Облік і аудит у банках – Васюренко О. В. – 14.2. Організаційна структура та вимоги до служби внутрішнього аудиту

Внутрішній аудит в банку здійснюється на підставі Положення про службу внутрішнього аудиту банку, яке розробляється кожним банком самостійно з дотриманням вимог Національного банку України та специфіки діяльності самого банку.

Положення має містити такі розділи:

– завдання та функції служби внутрішнього аудиту банку;

– статус і роль служби внутрішнього аудиту банку;

– права та обов’язки керівника служби внутрішнього аудиту банку та її внутрішніх аудиторів;

– обсяги та напрями роботи внутрішніх аудиторів;

– обов’язки внутрішніх аудиторів зі звітування.

Положення про службу внутрішнього аудиту затверджується спостережною радою банку.

Чисельність внутрішніх аудиторів у банку має бути достатньою для ефективного досягнення цілей та завдань, поставлених перед цим підрозділом.

Служба внутрішнього аудиту банку повинна користуватися такою підтримкою правління і ради банку, яка б забезпечувала їй розуміння з боку суб’єктів аудиту і безперешкодне виконання своїх обов’язків. Вона має бути укомплектована кадрами, які в змозі виконувати покладені на них функціональні обов’язки. Працівники служби внутрішнього аудиту повинні володіти базовими знаннями у сфері бухгалтерського обліку і фінансів, права, інформаційних технологій, управління активами та пасивами, фінансового, організаційного менеджменту банку тощо.

Розмір і структура відділу внутрішнього аудиту залежать від розміру, структури і видів послуг банку. Так, у комерційному та інвестиційному банках структура відділу внутрішнього аудиту буде різною. Крім того, структура відділу залежить від кількості філій банку, їхньої величини і географічного розташування. У разі потреби відділи або підрозділи внутрішнього аудиту можуть створюватися у всіх або окремих філіях банку. Отже, схема структури відділу внутрішнього аудиту, може варіювати залежно від специфіки конкретної банківської установи. Приклад приблизної структури відділу внутрішнього аудиту подано на рис. 14.1.

Облік і аудит у банках   Васюренко О. В.   14.2. Організаційна структура та вимоги до служби внутрішнього аудиту

Рис. 14.1 Приблизна структура служби внутрішнього аудиту

Про поточну роботу аудитор доповідає спостережній раді банку. Підпорядкованість аудиторів одній посадовій особі організації забезпечує незалежність і широку сферу дії аудиту. Керівник служби внутрішнього аудиту не повинен звітувати перед керівникам відділу або філій, що перевіряються, оскільки це зменшує його об’єктивність і незалежність.

Відділ внутрішнього аудиту банку перевіряє та оцінює діяльність відповідного відділу (підрозділу) банку, надає спостережній раді установи аудиторський висновок, в якому зазначаються:

– мета;

– обсяги перевірки;

– висновок;

– рекомендації (із зазначенням строків виконання та відповідальних осіб);

– супровідна інформація;

– поради та інформація стосовно адекватності та ефективності системи внутрішнього контролю відповідного відділу (підрозділу) банку.

Служба внутрішнього аудиту є невід’ємною частиною банку і у своїй діяльності керується політикою, впровадженою керівництвом банку. Службою внутрішнього аудиту керує керівник. Функціональна відповідальність перед спостережною радою банку та підпорядкованість їй забезпечують службі внутрішнього аудиту незалежність та об’єктивність.

На допомогу спостережній раді банку служба внутрішнього аудиту виконує такі завдання:

1) оцінює ефективність системи внутрішнього контролю та загальний рівень виконання операцій у банку. Найважливіші висновки аудиторських перевірок відображають:

– надійність та цілісність інформації;

– відповідність внутрішнього контролю політиці, планам, процедурам, законодавству, нормативним документам та правилам;

– захист активів;

– економічне та ефективне використання ресурсів;

– досягнення визначених завдань та цілей стосовно операцій та програм;

2) підтримує стратегічний план банку;

3) надає консультативні послуги в процесі планування, на стадії розроблення та впровадження нових продуктів, процесів, систем;

4) знаходить недоліки та звертає увагу керівництва банку на ті напрями діяльності банку, які не відповідають політиці банку, стандартам галузі, нормативним документам та законодавству. Надає відповідні рекомендації, а також стежить за їх вчасним виконанням відповідними відділами (підрозділами);

5) робить висновки про внутрішній контроль та стан виконання операцій у тих напрямах діяльності банку, що підлягають аудиту, а також працює з керівництвом для забезпечення виконання рекомендацій аудиторів.

6) координує діяльність аудиторів з діяльністю відділів щодо контролю законності банківських операцій, що сприяє більшій ефективності та результативності перевірок, здійснюваних як першими, так і другими;

7) координує діяльність внутрішніх аудиторів та незалежних бухгалтерів для забезпечення оптимальних умов, за яких останні можуть покладатися на службу внутрішнього аудиту та уникати дублювання зусиль.

8) інформує спостережну раду про будь-які значні недоліки та ризики.

У разі потреби служба внутрішнього аудиту звертається до керівництва за підтримкою. Внутрішнім аудиторам забезпечується необмежений доступ до всіх приміщень, реєстраційних книг, звітів банку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Облік і аудит у банках – Васюренко О. В. – 14.2. Організаційна структура та вимоги до служби внутрішнього аудиту