Організація і методика економічного аналізу – Косова Т. Д. – Тема 11. Узагальнення результатів аналізу господарської діяльності
Тема 11. Узагальнення результатів аналізу господарської діяльності
ЗМІСТ
11.1. Методи узагальнення результатів аналізу господарської діяльності підприємства.
11.2. Поняття, принципи організації пошуку і підрахунку господарських резервів.
11.3. Методика підрахунку і обгрунтування господарських резервів.
11.4. Оформлення результатів аналізу господарської діяльності.
11.5. Технологія прийняття управлінських рішень за результатами проведеного аналізу.
11.1. Методи узагальнення результатів аналізу господарської діяльності підприємства
Методи узагальнення результатів аналізу господарської діяльності підприємства – це методи реалізації об’єктивних законів, властивих даному процесу (законів мислення, економічних законів в економічній сфері, законів, що визначають взаємозв’язки засобів праці й організації діяльності ОПР з людьми як елементами цієї організації з урахуванням соціально-психологічних відносин тощо).
Методи узагальнення результатів аналізу господарської діяльності підприємства, як правило, використовують комплексно. Це визначається наявністю формальних і неформальних факторів, що формують ситуацію. Ці фактори необхідно враховувати при формуванні пояснювальної записки.
Для вирішення завдання узагальнення результатів аналізу господарської діяльності підприємства можна використовувати такі критерії:
– практична застосовність методу (визначається умовами і можливостями, що характеризують його застосування);
– збалансованість методів (тобто на різних етапах узагальнення визначаються взаємозалежні методи);
– економічність (вартість) використання методу (характеризує витрати ресурсів досягнення поставлених цілей. У цій області також можуть бути істотні обмеження, які повинні враховуватися при виборі конкретного методу).
Історично склались дві групи методів узагальнення результатів аналізу діяльності підприємства: традиційні й математичні.
До традиційних відносяться: метод абсолютних, відносних і середніх величин, порівняння, групування, індексний, ланцюгових підстановок, графічний, балансовий, логарифмічний, інтегральний та ін.
Узагальнення результатів економічного аналізу математичними методами сприяє більш повному врахуванню впливу факторів на результати діяльності і підвищенню рівня обчислень.
Теорія і практика економічного аналізу спонукала до розробки і використання різних методів і прийомів узагальнення його результатів, а саме багатопланових аналітичних методів та прийомів до яких відносяться:
Аналіз Парето. Метод названий на честь італійського економіста, який визначив, що відносно невелика кількість факторів (20%) викликає великий відсоток (80%) усіх випадків скарг, дефектів, проблем і т. п. Якщо класифікувати усі випадки за ступенем важливості й зосередитися на вирішенні істотних задач, менш важливі залишаючи осторонь, підвищується результативність.
Визначення еталона (бенчмаркінг). Метод припускає оцінку визначеної діяльності стосовно еталона у своїй чи якій-небудь іншій організації. Ціль методу – встановлення стандарту, за яким оцінюється діяльність організації і приймається рішення по моделі для навчання методам удосконалювання. Метод базується на законі впливу соціальних норм. Як тільки встановлюється стандарт, метою людини стає наближення до нього.
Причинно-наслідкові діаграми. Цей метод пропонує структурований підхід до узагальнення результатів. Метод розробив японський професор К. Ішикава для обліку великої кількості факторів, що впливають на якість обслуговування, процес виробництва і т. п. Діаграми допомагають у вирішенні проблеми, створюючи декілька пластів категорій (факторів), що сприяють виявленню складових цієї проблеми. Метод часто використовується після “мозкової атаки” для організації отриманих ідей.
Метод морфологічного аналізу. Застосовується індивідуальний і в групі, заснований на комбінаториці – систематичному дослідженні та узагальненні всіх теоретично можливих варіантів, що виходять із закономірностей будівлі (морфології) аналізованого об’єкта. Аналіз і наступний синтез охоплюють як відомі, так і нові незвичайні варіанти, які при простому розгляді могли бути упущені. Ідея полягає в переміщенні отриманої комбінації в предметну область, далеку від тієї, що знаходиться на поверхні.
SWOT-аналіз. За допомогою SWOT – аналізу оцінюють поточне становище фірми. Він дозволяє інтегрувати оцінку внутрішньо організаційного потенціалу і виявити фактори зовнішнього середовища. Це необхідно для прийняття стратегічних рішень (по коригуванню цілей і зміні місії) організації на основі врахування її сильних і слабких сторін.
Функціонально-вартісний аналіз (ФВА). Це метод техніко-економічного дослідження функцій управлінського персоналу організації, спрямований на зниження витрат на керування і досягнення найкращих виробничо-комерційних результатів шляхом вибору найбільш ефективних засобів управління.
Метод аналізу ієрархій. Іноді метод, розроблений Т. Сааті, називають “процесом аналітичної ієрархії”, “аналітичним ієрархічним методом” тощо. На думку автора цього методу, такий підхід до вирішення багатокритеріальних задач у складній обстановці з ієрархічними структурами, що включають як відчутні, так і невловимі фактори, здається більш обгрунтованим, ніж підхід, заснований на лінійній логіці. Метод є замкнутою логічною конструкцією, що забезпечує за допомогою простих правил аналіз складних проблем у всій їхній розмаїтості і приводить до найкращого результату.
Важливою задачею економічного аналізу є систематизація його результатів, однією з форм якої є аналітичні таблиці.
Правильно побудована таблиця полегшує засвоєння результатів роботи, дозволяє зробити ті або інші висновки, установити закономірності. Таблична форма подання матеріалу в багатьох випадках дає можливість досягти більш економного викладання, підвищує довідкові гідності роботи. Таблиця, як і формула, іноді дає спеціалісту більше, чим декілька сторінок тексту. З формальної сторони таблиця являє собою такий засіб подачі інформації, при якому цифровий і текстовий матеріал групується в колонки обмежені одна від іншої вертикальними і горизонтальними лінійками.
У таблиці є Підмет і присудок. Підметом таблиці є об’єкт вивчення, Присудком – показники, що характеризують досліджуваний об’єкт.
У залежності від побудови підмета розрізняють три види таблиць: прості, групові і комбінаційні.
Проста таблиця в підметі містить перелік одиниць сукупності без їхньої систематизації.
Групова таблиця в підметі містить групи одиниць досліджуваної сукупності, утворені по одній ознаці. Наприклад, угруповання магазинів торгу по виконанню плану товарообігу.
Комбінаційна таблиця в підметі містить групи по двох і більше угрупованим ознакам, що знаходяться у визначеному сполучені. Наприклад, угруповання магазинів по двох ознаках – рівню виконання плану товарообігу і методам продажу товарів.
При упорядкуванні таблиць необхідно дотримуватись наступних вимог:
– віддавати перевагу таблицям порівняно невеличким, тому що їх легше читати і аналізувати;
– у заголовку відособленої таблиці коротко формулювати основний зміст зведення з указівкою території і часу, до яких відносяться аналітичні дані;
– чітко і правильно записувати заголовки підмету і присудка таблиці;
– показувати одиниці виміру всіх найменувань показників;
– при необхідності нумерувати рядки і графи таблиці, щоб уникнути повторень при викладі висновків.
В окремих випадках, із метою наочного відображення результатів аналізу, замість аналітичних таблиць застосовують графіки (діаграми). їхнє використання найбільш раціонально при побудові зв’язків між окремими показниками роботи підприємства в динаміці, якщо їхня кількість обмежена. Наприклад, графіки ритмічності виробництва, співвідношення росту товарної продукції, продуктивності праці і чисельності робітників тощо.
Подальше узагальнення результатів аналізу полягає в об’єднанні аналітичних таблиць і графіків у послідовності, обумовленої порядком ведення аналізу, із включенням установлених взаємозв’язків, впливів чинників і причин, резервів, із висновками по досліджуваних ділянках роботи і заходами що намічаються. Таке узагальнення найбільш доцільно у формі аналітичної інформації, що відрізняється від джерел аналізу стислістю і комплексним характером змісту, що дозволяє використовувати її безпосередньо в управлінні виробництвом для прийняття необхідних рішень.
Форма узагальнення результатів різноманітна в залежності від місця ведення (ділянка, цех, підприємство), звітного періоду і цілей аналізу. Результати щоденного аналізу роботи цехів (ділянок) узагальнюються найбільш спрощено у формі паспорту – звіту, оперативних відділів за кожну декаду – у формі звітних записок.