Організація торгівлі – Апопій В. В. – Правила продажу товарів у розстрочку

Суть продажу товарів у розстрочку

В умовах низьких грошових доходів населення надзвичайно важливе значення має розширення продажу товарів у розстрочку. Дана форма торгівлі надзвичайно популярна в усіх країнах світу. Разом з тим у нашій державі вона сьогодні застосовується обмежено.

Орієнтовний перелік товарів, що рекомендуються для продажу у розстрочку:

– Телерадіоапаратура побутова

– Електропобутові товари

– Швейні машини

– Музичні інструменти

– Кінофотоапаратура

– Меблі

– Товари для новонароджених

– Дитячі коляски

– Садові будинки

– Стандартні будинки з комплектами деталей до них

– Будівельні матеріали

– Сантехнічні товари

– Тканини

– Одяг

– Взуття

– Килимові вироби

– Тюлегардинні вироби

– Вироби із кришталю, фарфору, фаянсу

– Хутряні вироби

– Транспортні засоби

– Технічні засоби та устаткування, що використовуються в особистих та фермерських (селянських) господарствах

– Газові плити

– Персональні комп’ютери

– Побутові прилади обліку споживання енергетичних ресурсів

Згідно з Правилами торгівлі у розстрочку продаж товарів з розстроченням платежу відповідно орієнтовного переліку проводиться на підприємствах всіх форм власності відповідно до статутів цих підприємств.

Продаж товарів у розстрочку громадянам проводиться на торгових підприємствах населених пунктів, де вони постійно проживають, незалежно від місцезнаходження підприємства, яке нараховує їм заробітну плату.

Відносини сторін при продажу товарів на виплат регулюються договором купівлі-продажу товарів у розстрочку, відповідно до якого суб’єкт господарювання зобов’язується передати обумовлений договором товар, а покупець – провести розрахунки за товар у строки і розмірах, передбачених договором.

Правила продажу товарів у розстрочку

Продаж товарів у розстрочку і сплата внесків проводиться за цінами, що діють на день продажу. Наступна зміна цін на товари, аналогічні проданим в розстрочку, не тягне за собою перерахунку.

Передача покупцеві товару, що продається у розстрочку, здійснюється при оплаті не менше 25 % їхньої вартості, а товарів за ціною понад 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – не менш як 50 %.

Решта вартості товарів сплачується покупцем у строк від 6 до 12 місяців, а товарів за ціною понад 50 неоподатковуваних мінімумів доходів – у строк до 2 років. Під час купівлі у розстрочку транспортних засобів вітчизняного виробництва сума кредиту може бути погашена у строк до 5 років.

Разом з тим сума кредиту, що надається, не повинна перевищувати 3-місячної заробітну плату (стипендії, пенсії, заробітку) в разі розстрочення платежу на 6 місяців; 6-місячиу – в разі розстрочення на 12 місяців – і 12-місячну – на 2 роки.

У разі, коли вартість товару перевищує граничну суму кредиту, різниця між вартістю товару та сумою кредиту повинна бути сплачена покупцем при отриманні товару.

На покриття витрат, пов’язаних з організацією продажу товарів у кредит, суб’єкт господарювання справляє проценти від суми наданого кредиту. Ставки процентів визначаються згідно з Законом “Про оподаткування прибутку підприємств” і в разі змін ставок за банківські кредити не перераховуються. Відсотки за кредит розраховуються за кожний місяць із застосуванням 1/12 річного розміру відсотків від фактичного кредиту, яким покупець користувався в місяці, за який сплачується черговий внесок.

Під час укладення договору покупець подає паспорт і довідку для придбання товарів у розстрочку з місця роботи (навчання). Довідки видаються адміністрацією підприємства лише тим особам, які пропрацювали не менше 3 місяців. Працівникам може видаватися лише одна довідка. Наступна довідка може бути видана лише після повного розрахунку за товари, продані за раніше одержаною довідкою.

Договір купівлі-продажу товарів у розстрочку складається у 3 примірниках, один з яких залишається в магазині, другий – видасться на руки покупцеві, третій – надсилається підприємству, що видало довідку, для здійснення розрахунків. Розрахунки проводяться один раз у місяць відрахуванням із заробітної плати (стипендії) суми чергового платежу в строки і в розмірах, передбачених договором.

Якщо погашення кредиту йде способом внесення грошей у касу підприємства (студенти, пенсіонери, учні), то договір складається в 2 примірниках.

Покупці транспортних засобів вносять черговий платіж у сумі, визначеній згідно з договором купівлі-продажу товару на виплат, та помноженій на коефіцієнт зміни курсу національної грошової одиниці, який визначається як відношення офіційного курсу цієї одиниці на момент чергового платежу до її офіційного курсу на момент укладення договору.

За несвоєчасне внесення покупцем чергових платежів за придбані товари в кредит стягується пеня.

У разі звільнення працівника, який не оплатив вартість товару, проданого в кредит, адміністрація зобов’язана утримати з нього всю заборгованість, що залишилася, за товар.

Якщо за звільненим працівником залишається заборгованість, підприємство зобов’язане в 5-денний строк надіслати суб’єкту господарювання 3-й примірник договору.

У разі прострочення сплати покупцем трьох чергових платежів вся сума заборгованості та відповідна пеня стягуються у примусовому порядку незалежно від настання строку чергових платежів. Стягаються ці суми через отримання виконавчого напису нотаріальної контори або за рішенням суду.

При продажу товарів у розстрочку у звіт про роздрібний товарообіг включається повна вартість товару і, відповідно, сплачуються всі податки з повної вартості проданих на виплат товарів. Це до певної міри стримує зацікавленість торгівельних підприємств у збільшенні продажу товарів у розстрочку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Організація торгівлі – Апопій В. В. – Правила продажу товарів у розстрочку