Національна економіка – Старостенко Г. Г. – 1.2. Передумови становлення і розвитку національної економіки

Національна економіка України, що сьогодні вже набула ключових характеристик, притаманних економічній системі суверенної держави, пройшла непростий шлях свого становлення і розвитку, що були невіддільними від ряду принципових передумов. Відомо, що становлення і розвиток власне національної економіки розпочалися на початку 90-х років минулого століття та відбувалися одночасно та на фоні політичних трансформацій. Саме політичні передумови, внутрішнього і зовнішнього характеру визначили можливість становлення і розвитку національної економіки. Побудова і розвиток демократичної держави, формування сучасного громадянського суспільства, рішення щодо розбудови ринкової економіки, оптимізація державних структур управління, підвищення громадянської активності сформували ключові внутрішньополітичні передумови становлення і подальшого розвитку національної економіки.

До зовнішньополітичних передумов функціонування і розвитку національної економіки необхідно віднести відкритість економіки країни, багатовекторність зовнішньої політики, стабільність пріоритетів міжнародного співробітництва та дипломатичних відносин, моніторинг кон’юнктури зовнішніх ринків. Ці передумови визначають саму можливість становлення, функціонування і розвитку національної господарської системи на основі створення зовнішніх умов господарювання в країні, окремих регіонах, сферах та галузях економіки. Це важливо і тому, що окремі країни, відчуваючи обмеженість тих чи інших сировинних можливостей для розвитку своїх економік, практично не можуть успішно функціонувати без експортних товарних потоків для задоволення власних потреб у різних товарах і послугах.

Рівень та силу впливу групи політичних передумов на можливість і масштаби, якість та наслідки практики господарювання в економіці конкретної країни можна зокрема охарактеризувати:

– наявністю і ступенем привабливості національної економіки для вітчизняних та зарубіжних інвесторів;

– наявністю гарантій з боку державної і місцевої влади, що забезпечують прибутковість, поверненість та ліквідність результатів вкладення капіталів у господарство країни, її галузей і регіонів.

Таким чином, роль та значення політичних передумов функціонування І розвитку національної економіки полягають у тому, що завдяки цьому з’являється реальна можливість для обгрунтовування необхідності, цілей, завдань, ролі та значення процесів відтворення у господарській системі країни. Ефективно реалізуючи політичні передумови успішного розвитку національної економіки, можна оцінювати цілі, завдання процесів відтворення, виробити адекватну систему пріоритетів та обмежень у соціально-економічній політиці держави, обгрунтувати концепцію розвитку національного господарства.

Іншу, важливу та щільно пов’язану із попередньою групу передумов функціонування і розвитку національної економіки становлять ті, що можуть бути об’єднані в групу економіко-правових передумов. Вони включають у себе, насамперед, відносини власності, організаційно-правові форми господарювання, процеси виробництва, розподілу і перерозподілу, споживання та нагромадження, законодавчу базу, що регулює такі відносини.

Ключовим моментом для ринкових перетворень в економіці України і становлення національної економіки стала докорінна зміна відносин власності. Ці зміни включають в себе: всезагальні процеси приватизації та роздержавлення власності; акціонування; формування “середнього класу” власників; підвищення ступеня відкритості господарської системи; створення об’єктів змішаної економіки (спільних підприємств); наявність вільних економічних зон на території України; створення транснаціональних компаній, фінансово-промислових груп з метою збереження системи кооперації, що склалася та подальшого її розвитку; включення України в різні міжнародні союзи, наприклад “Світову організацію торгівлі”, “Європейський союз” та ін.

Для України, яка володіє значними факторами довгострокового розвитку дуже важливим є створення передумов для раціонального і ефективного використання таких факторів, що містяться у сферах існуючих запасів ряду мінерально-сировинних ресурсів, значного виробничого, науково-технічного потенціалу. Створення системних умов для переходу національної економіки на інноваційну, високотехнологічну, наукоємну модель розвитку, структурної оптимізації, використання існуючих переваг географічного розташування, природно-кліматичних умов становлять обов’язкові передумови ефективного господарювання.

Важливою передумовою стабільного розвитку національної економіки є чітке визначення та закріплення у стратегічних програмах і прогнозах соціально-економічного розвитку, довгострокових та середньострокових орієнтирів розвитку з обов’язковим визначенням завдань, термінів і механізмів їх реалізації, а також налагодження постійного моніторингу та контролю за їх досягненням.

В ряду передумов, що забезпечують ефективність становлення, функціонування і розвиток національної економіки створення відповідної нормативно-законодавчої бази, що регулює відносини власності, організаційно-правові форми ведення господарства, функціонування реального сектора, фінансово-кредитної системи, внутрішнього ринку і зовнішньоекономічних зв’язків.

Структуруючи необхідні передумови забезпечення ефективного функціонування і розвитку раціональної економіки, важливим є виділення групи організаційних переди мов. Зважаючи на складність та багатовимірність феномена національної економіки, побудова системи управління і регулювання економіки на принципах раціональності, стратегічної цілеспрямованості, тактичної гнучкості, структурної гармонійності постає неодмінною передумовою ефективного господарювання.

До складу фундаментальних передумов становлення, функціонування і розвитку національної економіки входить група передумов світоглядного характеру – ідейно-культурні, соціально-психологічні, цивілізаційні. Серед них особливе місце займають менталітет нації, світоглядні позиції, засновані на принципах соціальної справедливості, колективізму, повага до культурних, ціннісних орієнтацій населення, ставлення до процесів глобалізації. Значення і ступінь впливу перелічених передумов може проявлятися безпосередньо, а також опосередковано через вплив на формування практично всіх вищерозглянутих груп передумов становлення, функціонування і розвитку національної економіки.

Так, відомий вплив європейської культури на розвиток багатьох держав та їх економік. Це, зокрема, стосується такої європейської ідеї прогресу як постійне розширення контролю людини над навколишнім середовищем, вільного підприємництва, права приватної власності, використання грошей у якості капіталу та кредиту, сучасні технології управління, великий соціальний досвід. Вибір конкретних напрямків, моделей та механізмів розвитку національної економіки був часто безпосередньо пов’язаним із географічним положенням країни, релігійними та культурними традиціями її громадян. Для становлення національної економіки України певне значення відіграло багатолітнє входження в єдиний народногосподарський комплекс колишнього СРСР, сформовані там орієнтири зовнішньої політики тощо.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Національна економіка – Старостенко Г. Г. – 1.2. Передумови становлення і розвитку національної економіки