грошові відносини з приводу розподілу вартості валового внутрішнього продукту, це частина внутрішнього валового продукту, що використовується державою для здійснення своїх функцій.

Перелік бюджетних доходів (надходжень) до Державного та місцевого бюджетів визначено у Бюджетному кодексі України, а безпосередньо механізми їх мобілізації та використання визначено відповідно в інших законах.

Класифікаційна характеристика державних доходів:

1. За джерелами утворення:

– податки, внески, рентні платежі;

– окремі види платежів (за користування природними ресурсами, відрахування на будівництво та ремонт автодоріг);

– державне мито, мито, митні збори, інші збори.

2. За методом формування:

– обов’язкові – податки, збори, обов’язкові платежі. Ст. 14 Закону “Про систему оподаткування” дає вичерпний перелік обов’язкових платежів;

– добровільні надходження – надходження від операцій з державного кредиту; гранти, дарунки тощо.

3. За умовами їх збору і використання:

– зворотні (державний кредит);

– безповоротні (податки);

– безвідплатні (платежі до бюджету чи централізовані фонди);

– компенсаційні (мито чи митні збори як плата за послуги держави).

4. За порядком використання:

– загальні – податок не має цільового використання;

– цільові – внески чи платежі до цільових позабюджетних фондів.

5. За способом акумуляції коштів державних доходів:

– централізовані доходи – залишаються у розпорядженні держави і скеровуються на формування централізованих фондів (державного і місцевого рівнів). Вони формуються, зазвичай, за рахунок податкових надходжень;

– децентралізовані доходи – надходять у розпорядження окремих державних підприємств, установ, організацій, що функціонують за рахунок їх доходів і використовуються згідно з фінансовими планами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Основи держави і права України – Ортинський В. Л. – 10.4. Правові засади бюджетного процесу в Україні