Організація і методика економічного аналізу – Косова Т. Д. – 1.4. Організація аналітичної роботи на підприємстві
Організація аналітичної роботи на підприємстві включає:
– розробку загальних засад і порядку проведення аналізу;
– планування роботи в цілому, окремих її робіт та етапів;
– матеріальне, науково-методичне та кадрове забезпечення;
– загальне керівництво;
– прийом виконаних аналітичних робіт, порядок їх оформлення;
– контроль за реалізацією на практиці розроблених заходів із метою поліпшення діяльності підприємства.
Аналітична робота підприємства розпочинається з планування. Розрізняють Загальний план аналітичної роботи на підприємстві та план (програму) конкретних аналітичних робіт. Загальний план роботи складається на рік із розбивкою за кварталами. У плані зазначаються розділи основної діяльності та об’єкти, що мають вивчатися, періодичність і терміни проведення робіт, відповідальні технічні виконавці, технічні засоби та джерела інформації, потрібні для здійснення аналізу.
У Планах окремих робіт, які складаються відповідно до загального плану аналітичної роботи, передбачаються об’єкти етапи аналізу, терміни виконання й завдання робіт тощо.
Організація проведення окремих аналітичних робіт включають такі питання:
– призначення керівника роботи;
– підбір кваліфікованих виконавців;
– складання плану роботи;
– забезпечення необхідним інструктивним матеріалом, технічними та іншими засобами;
– контроль роботи та реалізація пропозицій аналітиків тощо. Аналітичні роботи можуть проводитися:
– працівниками підприємства для потреб управлінської діяльності. Аналіз проводять економічні підрозділи підприємства, але до виконання аналітичних робіт залучаються також працівники технічних, технологічних, маркетингових та інших служб;
– зовнішніми суб’єктами як для потреб управлінської діяльності підприємства (аудиторами, працівниками банків та наукових установ), так і для потреб органів галузевого і державного управління (відомчими ревізорами, податковими органами, органами контрольно-ревізійної служби) тощо.
Програмою аналізу може виступати розгорнутий та деталізований перелік питань, які передбачено вивчати, а також комплект таблиць, обов’язковий до опрацювання під час аналізу. Аналітичні табл. дають змогу визначити та оцінити ступінь відхилення фактичних даних, тобто результати роботи від заданих заздалегідь величин (кошторису, норми, плану тощо). В окремих випадках розробку та монтаж аналітичних таблиць доцільно здійснювати з урахуванням майбутнього використання їх не лише для аналітичної роботи, а й як ілюстративного матеріалу до висновків та пропозицій. Тому форма і зміст аналітичних таблиць мають відповідати вимогам повноти відображення, правильному групуванню показників та іншим вимогам до інформації.
Старанне складання програми аналізу забезпечує необхідну глибину і повноту проведення аналітичного дослідження. Визначаючи зміст аналітичної роботи і терміни її проведення, треба враховувати наявність готового матеріалу для аналізу, трудомісткість збору й опрацювання іншої інформації і, нарешті, час, який потрібний для виконання окремих етапів робіт.
Форми результативної аналітичної інформації формуються на заключному етапі аналітичного процесу. Залежно від мети і місця проведення аналізу результати оформлюють у різних носіях. Основні форми, за допомогою яких оформлюють Результати аналітичної роботи, такі:
– текстові описового характеру – аналітичні записки, висновки, доповідні записки, звіти;
– безтекстові – таблиці, графіки, діаграми тощо.
Якщо аналіз здійснюється сторонніми організаціями або особами, то такий результат оформлюють у вигляді висновку.
Результати аналізу, який здійснюють підприємства, можуть оформлятися по-різному, що залежить від багатьох факторів: часу, обсягу тощо. За відносно короткий час – день, зміну, декаду – результати аналізу оформлюють у звітах-рапортах, аналітичних записках; за більш тривалий час – у пояснювальній записці.
Результати аналізу роботи окремих служб – постачання, маркетингу – оформлюють за відносно тривалий час – місяць, квартал. Основною формою узагальнення результатів аналізу є аналітична записка, де відображують характеристики стану ресурсів, причини порушень, а також вжиті щодо відповідних порушень (недоліків) заходи.
Аналітична записка містить:
– загальні дані про об’єкт, який аналізують;
– характеристику виконання програми доручень, плану, договору;
– характеристику відхилень, які було виявлено, та вплив окремих факторів на показники, висновки, пропозиції.
Розділ “Загальні дані” містить відомості про назву підприємства, його структурні підрозділи, основні види продукції, яку випускає підприємство, тощо. Якщо результати аналізу у майбутньому використовуватимуться за межами підприємства, то додають деякі дані про майбутній розвиток. Щоразу вказують на час, за який зроблено аналіз, які питання було розглянуто, основні результати.
У розділі, що характеризує виконання роботи, відображують дані про ступінь виконання, відхилення від завдань, темпи зростання і приросту за відповідний період порівняно з минулими періодами. Обов’язково аналізують фактори, які впливали на результати роботи, їх взаємозв’язок, взаємодію, причини відхилення. При цьому особливу увагу звертають на тенденції, що виникають у роботі підприємства або його структурного підрозділу.
Виклад у пояснювальній записці супроводжують таблицями, графіками та іншими ілюстраціями, які підтверджують текст. Крім того, додають розрахункові табл., що дають змогу зробити висновки і пропозиції. Особливу увагу в цьому розділі приділяють питанням формування показників, які є критеріями оцінки ефективної роботи підприємства або його підрозділу.
У заключній частині пояснювальної записки дають оцінку діяльності підприємства або його структурного підрозділу, вміщують висновки, пропозиції та заходи, спрямовані на усунення недоліків.