Національна економіка – Савченко В. Ф. – Тема 8. Програмування та прогнозування ; національної економіки
8.1. Необхідність і сутність планування національної економіки
Планування посідає особливе місце в системі управління соціально-економічними процесами, що відбуваються в суспільстві, регулюванні їх напряму і динаміки, забезпеченні нормального функціонування комерційних організацій. Прогнози, програми і плани, які розробляються в країні на всіх рівнях національної економіки, – найважливіші інструменти реалізації політики відповідних суб’єктів управління. Вони дають змогу організувати чітку, продуману, всебічно обгрунтовану роботу для досягнення поставлених перед суспільством і суб’єктами господарської діяльності завдань. План у загальному розумінні – модель майбутнього, система заходів, спрямована на досягнення поставлених цілей.
Планування допомагає відповісти на такі питання:
– яка ситуація на даний час (економічна позиція), якими є результати діяльності;
– за допомогою яких ресурсів і яким чином може бути досягнута мета.
Практика надає багатогранні сполучення об’єктивних і суб’єктивних процесів, які відображають дії економічних законів та господарських рішень, планування та ринкових відносин, особистих і суспільних інтересів централізованого управління та регіонального самоврядування, співвідношення центру і територій. У цій складній системі взаємовідносин першочергове значення мають планове регулювання соціально-економічного розвитку, пошук нових шляхів удосконалення планової роботи щодо забезпечення узгодженості інтересів регіонів, галузей, підприємств і фірм з інтересами кожного учасника товарно-грошових відносин, посилення вектора дії планового регулювання за допомогою економічних важелів впливу.
Планування і планове регулювання значно відрізняються одне від одного. Планування – це оптимально сконцентрована в напрямі відповідно попереднього наукового прогнозу сукупність ресурсів і суспільних відносин для забезпечення соціально-економічного розвитку країни, галузі та підприємства в часі і просторі.
Регулювання в широкому розумінні – процес, який забезпечує потрібні значення змінних, що є істотними у функціонуванні об’єкта управління. Планове регулювання – це оптимальна зміна процесів і пропорцій не методом безпосереднього управління, а шляхом використання побічних економічних важелів у результаті формування та виконання планів в умовах товарно-грошових і виробничих відносин, що також змінюються. Воно має передбачати розробку і реалізацію програм для вирішення найважливіших питань, визначення та використання проблем і пріоритетів, а також організаційні та адміністративні заходи впливу.
Суттєві доробки в економічну теорію державного регулювання, особливо теорію та методологію планових процесів, здійснили вчені Радянського Союзу. Ці доробки, завдяки недооціненню їх конкурентоспроможності у власній державі і відкритому характеру, були використані західними суспільствами. Водночас командно-адміністративна система, що занепадала, не могла реалізувати як вітчизняні напрацювання, так і найкращі розробки вчених країн ринкової економіки.
Форми державного регулювання економіки планового характеру подано на рис. 8.1.
Вищою формою ДРЕ є державне економічне програмування. Його системний підхід – комплексне використання в глобальних цілях усіх елементів ДРЕ. До основних завдань державного програмування належать:
– забезпечення максимально можливого досягнення головних цілей ДРЕ;
– здійснення ДРЕ не на шкоду, а на благо існуючої системи ринкової економіки;
– максимально наближене до дійсності прогнозування розвитку економічних і соціальних процесів у країні і на основі цього розробка ієрархії цілей державних програм з погляду важливості і терміновості;
Рис. 8.1. Форми державного регулювання економіки планового характеру
– виявлення сумісності намічених цілей та відповідності інструментів здійснення державних програм;
– забезпечення ефективності й економії використання бюджетних коштів.
Об’єктами економічного програмування є галузі, регіони, соціальна сфера, різноманітні напрями наукових досліджень.
Суб’єкти економічного програмування – державні органи, які відповідають за складання програм, їх безпосереднє використання і контроль над ними.
Розглянемо види макроекономічних програм.
За призначенням розрізняють:
– звичайні програми – в основному середньострокові загальноекономічні програми. Складаються, як правило, на п’ять років зі щорічним коригуванням (наприклад, аграрні програми, програми НДДКР, регіональні програми, програми покращання структури економіки);
– надзвичайні програми, що розробляються у критичних ситуаціях (наприклад, при загрозі вибуху соціального незадоволення, післявоєнна розруха, в умовах кризи, масового безробіття, небезпечної інфляції). Такі програми короткострокові. В інструментарії їх здійснення переважають адміністративні заходи регулювання.
За тривалістю виокремлюють коротко – (до 1 року), середньо-(1-5 років) та довгострокові програми (більше 5 років). За Характером програми класифікують на:
– активні – сукупність заходів, які уряд зобов’язується прийняти для досягнення поставлених цілей;
– пасивні – оцінення можливих наслідків поточної і планової економічної політики та тенденцій розвитку макроекономіч-них показників, необхідних для досягнення поставлених цілей.
На практиці жодна програма не може однозначно належати до тієї чи іншої категорії. Нерідко на тлі реалізації звичайної поточної програми уряд стикається з надзвичайною проблемою, яка, якщо не використати термінових стабілізуючих заходів, призведе до розбалансування економіки.