Національна економіка: регіональний та муніципальний рівень – Круш П. В. – 4. Відмінність природно-ресурсного забезпечення регіонів України

На основі оцінок окремих компонентів ПРП можна встановити сукупну продуктивність усіх природних ресурсів, яка визначає інтегральний природно-ресурсний потенціал (ІПРП). Він дорівнює сумі економічних оцінок потенціалів окремих природних багатств областей та економічних районів. Основу ІПРП формують земельні та мінеральні ресурси (3/4), велике значення мають також водні та рекреаційні ресурси.

У територіальному розрізі за обсягом загального ПРП виділяються Донецький (21,1 %), Причорноморський (15,5 %), та Придніпровський (14,8 %) економічні райони. На їх частку припадає більше половини ІПРП України.

Особливістю регіонального розподілу ІПРП є те, що в Донбасі і Придніпров’ї переважають мінеральні ресурси (відповідно 73,3 та 44,65 %), а на решті території України – земельні.

Земельні ресурси. Регіональне використання земельних ресурсів за категоріями, визначеними Земельним кодексом України, наведені в табл. 12 [14].

Таблиця 12

РЕГІОНАЛЬНИЙ БАЛАНС ВИКОРИСТАННЯ ТЕРИТОРІЇ АДМІНІСТРАТИВНИХ ОБЛАСТЕЙ УКРАЇНИ

Національна економіка: регіональний та муніципальний рівень   Круш П. В.   4. Відмінність природно ресурсного забезпечення регіонів України

У структурі земельного фонду 69,5 % становлять сільськогосподарські угіддя (забезпеченість на одного мешканця країни – 0,83 га). Структуру грунтового покриву формують 650 видів грунтів. Серед них домінують різновиди чорноземів, поширених майже на 55 % площ орних земель.

Мінерально-сировинні ресурси. Паливні ресурси України Представлені в основному Кам ‘яним і бурим вугіллям. Основні запаси Кам ‘яного вугілля зосереджені в Донецькому (98 %) і Львівсько-Волинському (2 %) басейнах. Понад третину запасів цих басейнів – коксівне вугілля.

Запаси бурого вугілля в основному зосереджені в Дніпровсько-Донецькому басейні. Найбільші родовища – Коростишівське (Житомирська обл.), Звенигородське (Черкаська обл.), Олександрійське (Кіровоградська обл.).

Родовища Нафти і газу зосереджені в трьох регіонах: Північно-Східному, Прикарпатському та Причорноморському. Основні запаси містяться на північному сході України. Найбільші нафтові родовища – Прилуцьке і Леляківське (Чернігівська обл.), газу – Ше-белинське, Єфремівське і Кечигівське (Харківська обл.), Перещепинське (Дніпропетровська обл.), Малишівське і Диканське (Полтавська обл.), а також у Прикарпатті – Калуське, Вільче-Волицьке, Угерське, Лопарське.

На межі Кіровоградської і Черкаської областей залягають поклади горючих сланців (3,7 млрд т). Менілітові сланці у великій кількості відомі в Карпатах.

В Україні є понад 2500 родовищ торфу (2,2 млрд т) – Волинська, Київська, Чернігівська, Львівська області.

Уранова руда розробляється в Кіровоградській області (Смо-линське родовище) і Карпатах. її поклади виявлено в Побужжі (Південне, Калинівське, Лозоватське родовища), на Волині та в Жовтих Водах (Дніпропетровська обл.).

Рудні ресурси. Загальні запаси Залізних руд оцінюються 26,3 млрд т. Понад 83 % загальних запасів залізної руди зосереджені в Криворізько-Кременчуцькому залізорудному басейні. Другий за запасами – Білозерсько-Конський басейн (Запорізька обл.), третій – Керченський.

Серед чорних металів другим за значенням є марганець. Україна забезпечує 32 % його світового видобутку. У Нікопольському марганцевому басейні виділяють Нікопольський, Інгулецький і Великотокмацький райони.

До чорних металів належать також хром, руди якого є в Побужжі. Рівень розвитку кольорової металургії в Україні зумовлений низьким забезпеченням її території рудами кольорових металів.

Нерудні ресурси. Вогнетривкі глини в Україні містяться в кількох групах родовищ Донецької, Запорізької, Черкаської, Дніпропетровської області.

Близька 4/5 покладів Доломітів зосереджені в межах металургійних баз (Криворізьке, Оленівське, Новотроїцьке, Ямське родовища), Вогнетривів – у межах Кіровоградської, Дніпропетровської, Запорізької областей. Флюсові вапняки виявлено більше ніж у 20 родовищах, найбільші з яких Оленівське, Каракумське, Ново-троїцьке.

Самородну сірку видобувають у Роздольському та Новояворівському родовищах.

Загальні запаси Кам’яної солі перевищують 16 млрд т (Донбас, Прикарпаття, Закарпаття, Присивашшя, Харківщина).

Графіт розробляють у Кіровоградській області.

Україна багата на будівельну сировину. Базальти розробляють у Рівненській, Донецькій, Дніпропетровській областях, мармур – у Карпатах, Криму. Вапняки утворюють кілька ареалів – Придніпровський, Кримський, Донбаський, Крейда і мергель – Волино-Подільський, Сумський та Східний. Крім того, в Україні експлуатуються родовища Каолінів, бентонітів, скляних пісків.

У Волинській, Рівненській областях, Приазов’ї та Кривому Розі є запаси напівдорогоцінних каменів. Трапляються Берил, топаз, бурштин, аметист, агат, яшма, гірський кришталь.

Водні ресурси України становлять 209,8 км куб., причому формуються в її межах лише 25 %. Обсяг підземних вод – 20 км куб.; у господарстві використовується 1 млрд м куб. морської води.

Україна є однією з держав Європи з найменшим рівнем водоза-безпечення. Доступні для використання ресурси річкового стоку формуються переважно в басейнах Дніпра, Дністра, Південного Бугу і Сіверського Дінця. У Донбасі, Криворіжжі, Криму формується найменша кількість водних ресурсів, що зумовлює їхній дефіцит.

Запаси підземних вод України оцінюються в 20 км куб. Серед них особливо важливу роль відіграють мінеральні води (84 родовища, з них 35 експлуатуються).

У Карпатах, Закарпатській області, на півострові Крим є термальні води, вивчені недостатньо.

Протяжність берегової лінії України становить майже 2000 км. У сучасних умовах постає необхідність комплексного використання природних багатств Чорного та Азовського морів.

Лісові ресурси. Площа лісів становить 13,9 % території України (8,6 млн га, з них 6,9 – ліси державного фонду). У Карпатах лісом покрито понад 40 % території, у степу – 4 %. Запаси деревини хвойних порід становлять 54 %, твердолистих порід – до 40 % (дуб – 22, бук – 13, граб – 2 %).

Рекреаційними ресурсами Наділені майже всі області України. Всесвітньовідомий своїми санаторно-курортними умовами південь

України (Одеська, Херсонська, Миколаївська, Донецька області, АР Крим). Важливим за рекреаційними ресурсами є район Карпат.

У рекреаційних цілях використовуються Шацькі озера. У Хмельницькій, Вінницькій, Київській, Черкаській, Кіровоградській областях є запаси радонових, а в Полтавській (Миргород) – хлорид-но-натрієвих вод. Відомий своїми лікувальними властивостями Слов’яногірськ (Донецька обл.).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Національна економіка: регіональний та муніципальний рівень – Круш П. В. – 4. Відмінність природно-ресурсного забезпечення регіонів України