Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення – Пєтков С. В. – Стаття 188/12. Невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин

Невиконання законних вимог посадових осіб органів державного контролю за якістю лікарських засобів та умовами їх виробництва щодо усунення порушень законодавства про лікарські засоби або створення перешкод для діяльності цих органів – тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

(Доповнено статтею 18810 згідно із Законом України від 23.12.98 p. № 352-XIV; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 08.09.2011 р. № 3718- VI)

1. Об’єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері контролю за якістю лікарських засобів (див. Закон України “Про лікарські засоби”).

2. Об’єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог посадових осіб органів державного контролю за якістю лікарських засобів та умовами їх виробництва щодо усунення порушень законодавства про лікарські засоби або створенні перешкод для діяльності цих органів (формальний склад).

3. Суб’єкт адміністративного проступку – як громадяни, так і посадові особи.

4. Суб’єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.

Стаття 188/11. Невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків, а так само інших законних вимог посадових осіб органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби

Невиконання постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби щодо усунення порушень санітарного законодавства, ненадання їм необхідної інформації або надання неправдивої інформації, створення інших перешкод для виконання покладених на них обов’язків – тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від шести до двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

(Доповнено статтею 188 згідно із Законом України від 23.12.98 p. № 352-XIV)

1. Об’єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері санітарно-епідеміологічного нагляду (див. Закон України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”).

2. Об’єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні постанов, розпоряджень, приписів, висновків посадових осіб органів, установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби щодо усунення порушень санітарного законодавства, ненаданні їм необхідної інформації або наданні неправдивої інформації, створенні інших перешкод для виконання покладених на них обов’язків (формальний склад).

3. Суб’єкт адміністративного проступку – як громадяни, так і посадові особи.

4. Суб’єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу та необережності.

Стаття 188/12. Невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин

Невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноважених органів виконавчої влади, які здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про тисі рослин, – тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від десяти до вісімнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

(Доповнено статтею 188і2 згідно із Законом України від 11.01.2000 p. Нк 1368-XIV; із змінами, внесеними згідно із Законом України від 14.03.2007 p. № 736-V)

1. Об’єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері захисту рослин (див. Закони України “Про захист рослин”, “Про безпечність та якість харчових продуктів)”, “Про ветеринарну медицину”, “Про карантин рослин”. Положення про Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України, затв. Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 464/2011).

2. Об’єктивна сторона правопорушення виражається у невиконанні законних вимог посадових осіб органів, що здійснюють державний контроль за додержанням законодавства України про захист рослин (формальний склад).

3. Суб’єкт адміністративного проступку – як громадяни, так і посадові особи.

4. Суб’єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу та необережності.

5. Матеріали про адмінправопорушення, передбачені цією статтею, оформляються відповідно до Порядку оформлення Головною державною інспекцією захисту рослин та державними інспекціями захисту рослин Автономної Республіки Крим, областей, районів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики України від 11 грудня 2009 року № 883 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 січня 2010 р. за № 12/17307).

1.1. Цей Порядок, розроблений відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), Закону України “Про захист рослин” та інших актів законодавства, визначає процедуру складання протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 83і та 18812 КУпАП, розгляду справ про такі адміністративні правопорушення та ведення діловодства у цих справах.

1.2. Спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері захисту рослин згідно зі статтею 11 Закону України “Про захист рослин” є Головна державна інспекція захисту рослин, що діє у складі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики і підпорядковується йому; державні інспекції захисту рослин Автономної Республіки Крим, областей, районів (далі – спеціально уповноважені органи виконавчої влади у сфері захисту рослин).

1.3. Від імені спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин розглядати справи про адміністративні правопорушення, пов’язані з порушенням законодавства про захист рослин (стаття 83і КУпАП), а також щодо невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин (стаття 188 КУпАП) і накладати адміністративні стягнення мають право: Головний державний інспектор захисту рослин України і його заступники; головні державні інспектори захисту рослин Автономної Республіки Крим, областей та їх заступники; головні державні інспектори захисту рослин районів.

ІІ. Оформлення протоколів про адміністративні правопорушення

2.1. Про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 183/1 чи 188/12 КУпАП, уповноважена посадова особа спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин складає протокол про адміністративне правопорушення (далі – протокол) за формою, наведеною в додатку 1.

У разі вчинення адміністративного правопорушення кількома особами протокол складається стосовно кожної з таких осіб. У разі вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень протоколи складаються щодо кожного з вчинених правопорушень.

2.2. У протоколі про адміністративне правопорушення відповідно до статті 256 КУпАП зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (прізвище, ім’я, по батькові; рік народження; місце проживання; серія, номер, дата видачі документа, що посвідчує особу, та орган, що його видав); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові, місця проживання свідків і потерпших, якщо вони г; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу. Такі пояснення та зауваження додаються до протоколу, про що до нього вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано ці пояснення та зауваження.

2.3. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються її права і обов’язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

2.4. Протокол складається у двох екземплярах, що підписуються посадовою особою, яка склала такий протокол, та особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Якщо особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис.

2.5. Один екземпляр протоколу залишається у спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин, другий під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

2.6. Бланк протоколу заповнюється розбірливим почерком кульковою ручкою синього, фіолетового або чорного кольору чи друкарським способом. Підчистки та помарки не допускаються. У графах, які не заповнюються під час складання протоколу, проставляється прочерк. Внесення до протоколу додаткових записів після його підписання не допускається.

2.7. Не пізніше наступного дня після складання протокол реєструється в журналі обліку матеріалів по справах про адміністративні правопорушення (додаток 2). У зазначеному журналі, який повинен бути прошнурований і скріплений гербовою печаткою спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин та мати пронумеровані сторінки, також фіксуються відомості про результати розгляду справ про адміністративні правопорушення.

ІІІ. Розгляд справ про адміністративні правопорушення

3.1. Справа про адміністративне правопорушення розглядається відповідною посадовою особою, зазначеною у пункті 1.3 цього Порядку, в п’ятнадцятиденний строк з дня одержання нею протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

3.2. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про час та місце розгляду порушеної стосовно неї справи про адміністративне правопорушення.

Повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення (додаток 3) оформляється на бланку спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин та надсилається особі, що притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом або вручається під розписку.

Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. За відсутності цієї особи справа може бути розглянута лише у випадках, коли є дані про своєчасне її повідомлення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

3.3. Усі документи (засвідчені в установленому порядку копії), що досліджуються під час розгляду справи, мають бути долучені до матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

3.4. При розгляді справи про адміністративне правопорушення з’ясовується: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують або обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

3.5. За результатами розгляду справи виноситься одна з таких постанов:

А) постанова про накладення адміністративного стягнення (додаток 4);

Б) постанова про закриття справи (додаток 5).

3.6. Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення підписується посадовою особою, яка розглянула справу.

3.7. Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

А) відсутність події та складу адміністративного правопорушення;

Б) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;

В) неосудність особи, якою вчинено протиправну дію чи бездіяльність;

Г) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

Г) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення, передбачених статтею 38 КУпАП;

Д) наявність за тим самим фактом щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення або не скасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також порушення за цим фактом кримінальної справи;

Е) смерть особи, стосовно якої було розпочато провадження у справі.

3.8. Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висипається особі, щодо якої її винесено.

Копія постанови в той же строк вручається або висилається потерпілому на його прохання.

Копія постанови вручається під розписку. В разі якщо копія постанови висилається, про це робиться відповідна відмітка у справі.

Постанова спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин (посадової особи) у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження (опротестувати), передбаченого статтею 289 КУпАП, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 26 КУпАП.

3.9. На постанові про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу після її виконання посадовою особою спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин ставиться відмітка про сплату штрафу.

3.10. Усі матеріали, зброшуровані за кожною справою про адміністративне правопорушення, зберігаються в установленому законодавством порядку.

IV. Оскарження та опротестування постанов по справі про адміністративне правопорушення, винесених посадовими особами спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин

4.1. Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена згідно зі статтею 288 КУпАП у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими КУпАП.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути скасовано або змінено за протестом прокурора керівником відповідного органу, а також незалежно від наявності протесту прокурора – керівником вищестоящого органу.

Постанову посадової особи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин про накладення адміністративного стягнення може бути скасовано або змінено за протестом прокурора керівником цього органу.

4.2. Скарги на постанови, винесені заступниками начальників державних інспекцій захисту рослин Автономної Республіки Крим та областей, начальниками державних інспекцій захисту рослин районів розглядають начальники державних інспекцій захисту рослин Автономної Республіки Крим та областей. Скарги на постанови, винесені начальниками державних інспекцій захисту рослин Автономної Республіки Крим та областей, розглядає начальник Головної державної інспекції захисту рослин – Головний державний інспектор захисту рослин України чи його заступники. Скарги на постанови, винесені заступниками Головдержзахисту, розглядає начальник Головної державної інспекції захисту рослин – Головний державний інспектор захисту рослин України.

4.3. Скарги на постанови по справах про адміністративне правопорушення, подані до вищестоящого органу (вищестоящої посадової особи) особою, яка відповідно до статті 287 КУпАП не має права на оскарження таких постанов, повертаються скаржнику з відповідними роз’ясненнями у триденний строк з дня їх надходження.

4.4. Скарга і протест прокурора на постанову по справі про адміністративне правопорушення розглядаються правомочним органом (посадовою особою) в десятиденний строк з дня їх надходження.

4.5. Під час розгляду скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення посадова особа відповідного спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин перевіряє законність та обгрунтованість винесеної постанови по справі про адміністративне правопорушення.

4.6. За результатами розгляду скарг на постанови по справах про адміністративні правопорушення щодо порушення законодавства про захист рослин (стаття 83 і КУпАП), невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин (стаття 188і КУпАП) уповноваженою посадовою особою спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері захисту рослин виноситься одне з рішень, передбачених статтею 293 КУпАП, за формою, що додається (додаток 6).

4.7. Копія рішення по скарзі або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення протягом трьох днів надсилається особі, щодо якої її винесено. У той же строк копія постанови надсилається потерпілому на його прохання.

Про результати розгляду протесту повідомляється прокуророві.

V. Виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення, винесених посадовими особами спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин

5.1. Виконання постанов по справах про адміністративні правопорушення здійснюється в порядку, встановленому КУпАП.

5.2. Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді попередження виконується органом (посадовою особою), виніс постанову, шляхом оголошення постанови порушнику.

Штраф, накладений за порушення законодавства про захист рослин (стаття 83 і КУпАП), за невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин (стаття 188і2 КУпАП), вноситься особою, притягнутою до адміністративної відповідальності, в установу банку України не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови – не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

5.3. У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

VI. Діловодство у справах про адміністративні правопорушення

6.1. Спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері захисту рослин формуються окремі справи на кожне адміністративне правопорушення, які містять такі документи і матеріали:

А) протокол;

Б) акт перевірки;

В) інші документи, які можуть свідчити про характер вчиненого правопорушення, підтверджують (спростовують) факт вчинення правопорушення особою, стосовно якої було складено протокол;

Г) відомості про особу, стосовно якої було складено протокол, а також про обставини, що пом’якшують (обтяжують) відповідальність особи чи виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення;

Г) копія повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення або викладена в письмовій формі відмова особи бути присутньою при розгляді порушеної стосовно неї адміністративної справи (клопотання про розгляд справи за її відсутності);

Д) постанова по справі про адміністративне правопорушення;

Е) скарга порушника або протест прокурора на постанову по справі про адміністративне правопорушення (якщо скарга подавалась чи протест виносився) і матеріали їх розгляду;

Є) матеріали переписки щодо виконання або примусового виконання постанови про накладення адміністративного стягнення;

Ж) копія платіжного документа про сплату штрафу;

З) документ щодо примусового виконання постанови.

Кожній такій справі присвоюється номер за номером відповідного протоколу.

6.2. Бланки протоколу, постанови про накладення адміністративного стягнення, постанови про закриття справи виготовляються друкарським способом.

Спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері захисту рослин ведуться журнали видачі бланків протоколів та інших документів по справах про адміністративні правопорушення (додаток 7).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Науково-практичний коментар Кодексу України про адміністративні правопорушення – Пєтков С. В. – Стаття 188/12. Невиконання законних вимог посадових осіб спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері захисту рослин