Мова ділових паперів – Кацавець Г. М. – ЗАНЯТТЯ ВІСІМНАДЦЯТЕ
1. Деякі особливості використання займенників у тексті
Займенник – це частина мови, яка вказує на особу, предмет або ознаку, але не називає їх. Своє конкретне лексичне значення займенник набуває лише в контексті, коли його співвідносять з певними частинами мови.
Наприклад: Словесна наочність – це живі образи и картини. Вони створюються риторами за допомогою мовніх засобів, які досягаються шляхом умілого використання тропів, прислів’їв, приказок, афоризмів та інших зображувальних засобів мови.
Використовуючи займенники у складанні тексту, слід пам’ятати, шо участь їх у творенні інших слів мови обмежена. Лише деякі займенники утворюють ряд інших частин мови. Наприклад: сам, себе, що (самовар, себелюбний, щоліта, щотиждня. щогодини).
У тексті більшість займенників виступає у ролі засобу зв’язку. Займенники пов’язують і частини складного речення, і абзаци. Наприклад, частини речення пов’язуються відносними займенниками (який, чий, котрий, що, скільки); паралельний зв’язок у висловлюванні формують особові займенники (я, ви, ми, нас); виражати послідовний зв’язок між одиницями висловлювання допомагають особово-вказівні займенники (він, вона, воно, вони).
Займенники також використовуються у підсумкових висновках та узагальнюючих частинах тексту. Наприклад: Нововведення спочатку насторожило, думали не приживеться – такого не сталося.
За українською мовною традицією дійова особа в реченні, виражена займенником, стоїть переважно у називному відмінку, а не в орудному, як у російській мові.
Наприклад: Основну увагу ми звернули на виготовлення предметів широкого вжитку; Весь свій час вони присвятиш виставці нових
Характерна ознака займенників – не те, що вони не зберігають, як правило, своєї основи в непрямих відмінках. І цим вони відрізняються від інших частин мови, у яких основа залишається незмінною.
Наприклад: я – мене; ти – тебе: він – його: вона – /?; ми — нас; ви – вас; вони – їх: хто – кого; що – чого.
Важливо пам’ятати, що в основі багатьох займенників відбувається чергування і, й, о – мій-мого, моєму; твій – твого, твоему.
У діловому спілкуванні надається перевага використанню різних форм та розрядів займенників множини, зокрема особових.
Наприклад: ми запчанували: ми підписали; нас повідомили; вони використали.
Слід зазначити, шо російським прислівникам по-моему, по-вашему, по-нашему в українській мові відповідають особові займенники, що стоять у знахідному відмінку з прийменником на.
Наприклад: на нашу думку; на ваш розсуд; як на мене.
Рекомендуємо обережно послуговуватися займенниками при побудові тексту, абзаців, речень. Бо неправильне їх вживання може призвести до помилки, яка полягає у двозначності змісту, викривляє його. Тому завжди треба перевіряти зв’язок наступної думки з попередньою.
2. Заява про відкриття рахунка
У зв’язку з розширенням мережі комерційних банків з’являються нові види ділових паперів. Зокрема широко використовуються заяви про відкриття рахунків.
Подаємо зразок:
Обл(міськ) управлінням, відділенням Гіромінвестбанку
Акціонерний комерційний промнслово-інвестиційний банк (Промінвестбанк) № 04- 4(250)
ПРО ВІДКРИТТЯ РАХУНКІВ
Згідно з прийнятим Верховною Радою України Законом “Про іноземні інвестиції” виробнича кооперація, спільне виробництво та інші види спільної діяльності за участю іноземних інвесторів можуть здійснюватися на основі договорів (контрактів) без утворення юридичної особи.
Для забезпечення нормальних умов господарської діяльності установи комерційних банків можуть відкривати цим колективам розрахункові рахунки при одержанні таких документів:
1. Заяви про відкриття спільного рахунка.
2. Копії договору про ведення спільної діяльності.
3. Копії документа про державну реєстрацію такого договору (контракту).
4. Рішення учасників договору про визначення особи, якій надається право розпорядчого підпису при проведенні грошових операцій по цьому рахунку.
5. Картки про зразок підпису.
Комерційний банк визначає номер рахунка, проставляє його на титульній сторінці першого примірника договору (контракту) і завіряє печаткою.
Комерційні банки відкривають на балансі рахунок № 604 “Спільні рахунки колективів за участю іноземних інвесторів і діючих на основі договорів (контрактів)”.
Підстава: лист Національного банку України
Заступник Голови Правління банку_____
(підпис)