Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України – Мельник М. П. – Стаття 82. Прийняття рішення

При вирішенні господарського спору по суті (задоволення лозову, відмова в позові повністю або частково) господарський суд приймає рішення.

Рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.

Рішення викладається у письмовій формі та підписується всіма суддями, які брали участь у засіданні. В разі розгляду справи трьома суддями суддя, не згодний з рішенням, зобов’язаний викласти у письмовій формі свою окрему думку, що приєднується до справи. Обираючи при прийнятті рішення правову норму, що підлягатиме застосуванню до спірних правовідносин, господарський суд зобов’язаний враховувати висновки Верховного Суду України, які викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті ІІІ 16 цього Кодексу.

(У редакції Закону України

Від 13.05.97 р. N 251/97-ВР,

Із змінами і доповненнями, внесеними згідно із

Законами України від 21.06.2001 р. N 2539-ІІІ,

Від 07.07.2010 р. N 2453-УІ,

Від 20.10.2011 р. N 3932-VI)

КОМЕНТАР:

Рішення суду як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права, про що зокрема зазначено в постанові Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року N14 “Про судове рішення у цивільній справі”.

Судове рішення приймається господарським судом при вирішення спору по суті, лише після здійснення оцінки доказів, поданих учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.

Рішення суду складається виключно у письмовій формі та підписується всіма суддями, які брали участь у засіданні. Жодний із суддів за результатами вирішення спору не може, незважаючи на будь-які обставини, відмовитись від підписання рішення.

В разі розгляду справи трьома суддями суддя, не згодний з рішенням, зобов’язаний викласти у письмовій формі свою окрему думку, що приєднується до справи. Необхідно зауважити, що відповідно до інформаційного листа Вищого господарського Суду України від 23.11.2001 р. N 01-8/1272 “Про деякі питання, пов’язані із застосуванням частини другої статті 82 Господарського процесуального кодексу України” встановлено, що рішення в даному випадку не повинне містити даних про наявність окремої думки судді. Відповідний документ, який складається у довільній письмовій формі, під час оформлення матеріалів справи господарського суду вміщується працівником канцелярії в окремий конверт, що прикріплюється до внутрішнього боку обкладинки відповідної справи. Конверт опечатується і на ньому робиться позначка: “Окрема думка судці (прізвище, ініціали)”. До опису матеріалів справи вносяться відповідні дані. Цей конверт може бути відкрито лише суддями, які переглядають рішення (ухвалу, постанову) в апеляційному чи у касаційному порядку. Після здійснення такого перегляду документ, що містить окрему думку судді, знову законвертовується у тому ж порядку. Судді, які беруть участь у розгляді справи у першій, апеляційній або касаційних інстанціях та працівник канцелярії, який оформлює матеріали справи, не вправі у будь-якій формі доводити до відома інших осіб, у тому числі учасників судового процесу, відомості про наявність окремої думки та її зміст.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України – Мельник М. П. – Стаття 82. Прийняття рішення