Мова ділових паперів – Кацавець Г. М. – 2. Звернення

Звернення – це різновид документа, що використовується і в усному, і в писемному мовленні. Звернення є: Президента держави, Верховної Ради України, депутатів, представників адміністрації, керівників установ, лідерів партій тощо.

Текст цього документа відрізняється від мови інших ділових паперів та залежить від того, з якого приводу звернення. Воно може бути хвилюючим, урочистим, присвячене певній події або офіційно-діловим, де відсутнє емоційне забарвлення. Останнє схвалюється постановою відповідного органу.

Недоречно у зверненні занадто послуговуватись вставними словами, дієприкметниковими та дієприслівниковими зворотами.

Подаємо зразок:

Схвалено Постановою Верховної Ради України від 22 травня 2003 року № 844 – IV

ЗВЕРНЕННЯ

Верховної Ради України до парламентів, урядів та громадськості

Держав Європи

Євроінтеграційні процеси стають одним з основних елементів розбудови європейської безпеки і стабільності. Завдяки їм держави Центральної і Східної Європи, в тому числі й Україна, мають можливість доторкнутися до створення надійних гарантій захисту навколишнього природного середовища.

Верховна Рада України виступає за те, шоб європейська модель реформи екологічної політики, особливо у сфері екологічного фінансування, участі громадськості у прийнятті рішень та доступу до інформації, що стосується довкілля, стала однією з засад розбудови сучасної демократичної держави.

Попередження та ліквідація екологічної загрози мають стати основою ефективної співпраці, що сприятиме безпеці людей, держав, суспільства.

Верховна Рада України розуміє свою відповідальність за посилення екологічної безпеки європейського континенту. Тому робить вагомий внесок у розбудову європейського екологічного процесу, спрямовує його у відповідне правове русло.

Важливим кроком на шляху до європейської інтеграції є прийняті Україною законодавчі акти щодо забезпечення населення якісною питною водою, охорони земельних, лісових, водних ресурсів, знешкодження І токсичних відходів тошо.

На сьогодні є всі підстави для започаткування процесу переходу у взаєминах України і держав Європи на новий рівень – від партнерства до асоціації.

Верховна Рада України висловлює впевненість, що 5-та Всеєвропейська конференція міністрів охорони навколишнього середовища “Довкілля для Європи** стане важливою віхою у поглибленні стратегічного партнерства між Україною та європейськими державами на шляху інтеграції екологічних інтересів.

Ми звертаємось до парламентів, урядів та громадськості держав Європи із закликом підтримати курс нашої держави.

М. Київ.

Запам’ятайте:

Oслова звернення, створення, фінансування, попередження, посилення, забезпечення, населення, знешкодження, започаткування. поглиблення пишуться з двома – н – за правилами правопису;

O слова розбудова, безпека в українській мові завжди вживаються з префіксом роз-, без – відповідно до правописних норм;

O у словах прийняття, довкілля приголосні подвоюються відповідно до чинного правопису.

Завдання:

Складіть звернення до Верховної Ради України, адміністрації міста чи району, мешканців будинку, колективу установи.

Зверніть увагу і Прочитайте висловлювання відомих людей

Мовлення, яке я люблю, це безхитрісне. просте мовлення, таке саме як на папері, так і на вустах; мовлення соковите Й гостре, стисле й щільне, не стільки тонке і пригладжене, скільки могутнє й суворе: швидше складне, ніж нудне; вільне від усякоїнабундюченості, невимушене, сміливе: кожний шматок його повинен виконувати свою справу… ( М. Монтень).

Немає нічого сильнішого за слово (Меандр).

Багато говорити і багато сказати не є те саме (Софокл).

Або якомога коротше, або якомога приємніше (Плутарх).

Як часто неправильно вжите слово породжує помилкові судження! (Спенсер).

Слова – єдине, що буде жити вічно (Гезлітт).

Слово, яке йде від серця, проникає в серце (Нізим і).

Хто ясно мислить, той ясно й викладає… (Шопенгауер).

Мовлення дається багатьом, але мудрість нечисленним (Катон Старший).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Мова ділових паперів – Кацавець Г. М. – 2. Звернення