Організація обслуговування у закладах ресторанного господарства – Архіпов В. В. – 3.3. Характеристика скляного, кришталевого та мірного посуду

У ресторанах для сервірування столу використовують кришталевий і скляний посуд для винно-горілчаних виробів та різних напоїв. Скляний посуд виробляється із скломаси, що отримується шляхом плавлення кварцевого піску в суміші з лужними та іншими основними оксидами. Скляні вироби виготовляються методом пресування, видування та лиття. Широко застосовується сьогодні кольоровий скляний посуд, при виготовленні якого в скломасу додають фарбувальні речовини – люстрин, кобальт і тін. Скляний посуд дешевший за кришталь і тому рекомендується при повсякденному обслуговуванні.

Для урочистих прийомів та банкетів використовується Кришталевий посуд. Для його виробництва використовують кращі сорти скла, додаючи в скломасу свинець або срібло. Кришталевий посуд відрізняється високою прозорістю, грою світла, що відбивається в гранях, і дзвоном. Існують різні види обробки кришталю: гравіюванням – неглибокий малюнок, якість кришталю характеризується діамантовими гранями; простий ромбоподібний малюнок – чотири діамантові грані; складний – з дрібною сіткою граней.

Випускають скляний посуд у великому асортименті. Він служить для подачі різних видів холодних солодких страв та напоїв. Ємність келихів та чарок залежить від типу напою – чим він міцніший, тим меншою має

Бути ємність чарки.

Чарка (25 см3) призначена для подачі лікеру, може використовуватися для подачі коньяку за відсутності коньячних чарок.

Чарка коньячна – Типу тюльпан, розширена донизу і звужена зверху,

В неї наливають не більше 25 см3.

Чарка (50 см3) призначена для подачі горілки, настоянок, наливок.

Чарка модерна (75 см3) – для кріплених і десертних вин: портвейну, мадери, хересу, мускату, кагору і т. ін.

Чарка рейнвейна (100 см3), звичайний колір – ясно-зелений, золотаво-зелений, але може бути й кобальтового (синього); використовується для білого столового вина (сухого і напівсухого).

Чарка лафітна (125 см3) служить для подачі червоних столових вин (мукузані, сапераві, бордо і т. ін.).

Келихи (125-150 см3) використовують для шампанського та ігристих вин; келихи можуть бути конічними, циліндровими або креманчатої форми; найбільш зручними є келихи креманчатої форми у вигляді ваз, із яких швидше виділяється вуглекислий газ; з них приємніше і зручніше пити.

Фужери Місткістю 200-250 см3 застосовують для безалкогольних на-‘ поїв (фруктових і мінеральних вод) та пива.

Пивні кухлі Різної ємності (150,500 і 1000 см3) використовують у пивних барах.

Склянки чайні (250 см3) – для чаю, кави з молоком, какао і холодних напоїв.

Склянки конічні високі з потовщеним дном Місткістю 250-ЗООсм3 використовують для подачі коктейлів, кави глясе. Висота стаканів 160-170 мм.

Склянки конічні з потовщеним дном Місткістю до 200 см3 служать для подачі напоїв з льодом та мінеральної води.

Склянки конічні Місткістю 125 см3 застосовують для подачі соків.

Креманки Діаметром 90 мм призначені для подачі свіжих ягід, фруктів у сиропі, фруктових салатів та жельованих солодких страв (желе, мусів).

Глечики з кришками (ємністю до 2 л) – для води, квасу, соків.

Салатники із потовщеного скла Призначені для подачі салатів овочевих, натуральних овочів.

Вази (крюшонниці) Ємністю 2,5-3 л – для приготування і подачі крюшону; їх випускають в комплекті з 10-ма келихами і розливальною ложкою на кришталевому підносі.

Спеціальне пристосування (жом) – Для приготування натуральних соків із лимона та апельсина.

Вази з круглою чашею Діаметром 200-240 мм на ніжці (високій або низькій} та без ніжки (типу тури) використовують для подачі фруктів.

Ваза плато з плоскою поверхнею – для подачі тістечок та тортів.

Вази для квітів Можуть бути високими (10-15 см) або низькими. Використовують також низькі широкі вази, на дно яких кладуть наколки для квітів.

Блюдця – розетки діаметром 90-100 мм – для варення, джему, меду.

Попільнички Можуть бути скляні і кришталеві.

Набори для спецій і приправ (солі, перцю, гірчиці) з металевими кришками на металевій підставці.

Флакони для оцту, рослинної олії з притертою пробкою Можуть мати різну форму.

Мірний посуд із пресованого скла Застосовується в барах і буфетах для відмірювання порцій напоїв. До нього відносяться мензурки ємністю 100 та 200 мл. Мірний посуд повинен мати клеймо Держстандарту.

Організація обслуговування у закладах ресторанного господарства   Архіпов В. В.   3.3. Характеристика скляного, кришталевого та мірного посуду

Рис 20. Скляний і кришталевий посуд: 1 – чарка для лікеру у формі кубка; 2 – келих для хересу (75 см3); З – келих для шампанського у формі кубка; 4 – фужер для мінеральної води; 5 – келих для пива у формі тюльпана; 6 – келих для рожевого вина; 7-келих для бургундського; 8 – Келих для червоного вина; 9 – чарка лафітна для червоного столового вина (100-125 см3); 10 – чарка для білого столового вина (75-100 см3); 11- чарка рейнвейна для білого вина (ясно-зеленого кольору); 12 – келих для десертного вина (75-100 см3); 13 – чарка коньячна у вигляді усіченого конуса; 14 – склянка для віскі (300 см3); 15 – с клямка-стопка для міцних напоїв; 16 – Склянка тумблер для коктейлів; 17 – келих для шампанського у формі чаші; 18 – чарка для лікеру у формі чаші; 19 – Чарка для коктейля однопорційна; 20 – чарка для коктейля двопорційна: 21 – келих для грогу; 22 – келих для чаю

І пуншу у формі чашки


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Організація обслуговування у закладах ресторанного господарства – Архіпов В. В. – 3.3. Характеристика скляного, кришталевого та мірного посуду