Організація і методика економічного аналізу – Косова Т. Д. – ПЕРЕДМОВА
У сучасних умовах зростає значення економічного аналізу як функції управління. Економічна криза вимагає від вітчизняних підприємств формування нових підходів до системи управління взагалі та антикризового зокрема. Негативний вплив зовнішнього середовища, зростання ролі економічної інформації вимагають відповідних змін в управлінні підприємством щодо удосконалення аналітичної підсистеми з метою пошуку резервів покращення фінансових результатів і стабілізації фінансового стану. Однією з найпоширеніших причин кризового стану підприємств є низька якість аналітичної роботи, неспроможність персоналу узагальнити результати аналізу при прийнятті управлінських рішень. У цих умовах підготовка навчального посібника є своєчасною, оскільки він містить нові підходи до організації та інформаційного забезпечення економічного аналізу на підприємстві, сучасні методики його проведення і реалізації результатів на практиці. Значна увага приділена проблемам аналізу фінансових результатів і фінансового стану, аналізу інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності. Це винятково важливо для антикризового фінансового управління, модернізації операційної діяльності на інноваційній основі, пошуку нових ринків збуту продукції (товарів, робіт, послуг), у т. ч. за кордон.
Навчальний посібник, який ви тримаєте у руках, відповідає вимогам часу та враховує останні зміни у стандартах бухгалтерського обліку, фінансової і статистичної звітності, нормативно-правових актів тощо. Його написання є результатом критичної переробки та узагальнення положень змісту існуючих навчальних посібників з напряму організації і методичних основ економічного аналізу, статистичної інформації та періодичної літератури. При написанні навчального посібника використано результати дисертаційних робіт авторів із проблем організації та методики економічного аналізу, кращі досягнення наукової школи кафедри контролю і аналізу господарської діяльності Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Бара-новського.
Навчальний посібник враховує специфіку кредитно-модульної системи організації навчального процесу. Студентам пропонуються до вивчення наступні модулі:
Змістовий модуль 1. Організаційно-інформаційне забезпечення економічного аналізу.
Змістовий модуль 2. Аналіз фінансових результатів і рентабельності підприємства.
Змістовий модуль 3. Аналіз фінансового стану підприємства.
Змістовий модуль 4. Узагальнення результатів аналізу звичайної діяльності підприємства.
Структура і зміст навчального посібника відповідає програмі начальної дисципліни (модулю) “Організація і методика економічного аналізу”, яка є нормативною для навчального плану підготовки бакалавру з напряму 6.030509 “Облік і аудит”.
Для кращого сприйняття термінологічного матеріалу студентам запропоновано глосарій, для спрощення пошуку необхідного матеріалу – предметний покажчик. Формуванню практичних навичок проведення економічного аналізу запропоновано наскрізний приклад аналізу фінансових результатів і фінансового стану. Для кращого сприйняття формалізованих методик економічного аналізу у навчальному посібнику запропоновано чисельні приклади.
У додатку наведено фінансову звітність ЗАТ “Продмаш”, на матеріалах якої у тексті проведено розрахунки.
Для самоперевірки знань студентам після кожної теми пропонуються контрольні запитання, для поглиблення знань і індивідуальної роботи – тематика доповідей.
Для кращого засвоєння матеріалу наведено тестові завдання, які роблять процес вивчення дисципліни активним. Студентам пропонуються запитання, на які є лише одна вірна відповідь.
Практичні завдання сприятимуть формування досвіду проведення прикладних аналітичних досліджень.
Рекомендований студентам список літератури містить значний перелік останніх нормативно-правових актів та статей із науково-практичних видань. Ця інформація дозволить студентам поглиблено вивчити найбільше цікаві для них питання.